Zuzana měla patchwork jako příjemný koníček, u kterého zapomínala na všední svět. Nyní se jím snaží živit a nadšení jí nechybí. Z koníčku se stala práce.

Jak jste se s patchworkem potkala poprvé a kdy jste s ním začala?
Techniku šití patchwork jsem měla v povědomí už dlouho, dokonce jsem si kdysi dávno koupila i knížku a u prohlížení si snila o tom, jak budu jednou šít, ale potom jsem ji při stěhování někomu darovala a úplně to pustila z hlavy.

Zlom nastal, když jsem od manžela dostala vysněný šicí stroj jako dárek, chtěla jsem šít závěsy a polštářky na naši chatu… Stroj mu pomáhala vybírat kamarádova manželka, která mě upozornila na Prague Patchwork Meeting, že se mi tam bude určitě líbit. Měla pravdu! Je to úplně jiný svět…

Zuzana při práci

Tam jsem si koupila svoji začátečnickou sadu a hlavně krásné, barevné zahraniční knížky, zjistila jsem, kdo prodává krásné látky u nás a postupně začala šít i ty polštářky a závěsy. Patchworku z knížky jsem se ze začátku trochu bála... Dost mi pomohl individuální šicí kurz patchworku. Během toho jednoho víkendu jsem zjistila, že se opravdu není čeho bát, a potom jsem začala ty své polštářky postupně vylepšovat, přidala jsem výztuhu, začala prošívat a zjistila, že polštářky díky tomu vypadají líp…

patchwork

Co vás na patchworku baví?
Baví mě trávit čas u šicího stroje všeobecně, odpočinu si, a ještě mě napadají nové nápady. Ale patchwork mě víc a víc fascinuje tím, že si ho každý může dělat po svém. Od složitých vzorů po ty jednoduché. Vidím to na sociálních sítích, kolik lidí se mu věnuje. Nemá žádné limity. Má dlouhou historii. Líbí se mi třeba i to, že ženy ve světě a už i u nás ušijí deku, a pak jí věnují na charitu. Já jsem takto šila zatím jen pár polštářků a moc mě to bavilo.

polstarek

Po mateřské dovolené jste se netoužila vrátit do původní práce, ale rozhodla se patchworkem živit. Jaké myšlenky se vám honily hlavou? Bylo to těžké rozhodnutí?
V té době jsem šití patchworkových polštářků opravdu propadla, tak jsem chtěla, aby s tím nějak souvisel i můj „projekt“. Měla jsem opravdu velikou motivaci. Mladší syn už nastoupil do školky. Měla jsem velikou chuť po osmi letech na mateřské dovolené začít se věnovat něčemu svému. Rozhodování těžké nebylo, protože mě podpořil manžel. A já jsem se na to vážně velmi těšila.

Polstarek patchwork

Vymyslela jste jednoduchou sadu na šití. Je pro úplné začátečníky? Co všechno vlastně obsahuje? Může člověk začít úplně sám s patchworkem?
Sada nově obsahuje i krabičku se šicími potřebami, aby bylo možné šít i ručně a začít šít v podstatě hned po otevření a prostudování návodu. Vystačíte si se základními stehy. Návod je jak popisový, tak obrázkový. Ze začátku ho testoval kamarád a kamarádka, kteří patchwork nikdy předtím nešili a zvládli to bez problémů. Proto, aby to člověk zvládl úplně sám doma, jsou všechny látky v sadě nařezané na míru, takže už opravdu nemusí nic upravovat ani dokupovat a může začít rovnou šít. Na konci má ušitý povlak na polštářek. Protože jsem sama ze začátku s patchworkem tápala a nebyla si jistá, udělala jsem sadu tak, aby když už se opravdu odhodláte začít šít, to šlo velmi jednoduše. Dlouho jsem třeba ladila vatelínovou výztuhu, aby nebyla moc hrubá, protože pak se látka shrnuje a už to nevypadá pěkně, a když šijete polštářek, těšíte se, až bude hotovo, nechcete se tímto trápit a rozptylovat. Šijete na běžném šicím stroji se základním vybavením.

sada

Předpokládám, že běžný začátečník nemá stroj vybaven speciálními patchworkovými vychytávkami (šicími patkami atd.) Potom jsem taky ladila vzory, aby byly jednoduché, velikost akorát, aby polštářek pěkně vyniknul, a aby pasovala na většinu dostupných výplní na trhu. Navíc je ta sada rozhodně levnější, než když si pořídíte začátečnickou sadu na patchwork, knihy, metry látek a výztuh, pak jdete i na kurz, a pak zjistíte, že to třeba není úplně ono a nechcete se tomu dál věnovat…

Šití teď obecně zažívá opět svůj boom. I vy nově pořádáte kurzy a worshopy. Jaké ženy je navštěvují? Já s kurzy tento rok teprve začínám, první mám 10. dubna, takže jsem sama zvědavá, jaké ženy tam přijdou… Zatím i ladím to, jestli bude zájem spíš večer „po práci“ nebo v sobotu dopoledne, nebo mám i možnost dopoledne s hlídáním dětí. Minulý rok jsem hodně prodávala na „marketech“ a překvapilo mě, že se sada líbí hodně i mužům. Když si měli vybrat, jestli koupí hotový polštářek nebo raději sadu, vybrali si sadu.

Foto: Zuzana Vávrová, Lucie Pešková - PSKS Photo

Zuzana Vávrová

Instatní patchwork

Zuzana Vávrová se stala velkou fanynkou patchworku, dokonce tak velkou, že vymyslela jednoduchou sadu na šití. Jejím projektem žije nejen ona, ale celá její rodina. O jejích radostech a starostech o svém podnikání si můžete přečíst zde.

Chcete si patchwork vyzkoušet? Zuzka jednu začátečnickou sadu na šití věnuje do soutěže, kterou najdete na našem magazínu. Těšte se!

Mohlo by vás také bavit:

Reklama