Poslední měsíc těhotenství ženy často myslí jen na to, aby už byl porod za nimi. Jenže některé děti na svět nespěchají. Co dělat, když přenášíte? Vyzkoušejte třeba některou z následujících rad.

1) Milujte se, rozmnožíte se

Pohlavní styk pro vyvolání porodu blahořečí nejen babské rady, ale dost možná vám jej doporučí i lékaři. Ale pozor, musí být nechráněný. Sperma totiž obsahuje prostaglandiny, což jsou hormony, které v porodnici zavádějí ženám do poševní klenby blízko děložního hrdla. Pomáhají mu dozrát a částečně se otevřít. Tak proč to nezkusit přirozenou cestou? Pokud bude váš protějšek navíc i šikovný a dopomůže vám k orgasmu, jste zase o krok dál. Vyplavíte tak hormon oxytocin, který stimuluje děložní sliznici a pomáhá vyvolat kontrakce.

pregnancy

2) Masáže všeho druhu

Oxytocin vyplavují i další příjemné aktivity jako je například mazlení a masáže. Ať si na vás partner udělá čas. Masírovat ale nemusí jen vaše záda nebo nohy. Vřele doporučována pro vyvolání porodu je také masáž bradavek. Na to jistě uslyší i ti poněkud pohodlnější nastávající tatínkové. Začít s ní můžete už od 39. týdne, má totiž i jiná plus než jen možné vyvolání porodu. Připravuje vaše prsa na kojení.

Partnera můžete požádat o pomoc také při masáži hráze. Jejím hlavním účelem je sice snazší průchod miminka porodními cestami, ale někteří by dali ruku do ohně i za to, že může dopomoci i k vyvolání porodu.

3) Pusťte se do úklidu

Samozřejmě to nesmíte přehánět, ale fyzická aktivita dokáže divy. Pusťte se třeba do úklidu domácnosti, jen se držte raději při zemi. Rozhodně nešplhejte nikde po výškách. Poslední, co potřebujete, je spadnout. Jestli máte doma vysmýčeno, nebo se vám do toho zkrátka jen nechce, zvolte jinou fyzickou námahu. Choďte do schodů, vydejte se na procházku (do bezpečné vzdálenosti a raději ne zcela mimo civilizaci). Ale ne že se zcela zničíte! Ještě musíte mít sílu porodit, až to začne.

4) Dopřejte si koupel

Třeba právě po fyzické aktivitě oceníte další zaručenou radu, jak co nejdříve porodit. Tou je právě koupel v teplé vodě. S její teplotou to ale nepřehánějte. Může mít maximálně 40 °C, abyste neublížila miminku. Pokud nemáte vanu, vezměte zavděk sprchou. Kružte proudem teplé vody po bříšku. Uvolňuje podbřišek a může vyvolat kontrakce.

pregnancy

5) Pokud jste na bylinky…

Bylinky slouží k ledasčemu, tak proč ne k vyvolání porodu? Možností je celá řada a nejlépe je poradit se přímo se zkušeným bylinkářem.

Doporučují se například sedací koupele, které změkčují tkáně a uvolňují svaly pánevního dna. Pozitivní účinky mají mít i levandule, skořice, mateřídouška, fenykl…

Ať už zvolíte jakoukoli metodu, vždy se o ní raději poraďte se svým lékařem. Byť všechny vypadají na první pohled bezpečně, jistota je jistota.

Čtěte také: