deti

Zdá se, že zařídit a vybavit dětský pokoj je docela snadné. Bohužel, občas se necháváme strhnout emocemi a vytvoříme prostor, který se sice líbí návštěvám, ale se zdravým a praktickým bydlením našeho dítěte má málo společného. Naštěstí existují pravidla, která nás můžou správně nasměrovat a odborníci, kteří umí fundovaně poradit

Jedním z nich je Jakub Šoufek, který se s námi rád podělí o své zkušenosti.

Čeho bychom se měli vyvarovat při výběru materiálů. Ať už nábytku, textilií, nebo barev.

  • Volte přírodní materiály. Pokud se chystáte zařizovat dětský pokoj, ať pro novorozence či dítě předškolního i školního věku, určitě je vhodné vybírat nábytek a vybavení nejlépe z přírodních materiálů, s co nejmenším podílem chemických a syntetických látek. Děti jsou oproti dospělým více náchylné k nemocem a různým alergickým reakcím. Zejména ty v útlém věku do cca 5 let rády všechno zkoumají i olizují. Proto je dobré volit jak dřevěný nábytek, ideálně z masivu, tak zároveň upřednostnit nátěry i malby s označením jako ekologicky šetrné. Obezřetní buďte i při výběru bytových textilií, kde se snažte vyvarovat syntetickým příměsím jako je nylon, polyester, akryl, acetát, PVC a formaldehyd.


Dětský pokoj by měl být multifunkční. Děti si v něm hrají, spí, učí se. Jak to udělat, aby byl zároveň bezpečný.

  • Rozdělte pokoj do bezpečných funkčních zón

Při výbavě dětského pokoje pamatujte na vymezení do několika zón. Pokoj by měl mít ideálně tři hlavní části - na hraní, na spaní a na učení. Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte postel, křesla, gauče apod. pod okno, zpřístupnili byste jej tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna. Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj děti nezranily.

Jinak bude vypadat dětský pokoj pro předškolní děti a jinak pro školáky

  • Do školního věku slouží pokoj hlavně na hraní

Než začne dítě chodit do školy, je dobré v jeho pokoji omezit množství nábytku, aby mělo více prostoru na hraní. Do předškolního věku dítě nepotřebuje velký stůl ani ortopedickou židli, ty můžete pořídit až se začátkem školní docházky. Stejně tak skříňku na učení a další nábytek. Malým dětem proto nechte co nejvíce nezastavěného prostoru. Ideální je volit vestavné skříně na oblečení a na hračky úložné boxy na kolečkách, které dítě snadno obslouží samo.

postylka

Určitě bychom měli zmínit postel a matrace. Výběr je obrovský, ale jak se v něm máme orientovat?

  • Výběr matrace bychom rozhodně neměli podceňovat, protože kvalita spánku je u dětí zásadní. Tělo neustále roste a vyvíjí se, proto bychom měli vybírat matraci, která se přizpůsobí dětské páteři a zajistí tak její zdravý vývoj. Rozhodně bych nedoporučoval vysoké matrace z visco pěny, na níž dochází k „uzavření“ těla a omezení přirozeného pohybu na lůžku. Dejte přednost přírodním materiálům, které jsou pro dětské tělo nejvhodnější a nejpřirozenější. Jejich další výhodou je i velká odolnost, takže ji děti jen tak nezničí.

Děti si rády hrají na zemi, takže důležitou otázkou bude i výběr podlahové krytiny. Jakou byste doporučil?

  • Zapomeňte na koberce. Drží se v nich prach a roztoči. Vybírejte takové podlahy, které se snadno udržují v čistotě. Ideální je dřevěná, nebo vinylová podlaha. Tyto povrchy jsou nejen příjemné, ale také se snadno udržují.

Vybavit dětský pokoj tak, aby byl praktický i útulný, a zároveň se v něm líbilo i dětem, je hodně důležité. Zejména u větších dětí nechte alespoň malou část při výběru na nich, je to jejich pokoj a oni v něm budu trávit většinu času. V případě malých miminek nezapomínejte, že dítě bude v pokojíčku vyrůstat velmi dlouho. 

Na naše dotazy odpovídal Jakub Šoufek z Johann Malle.

Co vy na to, milé ženy-in? Řídila byste se těmito radami? Jak zařizujete dětský pokoj vy?

Čtěte také:

Reklama