pasparek-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Paspárky jsou někdy na končetině upevněné prostřednictvím kostí, jindy pouze kůží.  U některých psů jsou paspárky dokonce typicky ještě zdvojené, jak je tomu například u starého ovčáckého psího plemena beauceron. Dále jsou paspárky plemenným znakem například u plemen jako pikardský ovčák, briard, pyrenejský mastin či pyrenejský mastin.

Jak si můžete všimnout, jedná se většinou o plemena ovčácká, honácká a pastevecká. Psi totiž tyto páté prsty původně využívali při šplhání nerovným terénem, při překonávání překážek nebo zdolávání bláta a sněhu. Dotýkali se totiž jimi při běhu země a tím dosahovali lepší opory a rovnováhy.

Zajímavé ale je, že ačkoli se paspárky nazývají vlčí drápy, vlci a další volně žijící psovité šelmy páté prsty normálně nemají.

Dnes už tento pátý prst nemá u psů využití. U původních plemen sice zůstává, u jiných je ale většinou ve štěněcím věku odstraňován. Je to zejména z toho důvodu, že při jeho zadrhnutí dochází ke komplikacím. Názory na odstraňování paspárků jsou ale různé. U výstavních psů se například jedná estetickou vadu.

Drápek na tomto pátém prstu je třeba zastřihovat stejně jako všechny ostatní drápky. Při jeho zadrhnutí je nutné navštívit veterináře, protože kromě bolesti s sebou toto zranění přináší i riziko infekce.

Zdroj info: mujchlupacradaveterinarefera24akc, wikipedie