Se začátkem školního roku roste pravděpodobnost, že váš potomek onemocní vysoce nakažlivou pátou nemocí. Jak jednu z nejčastějších dětských chorob poznáte a čím proti ní můžete bojovat?

Pátá nemoc nebo také parvoviróza je infekční choroba postihující hlavně předškoláky a mladší školáky. V dětských kolektivech se totiž velmi snadno šíří kapénkami z dýchacích cest. Úplnou výjimkou ale není ani u kojenců nebo dospělých.

fifth disease

Příznaky nemoci

Inkubační doba páté nemoci je jeden až tři týdny. Právě v této době je pacient sice bez příznaků, ale nakažlivý. Nemáte tak šanci takového přenašeče odhalit. Riziko přenosu mizí až s prvními příznaky. Začíná to podobně jako fifth diseaseběžné nachlazení. Únavou, bolestí hlavy a v krku, zvýšenou teplotou. U některých dětí ale může nemoc proběhnout i bez těchto příznaků. Několik dní poté se objeví typická červená vyrážka.

Nejprve je vyrážka patrná hlavně v obličeji. Tváře pokryje tak, že zarudnutí svým tvarem připomíná motýlí křídla. Tím to ale nekončí. V dalších dnech se vyrážka přenese i na trup a končetiny. Její výsev může trvat jen týden, nebo také tři týdny. Někdy rychle zmizí, ale znovu se objeví. Tato vyrážka nesvědí vůbec, nebo jen mírně.

U dospělých se vyrážka v obličeji většinou neobjeví. Zato je pravděpodobně potrápí bolest kloubů. I několik týdnů může přetrvávat v rukou, zápěstí, kolenou či kotnících.

Je nebezpečná?

Pokud nepostihne člověka s oslabeným imunitním systémem, vážnějším chronickým onemocněním nebo některými druhy anémie, nejde o nebezpečnou nemoc. Na pozoru by se ale měly mít také těhotné ženy. Parvovirus B19 totiž může proniknout k plodu a poškodit jej.

Léčba páté nemoci

Ve většině případů jde o lehké onemocnění, s nímž není třeba chodit k lékaři. Pokud si ale nejste jisti, že jde skutečně o pátou nemoc, raději se s pediatrem alespoň poraďte po telefonu. Léčba je stejná, jako u nachlazení. Jde hlavně o zmírnění příznaků nemoci, klid a dostatek tekutin. Kdo jednou pátou nemoc prodělá, je proti ní už celý život imunní.

Čtěte také:

Reklama