Patchwork-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Nejstarší dochovaný produkt patchworku pochází pravděpodobně z Číny z 8. až 9. století. Jednalo se o buddhistické obřadní roucho, vytvořené sešitím pestrých hedvábných látek. V 17. století se stal patchwork velice oblíbeným v Anglii, kde ho v podobě hedvábných kabátců a kalhot nosila hlavně bohatá třída. Dnes se jeho obliba vrací, a i v České republice najdeme patchworkové kluby, které pořádají přednášky a školení.

Patchwork a quilt

Výsledný patchwork může být považován za konečný produkt, nebo se spojí a vznikne tzv sendvič. Ten je nejčastěji tvořen dvěma vrstvami, mezi kterými je ještě vycpávka. Horní vrstvu tedy tvoří patchwork, spodní vrstvu látka a uprostřed je rouno. Tyto tři vrstvy se poté sešijí (v ruce nebo na stroji) drobnými stehy a tím vzniká tzv. quilt. Patchwork tedy na rozdíl od quiltu není plastický.

Jenom látky nestačí

K tomu, abyste si vytvořili svůj vlastní povlak na polštář, deku, kosmetickou taštičku nebo dokonce něco na sebe budete potřebovat několik důležitých pomůcek. Tou první je tzv. Cutter neboli řezací kolečko, které využijete k řezání látky. Při řezání látky se neobejdete ani bez řezací podložky. Dále je potřeba patchworkové pravítko, prohnuté špendlíky, značkovače na látky a šablony. No a samozřejmě to nejdůležitější – látky.

Vrchní látku volíme podle sebe, pro začátek můžete sáhnout po nějaké méně kvalitní. Pro profesionální design využijete látky ze 100% bavlny. Prostřední vrstvu bud tvořit vatelín.

Jaký zvolit vzor?

Vzorů, které můžete na svém díle vytvořit existuje pěkná řádka. Většina z nich je pojmenovaná podle výsledného vzhledu. Narazíte tedy na vzory jako Hvězda, Větrník, Vějíře, …
Pokud budete shánět inspiraci, poskytne vám ji youtube, instagram, anebo pinterest.

Zdroj info: ireceptarwikipediavam, youtube kanál Two Strands