Smíchu není nikdy dost. Zajímavá to disciplína - smát se - mi poslední dobou nedala spát. Kamarádka mi nasadila brouka do hlavy a já, kudy chodil, tudy jsem pozoroval lidské úsměvy, prováděl soukromé testy pobavenosti. A došel jsem nejen k tomu, že se každý smějeme jinak, ale i k dalším závěrům.

smích

Smích je věc příležitostní

Vypozoroval jsem například, že docela jinak se usmívá pán v tramvaji po letmém očním kontaktu než přítel u pivečka v podniku pochybné kategorie. Úsměv šéfa při poradě mi mnohdy přijde trochu strojený. Smích v kině nevázaný, zato smích v divadle vázaný. Docela jiný smích prožíváme, když jsme šťastně zamilovaní, to se pak smějeme i věcem, které jsou normálně k pláči. A když jsme nešťastní a někdo se nás snaží rozesmát? Většinou mu věnujeme jen nevěrohodný škleb.

Letní sprcha

Smích je věc elitářská

Zajímavé je, že pro každého člověka máme docela jiný smích. Jinak se smějeme na náhodné kolemjdoucí, jinak se smějeme na přátele, jinak se smějeme na kolegy v práci a jinak na své partnery, příbuzné. Mnohdy pak ještě na každého člověka docela jinak, jako bychom svým smíchem říkali: „Ty mi stojíš za to, abych se s tebou řádně zasmál!“

K smíchu máme všelijaké dispozice

Jsou lidé, kteří se smějí od plic, jiní jen tak chrčí nebo sípou, další neotevřou ústa a znám i takové smáče, při jejichž úsměvu potřebujete kapesník, protože neudrží slinu. Smích může mít snad jakoukoli vlastnost, může být srdečný i nevěrohodný, hurónský, lechtivý, slizký, skřípavý, tichý, hlučný, neutišitelný, útrpný, trapný, ohleduplný, vulgární, zvířecí... a může vyvolávat divoké asociace: „Smál se a z jeho hrdla vycházely prapodivné pazvuky, jako když nedobře udržovaná tramvajová soustava vjíždí do zatáčky a naříká pod tíhou cestujících v dopravní špičce. Po chvíli se jeho smích změnil, to asi tramvaják musel, kvůli neohleduplnému motoristovi, prudce sešlápnout brzdový pedál.“

Smích je věc bezpečná i nebezpečná

Nejedno lidové moudro nám tvrdí, že smích je zdravý, ba nejzdravější věc na světě. Přesto kdekdo řeší vrásky, které častý smích přináší. Smích od srdce uvolňuje nahromaděné emoce stejně jako pláč, a obojím se můžeme i zalknout...

Letní smích

A když se smějeme anekdotě?

Když se smějeme anekdotě, máme hned několik měřítek. Rozhodně záleží na její kvalitě a umu vypravěče, mnohdy také na vypravěči samotném, ale o tom už byla řeč - vypráví-li nám anekdotu člověk na elitářském žebříčku vysoko postavený, jsme schopni smát se i úplné hovadině.

Pro smích máme všelijaká jména

Protože nám slovo smích je málo a přívlastky jakbysmet, vymysleli jsme si a stále ještě vymýšlíme pro všeliké druhy smíchu mnoho jmen. Rozlišujeme chlámání, řehtání, chechtání, tlemení, chichotání, vískání, řezání, kdákání, posmívání, ušklíbání, gebení... a to jsem si určitě nevzpomněl na všechna.

Já sám používám různou škálu smíchů, pohybuji se někde mezi decentním a konvenčním pousmáním až po nevázaný ohlušující hýkání. Mám ale v rejstříku i temné a zlověstně mrazivý smích, stejně jako řezavý suchý chrapot a bojácný úsměšek.

Jedno velice inspirující video...

Fotografie: Archiv Žena-in a Klára Křížová

Jak se smějete vy? Dostali jste někdy záchvat smíchu? A při jaké příležitosti? Jaký zvláštní nebo netradiční výraz pro smích vás zaujal?

Reklama