Osobně jsem si do nedávné doby myslela, že souhlasit se svatbou, bude pro mě ve vztahu jedno z nejtěžších rozhodnutí. Najednou se ale zdá, že je to to nejjednodušší, co mě v manželství čeká.

Přijdete na radnici, řeknete „ano“ a lavina štěstí vás zasáhne. Máte pocit, že jste vyhrála první cenu v loterii a nadále už bude všechno úžasné a krásné. Jenže pak nastane normální život. Chcete-li poznat, co všechno se může stát během manželství, nenechte si ujít šestidílný dokument Heleny Třeštíkové "Manželské etudy po dvaceti letech".

 

Helena Třeštíková v letech 1980–1987 natočila první soubor dokumentů "Manželské etudy". Ty byly s úspěchem odvysílány v televizi. V roce 1999 se rozhodla k tehdy sledovaným párům po dvaceti letech vrátit a mapuje jejich osudy až do roku 2005. Každou neděli ve 20 hodin budete mít možnost na druhém programu České televize sledovat vždy jeden z příběhů, který se bude skládat z obou dvou souborů.

 

Původním záměrem dokumentů v roce 1980 bylo zjistit, proč se některá manželství rozvádějí a jiná vydrží. Ale tento cíl byl v mnohém překonán a díky tomu, že se Helena Třeštíková k jednotlivým párům vrátila v době po sametové revoluci, dostáváme výpověď plnou emocí a zvratů. Manželství dospěla do stadia, ve kterém už není prioritní bláznivá zamilovanost, ale především určité respektování, vycházení si vstříc a snaha o to, se vzájemně pochopit.   

 

První díl vysílaný 1. ledna 2006 představí manžele Ivanu a Václava. Vzali se v roce 1980. Na začátku manželství oba studovali vysokou školu. Ivaně se narodilo první dítě, druhé dítě. Ona zůstala doma, on se věnoval práci. V roce 1999  jsou stále spolu a mají celkem pět dětí. Václav chce začít podnikat a Ivana se pokouší postavit se na vlastní nohy. Podívejte se, jak vypadali, jak se během let změnily jejich názory na manželství i na život, co všechno museli překonat a čeho všeho se museli vzdát.

 

Tento dokument by si neměl nechat ujít nikdo. Ukazuje totiž pravou tvář manželství, která nikdy netvrdí, že všechno bude krásné a ideální. Ale také neříká, že se to nedá zvládnout…

Reklama