„Ani si pod to ty noviny nedávej, je hroznej vítr, a když tak to pak otřu!“ urychluju přípravné práce na balkoně, kde můj muž rozdělává plechovku s barvou nad ocelovým stojanem. Hned u druhého nátěru je jasné, že odstín slonová kost nebude to pravé. To už kape na podlahu balkonu čerň č.
Ať už příběh našeho akvária začal kdykoliv, rázně jsem jej popohnala v momentě, kdy mi bylo jasné, že se přes ty klumpry ve sklepě prostě nedostanu k zimním botám. Jata záchvatem „Viktor čistič“ jsem opět zatoužila po volném prostoru a rozhodla jsem definitivně, že když to nejde k popelnicím, tak se to natře a nějak využije! Stojan z roku 1952 bychom tedy měli. Moc se neušklíbejte, Eiffelovka taky už má naslouženo a nevypadá špatně!
Obhlédli jsme původní akvárium z mužova pokoje, ale i po seškrábnutí šmoulů a plakátu Nirvany mi na něm pořád něco vadilo. Na denním světle ve mně zesílilo podezření, že vodní kámen ze stěn dostaneme jedině diamantovou sekerou Čurily Plenkoviče. To už jsem s úlevou zjistila, že ta věc uvnitř není zdechlá kočka, ale olezlý motorek a filtr se spoustou špinavých a omatlaných kabelů. Hned jak jsme část ohříváčku vytáhli synovi z pusy i se zbytky přesnídávky a piškotů, bylo rozhodnuto…
S novým akváriem v náruči jsme překročili zdechlé vyhladovělé spořicí prase a s ním i vizi myčky… Jsem ale přesvědčená, že se silným filtrem a větším množstvím peřovců a šneků by se to dalo nějak spojit!
Fáze 2: Listujeme ve velké knize s charismatickým názvem Akvárium. Vybíráme krásný biotop prudké říčky Zaire. V kapitole „Budete potřebovat“ zjišťujeme, že ryby žijící v přirozeném biotopu přežívají hlavně proto, že nejsou hezké a zajímavé. Dokonce se zdá, že největší šanci mají ryby, které skoro nemají oči a prakticky nic, co by je nějak odlišovalo od balvanu, na kterém ožižlávají svoji porci řasy s koenzymem Q10.
Fáze 3: V jednotlivých zverimexech se ubezpečujeme, že syn by v akváriu upřednostňoval zakrslé králíčky. Chvíli váháme, jestli by stálo za to udělat rodinný kompromis a pořídit tři králíčky a tři malé potápěčské soupravičičky s třemi malými vzduchovacími nádržíčkami… ale nakonec poraženi odcházíme s vědomím, že to bude zase jen SPOLEČENSKÉ AKVÁRIUM.
Fáze 4: Kamínky, písek a kořeny – Dekoráciu Savana koreň jsme zakoupili v hobbymarketu pro kutily i chudáky, kteří se rozhodli položit kazetový strop sami a teď na ně padá štuková ozdoba rokoko č. 345 vždy, když dávají fotbal. Koreň dodává poděbradská firma a dušuje se, že je africký…dále jsme pořídili různě hrubý píseček a asi půl hodiny jsme z mnoha úhlů obhlíželi placáky (říční směs 2,50/kus). Většina akvaristů tvrdí, že za tímto účelem prostě probrali dno místního toku a pěkně to povařili i s kořenem v prádelním hrnci. Kdo by se ale chtěl hrabat v bahně s rizikem, že na konci vybraného balvanu bude zbytek nějakého podnikatele? Doma jsme zjistili, že všechen štěrk i s koreňem pokryje v akváriu takový malý plácek okolo filtru… Muž posílen svařákem mi předal klíčky od auta a šel s krosnou zpátky do hobbysvěta...
Víte, že šerpové v Himálájích umírají často jen proto, že se přes ně při vysílení převalí ten 80kg náklad? Naštěstí můj muž s vědomím, že ho na rohožce u dveří může poblít sousedův kocour, sebral všechny zbytky svých sil… a dnes už můžeme na ulici pořvávat na naše známé: „A kdy se přijdete podívat na akvárium?“
P.S.: Tu o rybách jindy, jo?
