kříž

Nejste-li věřící a nachomýtnete se náhodou k nějaké mši, jistě si povšimnete, že zde dochází k tak zvané proměně. Kněz (nebo farář), který mši vede, v jejím průběhu za pomoci ustálené formulace mění oplatky a víno (katolická tradice, která se u jiných křesťanských církví může lišit) v tělo a krev Kristovu.

Můžete se nad tím pousmát a brát to jako divadélko pro věřící, ale fakticky má celá procedura silný magický nádech. Co jiného je ustálená formulace o lámání chleba než magickým zaříkáním? Proč asi kněz proměněné oplatky a víno nesmí vyhodit prostě do koše, ale musí je buď sám pojíst a vypít, anebo zlikvidovat předepsaným způsobem do země?

Nabízí se spousta otázek. Pokusil jsem se na ně najít odpovědi a oslovil jednoho nevěřícího člověka, jednoho věřícího a jednoho zástupce katolické církve. Toto jsou jejich názory...

Nevěřící Tomáš R. (36 let), středoškolsky vzdělaný

Myslíte si, že křesťanští kněží čarují?
Ne, aby se udrželi u koryt a aby mohli manipulovat věřícím davem - mystifikují a lžou. Tak jak to dělají už tisíciletí!

Proč, podle vás, nemohou katoličtí kněží vyhodit proměněné oplatky a víno do koše?
Je to rituál a rituály potřebují k udržení víry mezi svými slepými ovečkami.

Věřící katolička Jana J. (28 let), vysokoškolsky vzdělaná

Myslíte si, že křesťanští kněží čarují?
Ne. Je pravda, že to může vypadat, jako že čarují, protože při jejich činnosti dochází k něčemu, co je nadpřirozené (čili nestalo by se to samo jenom tak činností přírodních sil a vymyká se to přírodním zákonům). Ale je to složitá otázka, to bych musela pečlivěji promyslet, proč to není čarování...

Proč, podle vás, nemohou katoličtí kněží vyhodit proměněné oplatky a víno do koše?
Protože to, co navenek (tedy ze všech pozorovatelných hledisek) vypadá jako oplatky a víno, je ve skutečnosti boží tělo a krev, a to že to nejde chemicky ani fyzikálně ověřit na tom nic nemění. Bůh se dost dobře do koše vyhodit nedá, to je pak svatokrádež.

Aleš Pištora, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského

Čarují křesťanští kněží?
Ne.

Proč nemohou katoličtí kněží vyhodit proměněné oplatky a víno do koše?
Podle učení katolické církve jsou proměněné hostie a víno tělem a krví Ježíše Krista.

Reklama