Abychom si hned na začátku rozuměli, ani od bylinek nemůžete očekávat zázraky. Samy o sobě vám od přebytečných kilogramů nepomohou. Pokud ale budete dodržovat rozumný jídelníček a k tomu nezanedbáte pravidelný pohyb, mohou celý redukční proces významně urychlit. Některé z nich totiž obsahují látky vedoucí ke zrychlení metabolismu a spalování tukových zásob. Jiné zase ovlivňují látkovou přeměnu cukrů nebo krotí naši chuť k jídlu. Poradíme, po jakých léčivkách se poohlédnout.

Bříza

Působí močopudně, umí z těla odstranit škodliviny a navíc zrychlí metabolismus. Díky tomu vám čaj z mladých březových lístků pomůže zbavit se zavodnění těla, které může stát za vašimi kilogramy navíc.

  • Třikrát denně si po dobu tří týdnů dopřejte čaj ze dvou vrchovatých čajových lžiček sušených lístků, které přelijete čtvrt litrem vroucí vody.
  • Kromě nápoje si můžete z březových lístků připravit pro tyto účely také odvar do koupele. Tu si pak dopřejte dvakrát týdně a setrvejte v ní nejdéle čtvrt hodiny. Tři hrsti čerstvých březových listů přelijeme jedním litrem vroucí vody a necháme louhovat. Toto množství pak znásobte podle množství vody, kterou ke koupeli budete potřebovat – 1 litr odvaru vystačí na 10 litrů koupele.

Kopřiva

Tato neprávem zatracovaná rostlina bývá označována za královnu českých bylinek. Je plná cenných látek a zvládne toho opravdu hodně. Mimo jiné i dopomoci k vysněné postavě. Kopřiva zlepšuje trávení, činnost střev i krevní oběh, působí tonizačně, nabudí látkovou výměnu i další tělesné pochody, snižuje hladinu cukru v krvi a má močopudné účinky.

  • K přípravě lahodného čaje vám stačí dvě vrchovaté lžičky sušených lístků, které přelijete čtvrt litrem vroucí vody, a necháte vylouhovat. Dopřejte si ideálně dva šálky denně.

Kontryhel

Jde primárně o ženskou bylinku, protože léčí celou řadu gynekologických potíží, a má na něžné pohlaví blahodárný vliv. Zároveň ale bývá využívána v čajích na hubnutí, a to pro své příznivé účinky na trávicí soustavu, schopnost pročišťovat organismus a odvodňovat ho.

  • Tři vrchovaté lžičky sušené bylinky přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte louhovat. Dejte si dva šálky denně.

Fenykl

Na potíže s trávením se odnepaměti vaří fenyklový čaj i malým miminkům. Vám kromě pomoci s kolikou, nadýmáním, plynatostí, zácpou nebo pálením žáhy prospěje také v boji s kilogramy. Vybičuje metabolismus k daleko většímu výkonu, takže spalování kalorií půjde snáze. Kromě toho má i močopudné účinky a mírní chuť k jídlu. Navíc bojuje proti únavě.

  • Čaj se připravuje ze sušené natě – 50 gramů vystačí na 1 litr vody, v níž se čtvrt hodiny povaří. Vypít můžete dva až čtyři šálky denně.

Řepík

Kromě toho, že má řepík blahodárné účinky na hojení pokožky nebo tlumení zánětů, prospěje organismu i v případě redukce hmotnosti. Dokáže detoxikovat a odvodnit tělo, zlepšit trávení a nastartovat metabolismus.  

  • Tři vrchovaté lžičky sušené léčivky přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte louhovat. Dejte si tři šálky denně.


Čtěte také:

Reklama