A než abyste stříleli od boku a vybírali podle fotek z katalogů, přinášíme ověřený tip, kde si skvěle zalyžujete v páru nebo klidně i s celou rodinou. Střediska Tonale a Ponte di Legno nabízí navíc daleko víc než prosluněné široké sjezdovky, o kterých se nám v Česku může jen zdát. I když i to by pro začátek určitě stačilo.

Pro každého něco

Azuro, široké sjezdovky a vynikající kuchyně, Zhruba tak by se daly charakterizovat italské hory. A střediska Passo Tonale a Ponte di Legno nejsou výjimkou. Najdeme je v rozsáhlé oblasti Skirama Dolomiti Adamello Brenta v regionu Trentino, čeští lyžaři možná oblast budou znát také jako Val di Sole (Slunečné údolí). Z Prahy se sem dostanete přibližně za 7 až 8 hodin jízdy (cca 770 km).

Propojením vysokohorského lyžařského střediska Passo Tonale a malebného městečka Ponte di Legno v údolí vznikl zajímavý komplex sjezdovek, snowparku, freeride terénů, menších i větších hotelů a après-ski aktivit v nadmořské výšce od 1 121 do 2 992 metrů. Obě střediska jsou se 62 km sjezdovek rozprostřených na holých pláních, v lesích i na ledovci jedněmi z nejrůznorodějších v celém regionu. Na výběr máte z 10,5 km modrých, více než 40 kilometrů červených a přes 10 kilometrů černých tratí. Zkrátka ideální rozložení pro pokročilé i méně zdatné lyžaře.

“Sjezdovky jsou každé ráno perfektně upravené, rodiny s malými dětmi se dočkají pověstného italského manšestru a zároveň ocení fakt, že v Tonale a Ponte di Legno převažují nejmodernější, především sedačkové lanovky, a naopak se minimálně objevují klasické vleky,” potvrzuje Jan Bezděk z NEV-DAMY.

Dětské tratě i třítisícovka na dosah

Na většinu lanovek a sjezdovek hlavního svahu orientovaným na jih se pohodlně dostanete pěšky přímo z hotelu. Vybírat můžete z modrých začátečnických tratí i z červených. Protilehlé severní svahy završuje ledovec Presena, kde se sníh udrží o něco déle. Díky tomu je ideální volbou na odpolední lyžování a na poměření vašich sil na fantastické černé sjezdovce Paradiso, po které sjedete zpět do Tonale. A pokud by vám to přišlo málo, tak vyjeďte sedačkou a vlekem až na vrchol ledovce a zkuste celý sjezd o délce 5,7 km s převýšením téměř 1200 metrů.

Nejdelší a nejrozmanitější sjezdovkou je červená Alpino, která skrývá perfektní výhledy na horské štíty. Ubíhá z kotliny Bleis po jihozápadním svahu mimo hukot lanovek. Oblíbená je i červená Contrabbandieri v kotlině na opačném konci Tonale. Na hlavním svahu podél 4sedaček Serodine a Alpe Alta jsou sjezdovky oproti ostatním o něco přímější a poctivě červené.

Kdo by si od sjezdovek rád odpočinul, může nazout běžky a pokochat se podmanivou alpskou okolní přírodou, k dispozici má přibližně 43 kilometrů upravených tratí táhnoucích se podél obou středisek. Pro nelyžaře je k dispozici velký a dobře stavěný snowpark, dále pak bruslení, sáňky nebo krytý bazén.

Dovolená nejen o lyžování

Den sundáním lyžáků rozhodně nekončí. Díky chytrému propojení obou středisek si můžete vybrat, jestli dáte přednost romantickému centru malebného Ponte di Legna, kam jezdí převážně rodiny s dětmi, nebo rušnějšímu Tonale, kde jsou bary, diskotéky a vyhledávají zde proto zábavu zejména mladší.

Tonale je bohaté na hotely a rezidence s širokou nabídkou wellness zázemí. Unavené svaly si přece nejvíce uleví v sauně. Kromě dobře vybavených hotelů v údolí můžete vyzkoušet i něco netradičního. V horské chatě Capanna Presena přímo na ledovci mají totiž také wellness. Je ale přímo na sjezdovce, takže si sem můžete doslova odskočit během lyžování. Pohled na zimomřivé lyžaře a ledovou scenérii všude okolo z pohodlí horké vířivky nebo sauny je opravdovým zážitkem.

A protože jsme v Itálii, nesmíme opomenout ani výtečnou místní gastronomii. Pokud chcete zažít trochu romantiky a k tomu ochutnat, co se v této oblasti tradičně vaří, doporučujeme zajistit si na večeři v dobovém horském hotelu s historickou atmosférou La Mirandola. V jídelníčku nebude chybět telecí, houby, luštěniny, těstoviny na mnoho způsobů a také dobré místní víno.

Stále je to málo? Co třeba snídani na ledovci během východu slunce? A po dobrém jídle můžete jako první vyzkoušet neodolatelný ranní manšestr. Tak hezkou zábavu!

Více informací na NEV-DAMA.CZ

Reklama