Pokud plánujete prožít páteční den mimo domov, dejte pozor, aby vás nezastihla bouřka, a když už se tak stane, opravdu se držte neustále otloukaného doporučení: Pod stromy se za bouřky neschovávejte.

Tuto radu zřejmě neposlechla patnáctiletá dívka v Třinci, která na to také doplatila. Zasáhl ji blesk. Zraněné školačce přivolala kolemjdoucí posádku městské rychlé lékařské pomoci, řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

„Příčina zranění a stavu pacientky nebyla hned zřejmá. Dívka na sobě měla potrhané oblečení, byla neklidná a dezorientovaná, zasahujícím záchranářům nedokázala říci, co se přihodilo. Při vyšetření však lékařka zjistila drobnější popáleniny I. stupně na horních a dolních končetinách postižené. Dívka navíc ležela poblíž stromu, který byl čerstvě poškozen a nesl stopy po úderu blesku. Nad Třincem se v té době přehnala bouřka.

Je velmi pravděpodobné, že dívku na ulici zasáhl blesk. Zda se během bouřky schovávala pod stromem nebo kolem jen procházela, není jasné. Pacientka si v péči záchranářů vzpomněla, že byla na cestě k příbuzným, další okolnosti události však nedokázala sdělit. Posádka slečnu ošetřila, připojila k monitoru srdeční činnosti a provedla EKG vyšetření. Následně byla pacientka transportována na dětskou JIP nemocnice Třinec. V době zásahu záchranné služby a předání do zdravotnického zařízení byl její zdravotní stav stabilizovaný a nenalézala se v bezprostředním ohrožení života,“ uvedl mluvčí.

Svoji nepříjemnou zkušenost se zásahem blesku má za sebou i naše redaktorka Míša. Tento zážitek však způsobil trvalé následky. Míša má z bouřek panickou hrůzu. Při každé bouřce se strachy plazí po zemi.

Více čtěte v článku Zase jsem lezla po čtyřech!

Bouřky budou ještě dnes

I když se počasí alespoň tady v Praze tváří zatím přívětivě, meteorologové si myslí něco jiného. Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami. Přestože nejvíce bouřek se podle prognóz mělo nad Čechami přehnat už včera a dnes by mělo bouřek ubývat (především na severu a severozápadě), trvá výstraha před nimi až do 23.00 dnešního dne. Podle předpovědí mají bouřky provázet přívalové srážky s intenzitou 20 až 60 mm za jednu až šest hodin. Bouřky by měl doprovázet vítr s nárazy větru kolem 20 m/s (cca 75 km/h) a kroupy.

Jaké je počasí u vás? A jak reagujete na bouřku?

Reklama