Nový komentář
Komentáře
Už se těším na pokračování
koukám s rybičkai je víc práce, než se psem
Leni, super článek, pěkně se čte, těším se na pokračování
Meander:
Aha, tak to věřim. Škoda, že jste neměli uhlíkovej s molitanovým "předfiltrem", supr prevence před šnekama.
do tý poslední věty vlítnul šotek.
A hlavně nekupovat více druhů rybiček najednou. Dokupovat postupně, třeba po 3 nedělích. Na řasy jsou ty přísavky výborný na 200l mám 7 obrovských a spolehlivě ho stačí vyčistit. Jinak akvárko odkaluji, myji filtry a kompletně čistím každých 14 dní max 3 neděle. A měním u toho tak 1/3 vody. Teplotu vody mám +-25 stupňů. Ale zkoušela jsme měnit i po měsíci - neosvědčilo se mi to - voda pak už začíná být cítit - když se zvedne sklo a začně odkalovat a už není tak průhledná.
Amálie: Byl to vnejší fluval, co se čistí jednou za čas (mění se v něm uhlí). Než jsme to zaregistrovali, bylo po filtru.
Meander: Ten filtr nebyl praný a sušený?
iveta132: To je špatně založené akvárko. Nečekejte na zázrak, akvárko rozeberte, vyvařte písek, kořeny, filtry, květináče, kameny, vydesinfikujte roztokem sava, co se nedá vyvařit, bacha na plakát (pokud ho máte, řádně umejt) a založit akvárko znova a pořádně. Pusťte filtraci, vzduchování, topné tělísko (vše raději naddimenzované nad objem stávajícího akvária), od SERA zkuste koupit kapky na úpravu vody, po pár dnech zasaďte nové rostlinky, které se HODÍ k sobě navzájem i k zamýšleným rybkám, a až tak po 14 dnek změřte Ph, případně upravte a pak teprve hurá koupit rybičky. Vyplatí se rybičky dát do malého akvárka/sklenice s vodou z pytlíku, postupně přilévat léčivé kapky (aby se něco nezaneslo do velkého) a současně vodu z velkého nového akvárka, aby si ryba zvykla na složení vody a teplotu. Pak rybky odlovte síťkou a přendejte.
Nezapomenu na ty svině šneky, co se nám rozmnožovali ve filtru tak pilně, až ho zničili.
Před měsícem jsme si koupili nové 240l akvárium (předtím "pouze" 84 l) a začínám z něj být dost nešťastná. Nejen že nám vymřeli všechny ryby, protože dostaly krupičku, kterou se nám nepodařilo vyléčit, ale ještě se nám tam dělá řasa v neskutečném množství a už nevíme, jak se jí zbavit. Kdyby měl někdo nějakou účinou radu budu za ní velmi vděčná.
já bych akvárko moc chtěla..zrovna dnes se mi o rybičkách zdálo
Amálie: díky, to vypadá zajímavě. průběžně míváme k želvám 1-2 ryby (větší), ale ty toho neožerou tolik co přísavky. Zkusím se poptat!
paviocko: Hmm, přes 20°C by to bylo lepší, kolem 24-26°C nejlepší. Ale v akvaristice ti poradí jinej druh nebo panceřníčky do chladnějších vod.
Amálie: to je zajímavej nápad... a potřebují přitápět? V zimě máme vodu v akváriu cca 18-20 °C, mám velké želvy, stačí jim to, ale aby to nevadilo těm přísavkám...
Dík za pobavení, hned je ten den veselejší
paviocko: jojo, čističky, přísavky, velký huby a bůhví,jak se jim všelijak říká. My je měli cca 15cm veliké, tak sežrání nehrozilo.
Amálie: takový ty přísavky? Taky jsem o tom přemýšlela, ale kdyby je sežraly, byla by to asi docela škoda....