17. listopadu roku 1989 se změnily dějiny tehdejšího Československa. Pokojná studentská demonstrace na počest 50. výročí studentských nepokojů na počátku druhé světové války rozpoutala tzv. Sametovou revoluci, která nakonec vedla k pádu komunismu a k nastolení jakés takés demokracie. Téhož večera prý byla nad Čechami pozorována vzácná polární záře.

Letos slavíme 18. výročí těchto událostí – což zároveň znamená, že „polistopadová generace“ dosáhla plnoletosti. Ozvěna komunismu však zní dodnes.

Čtěte také: Žijeme v postkoitální době

Sametová revoluce ovšem nebyla jedinou událostí, která se odehrála 17. listopadu. Pojďme si teď některé z nich připomenout a schválně zkuste určit, v jakém roce se odehrály. Na konci článku najdete odkaz, pod kterým si můžete přečíst správné odpovědi.

Stalo se 17. listopadu...

A) David Livingstone se stal prvním Evropanem, který na vlastní oči spatřil Viktoriiny vodopády. Tehdy také získaly jedny z největších světových vodopádů své jméno – podle britské královny Viktorie. O dvacet let později je navštívil i český cestovatel Emil Holub.

B) Čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho byl necelý měsíc po invazi čínských vojsk, ve věku patnácti let, uveden na tibetský trůn a stal se tak loutkovým vládcem Tibetu. O devět let později byl donucen odejít ze svého sídla v Lhase do indického exilu.

C) Vojevůdce císaře Leona I., Tarasicodissa z kmene Isaurů, považovaných Římany za barbary, se pod jménem Zenon stal jediným vládcem Východořímské říše. Císařem a Leonovým spoluvládcem se stal už 9. února téhož roku. Přes počáteční odmítnutí lidem i šlechtou byl nakonec právě on panovníkem, který zemi stabilizoval. Vládl až do své smrti roku 491. Přežil oba své syny a tak po něm nastoupil na trůn další muž jeho ženy Ariadne, senátor Anastasius.

D) „Akční hrdina“ a rakouský rodák Arnold Schwarzenegger se stal guvernérem Kalifornie. 17. listopadu byl slavnostně inaugurován.

E) Dcera Anny Boleynové a Jindřicha VII., Alžběta I., nastoupila na britský trůn po smrti své nevlastní sestry Marie I. Tudorovny, zvané Krvavá či Katolická. Alžběta navrátila Anglii protestantům a porazila španělskou Armadu. Nikdy se však neprovdala a ač prý měla řadu milenců, říkalo se jí panenská královna. Po její smrti nastoupil na trůn syn popravené Marie Stuartovny, skotský král Jakub I., a zahájil tak vládu Stuartovců.

F) Slovanský pochod slavného ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského měl v Moskvě premiéru a setkal se s neobyčejně vřelým přijetím publika. Dílo reflektuje vraždění křesťanů Turky v červnu téhož roku. Rusové tenkrát poslali řadu dobrovolníků na pomoc Srbskému království.

Dokážete alespoň přibližně odhadnout, ve kterých letech nebo alespoň stoletích došlo k popsaným událostem? Zkuste to dřív, než začnete hledat na internetu :).

Správné odpovědi najdete také pod tímto odkazem (klikni). Nejedná se o soutěž, takže diskuse pod článkem je zcela vaše :).

Čtěte také: Díky za 17. listopad

Vzpomenete si, co jste dělala 17. listopadu roku 1989 Vy? Účastnila jste se listopadových událostí? Nebo Vaši příbuzní? Vzpomenete si ještě na „polistopadovou“ atmosféru? Proč myslíte, že se vytratila?

Posílejte nám své „listopadové“ zážitky na redakce@zena-in a třeba získáte odměnu!

Reklama