17. listopadu roku 1989 se změnily dějiny tehdejšího Československa. Pokojná studentská demonstrace na počest 50. výročí studentských nepokojů na počátku druhé světové války rozpoutala tzv. Sametovou revoluci, která nakonec vedla k pádu komunismu a k nastolení jakés takés demokracie. Téhož večera prý byla nad Čechami pozorována vzácná polární záře.
Letos slavíme 18. výročí těchto událostí – což zároveň znamená, že „polistopadová generace“ dosáhla plnoletosti. Ozvěna komunismu však zní dodnes.
Čtěte také: Žijeme v postkoitální době
Sametová revoluce ovšem nebyla jedinou událostí, která se odehrála 17. listopadu. Pojďme si teď některé z nich připomenout a schválně zkuste určit, v jakém roce se odehrály. Na konci článku najdete odkaz, pod kterým si můžete přečíst správné odpovědi.
Stalo se 17. listopadu...
A) David Livingstone se stal prvním Evropanem, který na vlastní oči spatřil Viktoriiny vodopády. Tehdy také získaly jedny z největších světových vodopádů své jméno – podle britské královny Viktorie. O dvacet let později je navštívil i český cestovatel Emil Holub.
B) Čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho byl necelý měsíc po invazi čínských vojsk, ve věku patnácti let, uveden na tibetský trůn a stal se tak loutkovým vládcem Tibetu. O devět let později byl donucen odejít ze svého sídla v Lhase do indického exilu.
C) Vojevůdce císaře Leona I., Tarasicodissa z kmene Isaurů, považovaných Římany za barbary, se pod jménem Zenon stal jediným vládcem Východořímské říše. Císařem a Leonovým spoluvládcem se stal už 9. února téhož roku. Přes počáteční odmítnutí lidem i šlechtou byl nakonec právě on panovníkem, který zemi stabilizoval. Vládl až do své smrti roku 491. Přežil oba své syny a tak po něm nastoupil na trůn další muž jeho ženy Ariadne, senátor Anastasius.
D) „Akční hrdina“ a rakouský rodák Arnold Schwarzenegger se stal guvernérem Kalifornie. 17. listopadu byl slavnostně inaugurován.
E) Dcera Anny Boleynové a Jindřicha VII., Alžběta I., nastoupila na britský trůn po smrti své nevlastní sestry Marie I. Tudorovny, zvané Krvavá či Katolická. Alžběta navrátila Anglii protestantům a porazila španělskou Armadu. Nikdy se však neprovdala a ač prý měla řadu milenců, říkalo se jí panenská královna. Po její smrti nastoupil na trůn syn popravené Marie Stuartovny, skotský král Jakub I., a zahájil tak vládu Stuartovců.
F) Slovanský pochod slavného ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského měl v Moskvě premiéru a setkal se s neobyčejně vřelým přijetím publika. Dílo reflektuje vraždění křesťanů Turky v červnu téhož roku. Rusové tenkrát poslali řadu dobrovolníků na pomoc Srbskému království.
Dokážete alespoň přibližně odhadnout, ve kterých letech nebo alespoň stoletích došlo k popsaným událostem? Zkuste to dřív, než začnete hledat na internetu :).
Správné odpovědi najdete také pod tímto odkazem (klikni). Nejedná se o soutěž, takže diskuse pod článkem je zcela vaše :).
Čtěte také: Díky za 17. listopad
Vzpomenete si, co jste dělala 17. listopadu roku 1989 Vy? Účastnila jste se listopadových událostí? Nebo Vaši příbuzní? Vzpomenete si ještě na „polistopadovou“ atmosféru? Proč myslíte, že se vytratila?
Posílejte nám své „listopadové“ zážitky na redakce@zena-in a třeba získáte odměnu!
Nový komentář
Komentáře
nevím, co jsem dělal 17.11. 1989, to jsem měl teprve 4roky
byla jsem s ROH na zájezdu v Bratislavě, o ničem jsme nevěděli
Co se stalo 17. listopadu? Já jsem slavila 7 let...
Dášule:
Vážená paní, velmi si Vás vážím, za Váš příspěvek.Sdílíme zřejmě stejné názory.Jsem šťastná, že jste i Vy ,vyjádřila prostřednictvím internetu, Váš názor na toto dění ve státě.Přeji Vám krásný a pohodový život, naplněný zdravím, štěstím a láskou.
Velmi si vážím upřímných a otevřených lidí jěště jednou Vám děkuji
Mišulinka:jitkamarsalkova: Někteří na to mají. A nejen na to. Všichni k tomu přišli vlastním přičiněním, jde jen o to, JAK se činili. A někteří vyznávají demokracii jen ve vztahu k tomuto režimu, ale pokud řekneš, že něco bylo i tehdy dobré - například právě to zdravotnictví, větší možnost studovat na VŠ i když na to rodina neměla peníze, zajištěná práce pro všechny /dokonce i pro ty, kteří nechtěli dělat/ tak máš smůlu. Je po demokracii a ti lidé, kdyby mohli, by se chovali stejně, jako ti před rokem 1989. Je nezajímá, že žijeme v zemi, kde bohatí bohatnou a chudí chudnou. Je totiž jen jedna hromada peněz a záleží na tom, kdo si z ní víc urve. A můžeš 100 x uznávat, že je hodně toho, co je lepší teď, nemyslím na banány, ale na to, že třeba můžeš beztrestně stávkovat nebo manifestovat, i když ti to většinou je k ničemu. Obrovské plus je taky přístup k internetu a nebýt roku 1989 tak jsme jej neměli, byl by tak maximálně někde na OV KSČ. V určité životní situaci by ale člověk byl raděj bez internetu než nemít na doktora. A pokud se do tebe bude dál někdo navážet pro tvoje názory, to si zvykneš, to je tady zvykem.
