Pasivní dům znamená bydlení s nízkou spotřebou energie na topení, se kterou jde ruku v ruce šetrnost k životnímu prostředí. V ČR je takových domů zatím jen desítka, v sousedním Německu jsou to tři tisíce. Nejvíce jsou pasivnímu bydlení nakloněni, kromě Německa, také v Rakousku a ve Švýcarsku.
Pasivní dům má mnoho výhod - příjemnou teplotu v zimě i v létě, žádné teplotní rozdíly mezi stěnami a ovzduším, stálý pocit čerstvého vzduchu, ale žádný průvan. Ušetřené peníze za topení v zimě a za nepotřebné ochlazování v létě.
Tepelná efektivita
Pasivní domy jsou domy, jejichž měrná potřeba tepla na vytápění je menší než 15 kWh/m2 vytápěné plochy objektu za rok. Teplo udržuje v domě výměník vzduchu s rekuperací: vzduch do budovy přichází potrubím, jiná trubka odvádí vydýchaný vzduch ven. Proběhne mezi nimi rekuperace čili výměna tepla. Teplý vzduch dokáže předat až kolem 80 % tepla vzduchu studenému. Filtr zachytí prach a s ním pyl a všechny další alergeny.
Další část potřebného tepla na vytápění získáme slunečním zářením, které přichází ve dne okny s vysokou propustností, a dále z provozu elektrických spotřebičů a od osob nebo zvířat, které v domě pobývají. Budova musí být vzduchotěsná: při rozdílu tlaku mezi vnitřkem a vnějškem ve výši 50 Pa nesmí být větší intenzita výměny vzduchu než 0,6 Pa za hodinu.
I člověk nebo zvířecí mazlíčkové jsou podstatným zdrojem tepla v domě. Dalším tepelným ziskem je jinde nevyužité odpadní teplo z chladniček, sporáků a jiných spotřebičů. Zapomeňte na topení. Přitápí se jen v několika mrazivých dnech. Navíc užíváním úsporných ledniček, praček či sporáků lze snížit spotřebu elektřiny až o 50 %.
Silná izolace
Energeticky úsporné domy mívají na stěnách třicet i čtyřicet centimetrů izolace, v oknech zdvojená, případně ztrojená skla a výborně izolující rámy. Jsou promyšleně nasměrovány tak, aby využívaly slunce z jihu a nepropouštěly chlad ze severu. Důležitý je kompaktní tvar domu s jednoduchým půdorysem, aby se zbytečně neztrácelo teplo.
Okna se používají s dvojitým nebo trojitým sklem, navíc opatřená speciálními fóliemi. Měřítkem je měrná tepelná prostupnost. Dům se izoluje především minerální vlnou. Uvnitř domu musí být parozóna, která zabraňuje kondenzaci vlhka uvnitř konstrukce. V některých pasivních domech se vede vzduch do domu potrubím zavedeným pod zemí. V hloubce dva metry pod zemí je i v zimě konstantní teplota kolem deseti stupňů, v létě se tam vzduch zchladí, v zimě předehřeje.
Závislost pasivního domu na dodávkách energií, které se proti obyčejnému domu zmenšily na pouhých 15 %, lze ještě snížit využitím obnovitelných zdrojů. Tak malá tepelná čerpadla se však běžně nedělají, ale například solární panely mohou ušetřit až 60 % tepla potřebného na ohřev teplé vody.
Nízkoenergetické versus pasivní bydlení
Rozlišuje se nízkoenergetické a pasivní bydlení. Rozdíl je hlavně v úspoře energie. Pasivní domy ušetří svému majiteli až 85 % energie oproti standardnímu bydlení. Nízkoenergetické ušetří „jen“ 75 %.
Například v Rakousku je podle majitelů těchto domů jejich pasivní dům dražší pouze o 15 až 20 %, než kdyby postavili dům nízkoenergetický. U nás jsou náklady na pasivní bydlení stále ještě vyšší, protože v České republice není tak rozšířené. Náklady, které budete mít se stavbou pasivního domu, se vám však v horizontu zhruba patnácti let vrátí zpátky v úspoře energie.
Příklady pasivního bydlení z České republiky: Sluneční ulice v Hradčanech u Brna je postavena v duchu ekologické harmonie - pasivní rodinné domy nad terénem ze slámy; rodinný dům v Knínicích u Boskovic; v Nenačovicích u Berouna pasivní prvky v sídle Country Life; energeticky pasivní dům v Rychnově u Jablonce nad Nisou.
Zdroj: www.pasivnidomy.cz
Paul Hawken, Amory a Hunter Lovinsovi: Přírodní kapitalismus, jak se rodí další průmyslová revoluce
Více informací můžete také získat na konferenci Pasivní domy 2006 pořádané v Brně v termínu 18.-19. 10. 2006.
Jak se vám líbí pasivní bydlení? Chtěly byste vyzkoušet něco takového? Věříte, že to funguje?
Nový komentář
Komentáře
Pasivní dům je trendem dnešní doby, a tak jsem si také nechal dům naprojektovat jako pasivní. Nevěřil jsem, jaký věda je kvalitní střecha. Střechou totiž z domu dokáže unikat nejvíce tepla, takže je potřeba střecha kvalitně zateplit. Zvolil jsem na to nadkrokevní izolaci THERMO https://www.thermodach.cz/ Díky tomu je náš dům 100% kvalitně zateplen a navíc izolace slouží i jako záložní izolace proti vodě
A měl bych dotaz, když budete kupovat nějaký pasivní dům v Brně, využijete služby realitní kanceláře Brno nebo spíše přímé koupě?
bednaroi: taky jsem z toho získala dojem obytné termosky ...
Budova musí být vzduchotěsná:
Pod timto pojmem si predstavuju ze vzduch nejde dovnitr ani ven.
Lindusha: jeden náš známý už si takový pasivní dům staví už devět let. Není rozhodně chudý člověk a přesto v současnosti stavba stojí, protože na to prostě nemá. Jenom ten propracovaný systém pasivního vytápění stál 900 tisíc korun.
Pasivní domy jsou fajn, ale většinou se staví částečně pod zemí, což by se mi moc nelíbilo