Patchwork a quilting - pojmy, které se v naší zemi již poměrně dobře zabydlely. Víte ale přesně, co se za nimi skrývá? Mne zaujala svým nadšením paní Simona Šujanská, patchworkářka tělem i duší, která šíří tyto techniky v českých zemích…

1/ Co je to patchwork a quilting, jaký je mezi nimi rozdíl?
Pod názvem Patchwork se rozumí sešívání různých tvarů látek podle určitých vzorů, které byly vytvořeny v průběhu staletí. Existují různé techniky sešívání, rozvržení a racionalizace práce, ručně nebo na stroji, spontánně či dle přesného plánu, se speciálními látkami, určenými na patchwork, či s látkami všech možných kvalit. Nejlepšího výsledku však dosáhneme při použití patchworkových látek - látek ze 100% bavlny.
Pod názvem Quilting se rozumí většinou ruční prošívání a pevné spojení tří vrstev látek - vrchní látky, zateplovací vrstvy (např. vliselinu) a spodní látky. Vrchní látku tvoří většinou patchworková práce. Prošívání provádíme převážně ručně podle předem vytvořených šablon, podle kterých překreslujeme vzor na vrchní látku. Prošíváme kvalitními bavlněnými nitěmi, nejlépe ze 100% bavlny. Quilt je pak hotové dílo, které uvedenými postupy vzniká. Může jím být přehoz přes postel, ubrus, prostírání, závěsný obraz...

2/ Jedná se o textilní techniky staré 3 000 let. Váže se k nim nějaká legenda? Odkud přišly?
Někteří historikové uvádí, že civilizace vznikla na březích Nilu, jiní tvrdí, že vznikla na březích řeky Gangy, a další uvádějí, že vznikla mezi řekami Tigridem a Eufratem. Ať už to bylo jakkoliv, na každém z těchto území nacházíme poznatky, že tyto techniky zde byly známé místním obyvatelům již před 5 000 lety. Tyto techniky se využívaly na Středním východě a Persii, stejně tak jako v Egyptě, Řecku i antickém Římě. V leningradském muzeu je uložen quiltovaný koberec, který byl nalezen v hrobce a jehož vznik je datován do období mezi 100 před n. l. a 200 n. l. Britské muzeum v Londýně vlastní sochu, zobrazující faraona oblečeného v patchworkovém obleku z roku 200 před n. l. Tyto příklady dokumentují, že idea quiltování existovala tak dlouho, jak dlouho existují látky - vlastně dokonce dříve než látky, jelikož části koženého oděvu byly sešity dohromady využívajíc stejný systém.

Bohužel neznám žádnou z legend, ale dostala jsem zajímavé informace od patchworkářky paní Věry Souřadé z Kalifornie. V 30. letech, kdy vládla celosvětová krize, tak i v Americe hospodyňky šetřily, kde se dalo, a snažily se spojit příjemné s užitečným. Mouka, cukr, sůl i krmivo pro dobytek se prodávaly ve velkých bavlněných pytlích a venkovské hospodyně si při nákupu vybíraly takové, které se k sobě hodily buď strukturou materiálu nebo barevně. Výrobci barevných pytlů už si tohoto zájmu švadlenek všimli a začali vyrábět pytle s krásnými a důmyslnými vzory. Vynikala mezi nimi např. známá Barnis Bag Company, která sídlila v St. Luis. Z jednoho takového pytle se dal snadno udělat polštář nebo krátká sukně, šatičky pro holčičku, ale na závěsy, povlaky a celé prošívané deky bylo třeba, aby se kousky dobře doplňovaly. Některé fabriky, aby udržely zájem o bavlněné pytle, později dokonce sledovaly svými tisky určitý nápad, patchworkový projekt. Některé pytle měly tisk jako polštářky s krajkami, nebo pro dětské šatečky s medvídky, panenkami nebo jinými hračkami.

3/ Jaká existují pravidla pro patchwork a quilting?
Většina quiltů je tvořena z bloků. Blok je skupina barevných látek, sešitých dohromady tak, aby vytvořily dekorativní vzor. Oblíbené velikosti bloků jsou 6´´, 8´´, 9´´, 14´´, 15´´, 18´´ a 24´´ (1 palec je 2,54 cm). Miniaturní quilty mohou mít bloky velikosti 1´´. "Medalion quilt" mají často jeden velmi velký blok a množství bordur. Nejdůležitější zásada prošívání (quiltování) říká, že na quiltu nemá zůstat neprošitá větší plocha, než je plocha otevřené dlaně. Pokud se snažíte alespoň přiblížit se ... výsledek je perfektní!

4/ Bez jakých pomůcek se neobejdeme?
Rozhodně se neobejdete bez 4 základních pomůcek, jež usnadňují vytváření patchworkových prací a bez kterých se neobejdete při vytváření profesionálního vzhledu jsou: Cutter neboli řezací kolečko na řezání látky, nejlépe s průměrem 4,5 cm, které je vhodné pro začátečníky a pokud se patchworku nebudete věnovat profesionálně, vystačíte s ním navždy. Dále se jedná o pravítko, podložku na řezání a již zmíněné šablony. Pravítko doporučuji o rozměrech 15 x 60 cm, abychom mohli řezat přes celou šířku látky. Podložka je zase nutná při použití řezacího kolečka, doporučuji minimálně 60 x 45 cm.

5/ Patchwork a quilting je "mravenčí" práce. Mají na to dneska ženy čas? Jak je to časově náročné?
Nerada bych odradila případné zájemkyně, ale musím říci pravdu, že svoji první deku přes dvojpostel jsem kompletovala asi 60 hodin. Je složená z 12 různých bloků, které zobrazují plachetnice, a je ručně pošitá. Potřebný čas závisí tedy především na tom, jestli šijete všechny bloky stejné, používáte zrychlovací postupy, vytvoříte si tedy takovou menší manufakturu, kdy všechny bloky naráz nejprve nařežete řezacím nožem podél pravítka, poté sešijete, rozřežete, sešijete, vyžehlíte a to celé pořád dokola ... tedy pracujete na všech blocích najednou ... či zda šijete bloky odlišné. Některé quilty je tedy možné vytvořit za 2 dny, tedy asi 10 až 15 hodin práce, jiné vytvářím déle. Množství času potřebné na vytvoření quiltu je přímo úměrné i množství quiltování (tedy prošívání). Já dávám přednost prošívání ručnímu, ale pokud dáte přednosti prošívání strojovému, na trhu jsou již stroje, které ruční prošívání nahradí a výsledek je prakticky k nerozeznání.

6/ Co Vám osobně dávají tyto textilní techniky a kde se s nimi ženy mohou seznámit?
Co je pro mne nejdůležitější, je kontakt a setkávání s patchworkářkami. Z tohoto důvodu jsem založila i první český patchworkový Klub Patch-design. Prvotním důvodem vzniku tohoto klubu byla touha a setkávání se s podobně posedlými tvůrkyněmi a chuť tento směr dále propagovat a nabídnout novým členkám získání dalších informacích o patchworku.

Tímto zvu všechny patchworkářky a quiltařky či případné další zájemkyně o patchwork do Rudné u Prahy, a to každou první sobotu v září - prosinci 2004, kde budeme pokračovat v prošívání 1. společného quiltu a předvádět patchworkové práce.

Já velmi děkuji paní Simoně Šujanské za rozhovor i za souhlas k uveřejnění fotek.

Více informací i ukázky prací najdete, milé čtenářky, ZDE.  

 
Reklama