Přináším vám další díl malého seriálu o party módě a jejích materiálech. Minule jsme probraly flitry, dnes se podívám na decentnější a něžnější materiál, jakým je krajka. Bez ní se lotos party styl opravdu neobejde

Krajka už dávno nepatří jen na prádlo a volánky. Krajka se stala vůdčím materiálem nejen módy večerní, ale i té, která je určena pro denní nošení. Zásluhu na tom má jistě i návrat šedesátých let, kdy byla krajka jedním z nejoblíbenějších materiálů. Používala se hlavně na společenské a svatební šaty. Oblíbená byla v kombinaci s kontrastním podkladovým materiálem, který dával vyniknout jejímu vzoru a struktuře.

Několik zajímavostí z historie

Obrovský rozmach zaznamenala krajka v 16. století. Hlavně v Itálii, Španělsku, Francii, Belgii, ale i u nás se stala symbolem bohatství a luxusu. Původně se vyráběla krajka ručně jako šitá z jedné „nekonečné „ příze. Další velmi starou technikou je krajka paličkovaná, kdy se příze navinuté na paličkách vzájemně kříží, kroutí a řetízkují do rozmanitých vzorů.

Krajka se stala součástí módy bohatých vrstev, ale pronikla i do lidového umění a krojů.

Na popud Marie Terezie vznikla roku 1767 v Praze první krajkářská škola ve střední Evropě.  

Dnes se vyrábí strojově pletařskou technikou a je součástí mnoha módních kolekcí, ale možná i díky historii a své kráse je spojena spíše se společenskou módou. Využívá se nejen na drobné vsadky, kdy se nechává vyniknout rafinované transparentnosti, ale s podkladovým materiálem v ladící, či naopak kontrastní barevnosti ji můžeme vidět na větších oděvních součástech, jako jsou šaty, saka, či společenské kabátky.

Krajka má ale bohaté uplatnění mezi doplňky. Krajkové boty a kabelky už nejsou žádnou zvláštností.

Foto: Tamsin, Reserved

Čtěte také:

Reklama