Z průzkumu agentury NMS pro společnost Sazka vyplynulo, že obavy z pátku třináctého má pouze čtvrtina lidí. Sazka na základě tohoto průzkumu připravila i unikátní Mapu pověrčivosti. Ta ukazuje, že největší strach z tohoto data mají v Plzeňském kraji (42,3 %). Naopak obyvatele Královéhradeckého kraje nechává tento den chladnými, obává se ho pouze desetina lidí. Více než 83 % respondentů uvedlo, že jim zatím pátek třináctého smůlu nepřinesl. Právě naopak. V posledních letech se ukazuje, že se snaží využít tohoto dne ke svému štěstí. Sází i ti, kteří jinak vůbec nehrají. „V pátek třináctého pravidelně zaznamenáváme až trojnásobek sázkařů. Symbolika tohoto dne v lidech pravidelně vzbuzuje velkou touhu zkusit štěstí. Ze sázení Sportky právě v den, který je synonymem pro smůlu a neštěstí, se v posledních letech stal pravidelný společenský rituál," říká Václav Friedmann, ředitel komunikace ve společnosti Sazka. Pátky třináctého jsou pravidelně spojeny s mimořádným losováním Sportky.
Šťastné číslo třináctka
Statistiky společnosti Sazka ukazují, že ve srovnání s běžným termínem sází v pátek třináctého až třikrát více lidí. Společnost Sazka přijala dohromady více než milion sázenek, nejčastěji lidé sázeli právě třináctku. „Mezi sázejícími je nejen na pátek třináctého velmi populární právě číslo 13. V našich dřívějších průzkumech jej za své oblíbené označila téměř pětina zákazníků“, uvádí Václav Friedmann.


zdroj: průzkum NMS pro společnost SAZKA

Mapa pověrčivosti, kterou vytvořila společnost Sazka na základě průzkumu, ukazuje míru pověrčivosti a typické pověry v jednotlivých regionech. Najdete v ní strach z přeběhnutí černé kočky přes cestu, obavu z pátku třináctého, rozsypané soli, rozbitého zrcadla, vykročení levou nohou, strach z projití pod žebříkem nebo ze šlápnutí na víko od kanálu.

Míra pověrčivosti dle krajů ČR

1.      Jihomoravský kraj       56,7 %
2.      Moravskoslezský         56,1 %
3.      Praha                              55,7 %
4.      Jihočeský                       51,9 %
5.      Olomoucký                   50 %  
6.      Ústecký                         50 %
7.      Zlínský                            44,4 %
8.      Plzeňský                        42,3 %
9.      Středočeský                 42,2 %
10.  Vysočina                        40,7 %
11.  Pardubický                    37,9 %
12.  Královéhradecký         36,8 %
13.  Liberecký                       30 %   
14.  Karlovarský                   15,4 %

zdroj: průzkum NMS pro společnost SAZKA

Reklama