„Ždímejte si laskavě to prááádlooooóóó!“ zařízne se mi do zad jekot z přízemí. Spojím pohledem nadšenou práci svého syna na vyplavení petržele a přísný pohled sklokeramické trvalé několik desítek metrů pode mnou. Zajímalo by mě, kde se bere ten pastelový odstín v bílých vlasech. Je to dané geneticky? Jakmile mi bude šedesát, začnu brát lehký modrý přeliv? Asi jo. Moje omluvy už letí k prázdnému balkonu, ale ve dveřích dovnitř ještě zaslechnu:

 

„Brumbál! Pod námi je Brumbál! Doopravdickej!“

„Vojto? Okamžitě slez z toho okna!“

 

Panelákový balkon je prostě fenomén. To musíte mít!

 

Konečně kam taky dát ten starý sektor po tetě? Navrch pěkný vykslajvant s květinovým motivem nebo krajku z PVC. Ještě to udělá parádu. Dovnitř šikovná hospodyňka nahrne nějaké kompoty nebo truhlu s bramborama. A dobrý hospodář narve do lodžie takové jarmárky klidně čtyři. I s inventárním číslem OÚNZ na dvířkách. :o) Asparágus? Klidně dva.

 

Mezi policemi je ještě dost místa na rybářské sesílko, kam usednou obří pruhované trencle našeho souseda. Na opálené hrudi se zlatý řetízek jinak třpytí! Jak mraky pustí první slunce ke slovu, sedí soused přikloněn podle směru záření celé hodiny. Nejraději kolem poledne, to to pere nejvíc. A já už tuším, že se potkáme dole u schránek a on si bude stěžovat na motání hlavy. Už to probíral s doktorem, jestli by na to nepomohly nějaké léky. Nepomohly.

 

3+1 ze sedmdesátých let není prostor pro suchary! Každý nechce mít držák na kolo nad manželskou postelí. Někdy je balkon jediné místo, kde vás rodina nechá přežívat s vaší sbírkou střevlíků.

 

Rekonstruujete? Koupili jste byt v původním stavu? Cítíte se v otázce balkonů nevyhranění? Nevadí. Využijte prodlouženého víkendu k terénní expedici! Vezměte si zápisníček a vyrazte do ulic!

 

Uchvátila vás blahobytná kaskáda muškátů evokující rakouské svahy hned nad vyřazenou chladničkou? Nebo se necháte inspirovat potahem se slunečnicemi, kterým chytrá horákyně Součková vyřešila průhledné zábradlí?

 

Dáváte přednost sušákům na zábradlí, nebo necháváte prádlo povlávat nad hlavou pokuřujícího manžela? A zkoušeli jste k upevnění truhlíků ty levné plastové držáky z Tesca? Ta paní, co má pod balkonem Brumbála, jo. Ještě že Kmochová chodí venčit fretku Barču na dvorek až po desáté.


Taky vás balkony fascinují? A nemohl byste mi někdo vysvětlit, odkud se vzal ten termín vykslajvant? Nebo vikslajvant? Nebo vixlajvant?

 
Reklama