Hirudotarpie. Nechali byste na sobě pást pijavice? NE? Možná děláte chybu. Poslední dobou jsem z několika stran zaslechla uštvané podnikatele, lidi trpící chronickou únavou i ty, které trápí bolesti pohybového aparátu. Pěli na metodu přikládání pijavic přímo ódy.

A tak jsem to jela také vyzkoušet, abych vám mohla poreferovat.

Docela dlouho mi trvalo, než jsem vůbec našla v Praze místo, kde mi tuto metodu ozdravování organismu mohli nabídnout. Našla jsem.

Pan Reutčenko je fyzioterapeut, masér a člověk velice vzdělaný s bezmála třicetiletou praxí nejen v Hirudoterapii, jak se tato metoda odborně jmenuje.

Ve Světové ulici v Praze 8 se mi dostalo vřelého přijetí. Jeho ordinace je vskutku profesionálně zařízena.

Napřed jsme si jen povídali.

n

Dozvěděla jsem se, že v Praze působí teprve tři roky. Do té doby se věnoval více méně výuce ve své domovské vlasti. Konkrétně na Barcelonském institutu v Kyjevě.

Vedle přikládání pijavic se tento muž zabývá také reflexní terapii, diagnostikou ze zubů, z obličeje, masážemi nejrůznějších druhů a dalším a dalším.

Více je lépe nastudovat na jeho stránkách. TADY

Před tím, než došlo na samotného, pro nás ne cizopasníka, ale evidentně na chvíli spíše symbionta, pan terapeut si mě pěkně prohmatal, aby se o mně cosi dozvěděl.

Jen z pohmatu mimochodem zkonstatoval, že málo piju a že si tím zatěžuji ledviny. Pravda pravdoucí.

n

Jinak naštěstí nic fatálního neshledal.

Pan Reutčenko vyhodnotil, že právě kvůli mým namáhaným ledvinám umístí tvorečka na moje břicho na bod, který je propojen tímto orgánem.

m

V momentě, kdy přinesl živočicha, protočily se mi panenky.

m

Přicucla se okamžitě.

Nebolí to, ale je to cítit. Jakoby to štípe a člověk má chuť se strašně podrbat.

Zatímco se pijavice popásala na mém těle, měla jsem hodinu čas na to, abych se na hodně věcí zeptala.


mCo všechno lze hirudoterapií léčit?
Prakticky mnoho věcí. Velké úspěchy slaví u pohybového aparátu. Například u artritidy, a to klidně i v takové fázi, když zánět postihne všechny klouby, je efekt neuvěřitelný.

Lidé, kteří na první kůře mají k pijavicím odpor, při třetí je div nelíbají.

Ono se jim totiž opravdu výrazně uleví. Dokonce pak namnoze odcházejí zpátky ke svému povolání.

Rovněž výborně se pijavice uplatní u chronické únavy, vyčerpání, nadměrného stresu, vysokého tlaku a dalších a dalších problémů. Vytížení podnikatelé si nemohou pijavici lékařskou vynachválit.

Existují kontraindikace?
V zásadě jen jediná -hemofilie. Jinak ne. Neexistuje žádná výrazná kontraindikace, která by byla ohrožující. Snad jen pokud má člověk nízký tlak, je to jen o tom, že se redukuje počet přiložených zvířátek.

A co alergie?
Doposud není známa žádná alergie. Snad jedině ten, kdo citlivě reaguje na vosí a včelí bodnutí, tomu může místo kolem například zarudnout, ale jinak nic.

Čím vlastně ta pijavice léčí?
V jejích slinách, které vypouští během sání do těla, je přes 120 různých enzymů a výrazně prospěšných látek. Ať už antiseptických, antibiotických, posilujících, spasmolytických, zmírňujících bolest a všeobecně ozdravujících lidský organismus. Všechny ty enzymy, věda ještě ani nepojmenovala.

m

Takže ona je takový všelék?
Ne, to rozhodně není. Také jsou jiné metody práce s lidským tělem. Buďme ale také rádi za klasickou medicínu, která zachraňuje životy. Je ale na druhou stranu veliká škoda, že tak neochotně spolupracuje s jinými druhy léčení, protože v některých případech naprosto zbytečně zatěžuje lidský organismus invazivní léčbou, když ta přírodní je kolikrát nejen efektivnější, ale rozhodně jednoznačně bez vedlejších účinků.

Klasická medicína rozřezala člověka na plátky. Alternativní ho vnímá jako celek.

Co je s pijavicí potom?
Potom mrška tráví. Když se dobře nacucá, vydrží jí to třeba i na půl roku.


mLežela jsem hodinu a hodinu jsem na svém břiše pásla malého tvorečka, který mi nejen neuškodil, ale který mi měl pomoci a posílit.

Za tu dobu jsem si k pijavici, věřte, nebo ne, vytvořila jakési mateřské pouto, takže když přišla doba sundávání, moc mi záleželo na tom, aby se Boženě, jak jsem ji pojmenovala – je to teď moje krev, nebo ne???? – nic nestalo.

Nechtělo se jí, ale ublíženo jí nebylo.

Ony totiž tyhle mršky nesnášejí silné vůně.

Dokonce bývá prý někdy problém, když je člověk hodně navoněný.

To ho pak pijavice taky nemusí vůbec chtít.

Terapeut Boženu napřed zkusit „přemluvit“ aromatickým mýdlem, ale to vydržela.

Nevydržela levanduli a tvářila se hodně naštvaně.

Byla jsem upozorněna, že ranka mi bude celé odpoledne slabě krvácet.

mTo proto, že pijavice si při jídle krev ředí právě jedním z enzymů. Prostě zabrání jejímu srážení.

Opravdu jsem doma vypotřebovala hodně kousků dámské vložky.

Večer už jsem ale měla stroupek.

A závěr?

Jestli chcete zkusit tuhle metodu, pokud jste schopny přenést se přes počáteční nepříjemný pocit i vědomí že na sobě budete hodinu mít přicuclé zvířátko, mohu jen doporučit.

Reklama