Strečink patří mezi pohybové aktivity, pomocí něhož udržujeme a zvětšujeme ohebnost a pohyblivost. Slovo stretching znamená v překladu protahování, natažení, roztažení a v současné době se tento termín ujal po celém světě jako soubor cvičení, kterým zlepšujeme svalovou pružnost.
Dobrá ohebnost je základem tělesné zdatnosti, výkonnosti a budování harmonicky vyvinutého svalstva. Hraje hlavní úlohu při pohybech svalů, kloubů a kostí, ale má velký vliv na průběh celého pohybu, tzv. rozsah. Strečink také pomáhá předcházet zraněním, zlepšuje funkci kloubů, ulehčuje mnohé pohyby a zlepšuje techniku.

Hlavními úkoly strečinku jsou:
1. protažení zkrácených svalů
2. protažení ztuhlých svalových oblastí, které jsou staticky přetížené
3. odstranění svalového a psychického přepětí
4. prevence svalových poranění
5. prevence poškození kloubů
6. prevence bolestí zad
7. prostředkem ke zlepšení výkonnosti

Závěrečný strečink by měl být součástí každé hodiny aerobiku. Protažení hlavních svalových skupin, které se při cvičení namáhají, slouží k odstranění napětí ve svalech. Při strečinku dochází k snadnějšímu vyplavení nahromaděných zplodin látkové výměny z těla a celkově k rychlejší regeneraci organismu.
Výběr cviků by se měl každou lekci lišit a měl by být zaměřen především na protažení svalových skupin, které byly v průběhu lekce nejvíce namáhány.
Vyplatí se tedy neodcházet z hodiny aerobiku dříve a uvědomit si, že i strečink má v lekci cvičení své důležité místo.

Připravily K.Moresová, M.Lounková
instruktorky aerobiku

převzato z www.aerobics.cz  

Reklama