Možná máte doma nainstalované Windows Vista, které nejsou legálně zakoupené a aktivované. Microsoft zprovoznil nový program, který tomu má zamezit. Pokud bude akce úspěšná, proběhne to samé i v případě nelegálních uživatelů Windows XP.

 

V naší zemi se pirátství daří dobře. Kromě šíření hudebních nahrávek, filmů a her jsou oblíbeným artiklem pirátů i nejrůznější počítačové programy. A právě společnost Microsoft se pokusí ochránit nejrozšířenější uživatelský operační systém již v nejbližších dnech. Dosud byl s úspěchem testován v zahraničí.

 

Mohlo by se stát, že vám prostě zčerná plocha. Pokud znáte aktivační kód, zadáte ho do systému a vše se navrátí do původního stavu. Jestliže ne, tak vám bude odpočítávána třicetidenní lhůta, během které budete mít možnost Windows legalizovat, na což budete opakovaně upozorňováni. Když se vám to nepodaří, dojde k zablokování programu stejně jako po expiraci zkušební verze.

 

Speciální program kontroluje, zda není obcházena aktivace OS prográmky jako OEM Hack nebo Grace Timer. Právě takové chce Microsoft vyřadit z provozu. Svým opatřením do uživatelské svobody softwarový gigant nezasahuje, protože s aktivací ochrany uživatel souhlasí v licenčních podmínkách.

 

Podle Micrsoftu je v ČR asi 600 000 uživatelů Windows Vista, z čehož minimálně 20 % používá systém ilegálně. Už nyní se vyvíjí podobná aplikace k ochraně Windows XP.

 

Máte k dispozici originální software? Je cena programů Windows přiměřená?

Reklama