Nejsem politolog, ale se současným vedením státu nesouhlasím.
a jako občanovi se mi v ČR nežije lehce
owj: V tom případě opravdu nechápu, proč nám tady vyjmenováváš "klady" minulého režimu, když teď tady píšeš, že jsi byla pranýřovaná......
Kekka:
neobhajuji minulý režim, bojovala jsem o to aby se režim zlepšil pro nás, pro českého člověka,Můžete mi sdělit, co jste udělala pro dobro Vy? Když byl rok 1968 vycházela jsem ze ZŠ vzpomínám si živě, když nás napadly sáty varšavské smlouvy,.když jsem slyšela v noci burácející hřmot tanků, které přejížděly státní hranice, když ve městě Karviné, kde pracovala moje maminka byly naproti okresní správě SNB ,namířeny hlavně tanků,měla jsem obrovský strach, že snad dojde k něčemu hroznemu. Když jsem se v té době zúčastnila demonstrace v Karviné, tak jsem byla v zaměstnání pranýřovaná a stála na koberci, ale nestyděla jsem se za to, prosazovala jsem dále svůj názor, který mám do dneška, za což jsem vždy bojovala, a to je ta svoboda a rovnost.Měla jsem obavy, že přijdu o práci ,ale vše jsem překonala,totiž režim se změnil.Pokud toto vše člověk neprožil, těžko může vše hodnotit, to co se jen dozví z novin není vše co se toho týkalo.Dalo by se tom hodně povídat.A potom, každý má na to svůj osobní názor,je mi to líto, že v některých věcech s vámi nesouhlasím <:(
Kekka:
Ja se taky vzdycky naseru. Slusneji se to fakt rict neda.
Teda já se nesačím divit, kolik je tu lidí obhajujících minulý režim. To si fakt nepamatujete, jaký měli lidi strach kdekoli něco říct, jak nemohli svým dětem koupit v zimě vitamíny, jak nebyly vložky a milion dalších věcí, jak si řidiči museli na noc schovávat stěrače z aut, aby jim je soused neukradl. Jak jsme se museli trapně doprošovat o devizový příslib - mmch já ho nikdy nedostala, jak se ležely fronty na jízdní kola, nábytek a další věci běžné denní potřeby? Jak a co nám hustili ve školách do hlavy, výplachy mozků. Já se vždycky tak nase*u, když slyším, že za totáče bylo líp. Sorry za ten záchvat grafomanie, ale tohle muselo ven.
Tady něco o demokracii z Wikipedie: Demokracie, řecky δ;η;μ;ο;κ;ρ;α;τ;íα;, vláda lidu, původně z řeckého δ;η;μ;ο;ς; (demos), lid a κ;ρ;α;τ;ε;ι;ν; (kratein), vládnout, je forma vlády (státu), ve které je zdrojem veškeré státní moci lid.
gwen:
POZOR! demokracie není jen označením politického systému ,nýbrž je spjata s hodnotami (svoboda, rovnost)a ze způsoby jednání (tolerance a ochota ke kompromisům).A taky se demokracie rozlišuje na základě způsobu vlády lidu!!!!tak to byste měla vědět, nebo né????
Nyotaimori: demokratický právní stát je totiž ústavní zřízení,které je založeno na kombinaci demokratického principu-suverenity lidu,který vyjadřuje legitimitu státní moci a princi , právního státu,jde o stát s demokratickým politickým režimem, v němž je výkon veškeré veřejné moci podroben zákonu a v němž jsou uznávána a chráněna lidská práva,takže co dodat?
Nyotaimori:
určitě nejsem solipsista,nepokládám za jedinou skutečnost samu sebe.
owj: Vláda lidu? No to snad nemyslíš vážně.
Nyotaimori: demokracie=vláda lidu-označuje se tímto politický princip založený na účasti lidu na řízení společnosti,podřízení se menšiny většině a uznání svobody a rovnosti občanů.
Nyotaimori: dejme si
a
a bude nám líp.Krásný a příjemný den
Nyotaimori: demokracie je systém, v rámci kterého má člověk teoreticky volnost v myšlení, takže se může rozhodnout, chce-li býti demokratem, tedy stoupencem demokracie a dodržovat její principy, čili nic.
Nyotaimori: Eva_Fl:
demokracie představuje osobní názor člověka, osobní názor, nemusíme mít všichni stejný.Mládež si udělá vždy svůj vlastní názor sama, s novin a médií a s dalších mediálních prostředků
Nyotaimori: Evikus: Souhlasím s váma. To je neuvěřitelný, co některý lidi jsou schopný vypustit z pusy, resp. z klávesnice. Nikdy mě to nepřestane překvapovat