Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) představí dnes odpoledne národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Pátrání by mělo být podstatně rychlejší a intenzivnější, tvrdí ministerstvo vnitra.

Pátrání po pohřešovaných dětech je u nás podle členky Evropské federace pro pohřešované děti Zuzany Baudyšové nedostatečné. Chce prosadit takzvaný dětský alarmující systém. V praxi by to znamenalo, že policie by měla při pátrání po dětech poskytnout co nejrychleji fotografie a informace ke zveřejnění v médiích. Fotografie pohřešovaných dětí se jménem, uvedením věku, popisu oblečení a údajem, kdy bylo dítě naposledy spatřeno, by se měla okamžitě objevit v televizi, v rádiu i na dálničních informačních tabulích. Tímto způsobem pátrají policisté po ztracených dětech například v Kanadě, Francii nebo Velké Británii.

Policejní statistiky uvádějí, že ročně nahlásí rodiče a sociální ústavy tisíce útěků dětí a mladistvých. Převážná většina se najde během hodin či dnů, ale desítky mizí beze stopy.

Kromě toho Langer představí takzvaný vízový kodex, tedy nový legislativní nástroj pro sjednocení pravidel vízové a konzulární praxe v rámci schengenského prostoru.