Dnes pokračujeme v příloze, kde redaktorky píší o Vánocích. O ideálních Vánocích, které se stejně většinou obrátí naruby.


Já mám tyto svátky spojené s koledami - tedy s jednou koledou. Když jsem cpala těsto do formiček,
rozvíjela jsem ve své dětské představivosti osudy postav a děj celé písničky a bavila tím celou rodinu. Která to je?


Pásli ovce Valaši, na nebeskej salaši. Má nejoblíbenější koleda. Vzhledem k tomu, že rodina z Valašska pochází, byla jsem hrdá na to, že se mým rodákům dostalo privilegia dostat se do nebe. A nejen to, klidně se jim zjevil anděl a poslal je do Betléma. Ogary z hor!

Co se asi natrmáceli, než tam došli. Jenže to už se v koledě nezpívá. Možná zůstali doma, přiložili do ohňa, zakrojili špek a vypili slivovicu. Letošní, z dobrých trnek pálenú. Šak on jim už ten anděl řekl, co sa v Betlémě děje a co tam najdú. Tož, proč tam chodiť. Pravda je, že sa najprv ulékli, když viděli anjela. Další sklenka to spraví a hned bude lepší nálada. Pár pjesniček si zazpívali. Taky trochu ovčího sýra a tvaroha si dali.

A Ježíšek? Tam nemože byt taková zima jak ve valašských horách. Určitě ho v nohách neozýbe jak nás. A nějaký kožíšek sa proňho někde najde. Když je v tych jesličkách, určitě tam majú barana či ovcu a z nich je kožíšek dobrý. Aj vlna na plenky.


Jen mně jako děcku nikdy nedocházelo, co znamená v koledě to hajdom, hajdom, tydlidom. A ono to znamená, to co v češtině hajdy, hajdy, honem, honem. Takže tam Valaši stejně asi došli. Možná to byla první turistická výprava v dějinách Valašska.

A jak se tam domluvili? Vzali víno a po něm  všeci mluvjá stejnú řečú. A taky vdolky s trnkovými povidly. Pochodili po Betlémě, podívali sa na Ježíška, aj s Marií a Josefem porozprávjali. A pak Jura nebo Martin zaveleli hajdom, hajdom a dom! Vrátili sa zas do Valašska, chodili od dědiny k dědině, po dolinách aj po horách, povídali, co viděli a slyšeli, tam dostali uzené, tam zase polévku hábovicu, regále i nějaká ta jablúčka do kapes. A tak celé Valašsko vědělo, že Martin a Ondráš a Jura z nebeskej salaše byli v tom Betlémě.


Tož já si dám sklenku té slivovice, aby pěkně řetízkovala, k tomu trochu uzeného sýra, rozsvítím svíčku a zazpívám si:

 

1.   Pásli ovce Valaši, při betlémskej salaši.
      [: Hajdom, hajdom, tydlidom :]

2.       Anjel sa ím ukázal, do Betléma íť kázal.
[: Hajdom, hajdom, tydlidom :]

3.       Valaši sa ulékli, na kolénce přiklékli.
[: Hajdom, hajdom, tydlidom :]

4.       Staňte hore pospěšte, Ježíška tam najdete.
[: Hajdom, hajdom, tydlidom :]

5.       On tam leží v jesličkách, ovinutý v plénčičkách.
[: Hajdom, hajdom, tydlidom :]

6.       Márija ho kolébá, svatý Josef mu zpívá.
[: Hajdom, hajdom, tydlidom :]

7.       Márija sa starala, gde by plének nabrala.
[: Hajdom, hajdom, tydlidom :]

 

 

 

 

 

 

 

Reklama