Před měsícem jste si mohly přečíst ZDE příběh jednoho manželství z pohledu Zuzky, která předala po vzájemné dohodě svou roli maminky na mateřské svému manželovi. Dnes si přečtěte, jak historii jejich vztahu vidí Tomáš.

Zuzku jsem poznal v době, kdy byla zadaná.

Byla to nejhezčí holka, jakou jsem kdy viděl. Všichni kluci se po ní otáčeli, ale ona nechtěla víc, než si povídat. Když se pak rozešla s přítelem, věděl jsem, že na tom není nejlíp, ale byl jsem u ní a snažil se ji rozveselit. Zabralo to, a když mi dala první pusu, byl jsem nejšťastnější kluk na světě.

dva

Nikdy mě nenapadlo opustit rodné město.

Ale Zuzka chtěla pryč od všeho, co jí připomínalo minulost. Nerad, ale nakonec jsem souhlasil a odstěhoval se do Prahy za ní. Dlouho mi trvalo, než jsem si tady zvyknul, chyběla mi rodina, kamarádi… všechno jsem kvůli ní opustil, ale nelituju toho. Zuzka byla úžasná, já ji miloval a udělal bych pro ni cokoliv.

Svatbu jsme měli krásnou, romantickou.

Zuzka byla ve svatebních šatech jako princezna a svět nám ležel u nohou. Našel jsem si dobře placenou práci a postupně i nové přátele. Jediné, co mi pořád chybělo, byla rodina. Zuzka chtěla cestovat a užívat si, tak jsem souhlasil, že s miminkem počkáme, ale nepopírám, že jsem byl rád, když potom přišla od doktora s tím, že musí mít dítě co nejdřív, nebo už to nepůjde.

Když otěhotněla, splnil se mi sen.

Snažil jsem se jí ulehčit, co to šlo, staral jsem se o ni, všude ji vozil, vařil jsem, pral, opečovával ji jako královnu. Myslím, že jí to spíš lezlo na nervy, ale já si nemohl pomoci.

Anička se narodila přesně v termínu, byla nejkrásnější miminko na celém světě. Zuzka byla statečná, trhalo mi srdce ji vidět v bolestech, ale nemohl jsem jí pomoci jinak, než s ní být. Když jsem vzal Aničku poprvé do náruče, poznal jsem největší štěstí v životě.

Snažil jsem se Zuzce se vším pomáhat.

Kdybych mohl, tak bych i kojil! To jediné jsem nezvládal. Anička byla milionová, skoro vůbec neplakala, krásně voněla, a když se usmála, rozzářil se celý svět. Zuzka byla ale čím dál smutnější, netěšilo ji být s Aničkou doma, i když vím, že ji měla ráda… Ale tak nějak jinak než já. Snažil jsem se Aničce nahrazovat i mateřskou lásku, kterou jí Zuzka dát nedokázala a nic manželce nevyčítat. Jenže mi to asi moc nešlo. Když jsem viděl, že se Zuzkou je to čím dál horší, navrhnul jsem jí, že v práci skončím a zůstanu s Áňou doma na rodičovské. Ona ať se vrátí do práce mezi lidi.

Chvíli to fungovalo.

Zuzka se srovnala, začala se zase usmívat, a my s Áňou jsme spolu doma v pohodě úplně všechno zvládali. Vařil jsem, staral se o domácnost… Ovšem je pravda, že někdy toho i na mě bylo moc a když přišla Zuzka z práce, usínal jsem urvaný jako špalek. Zuzka mi začala vyčítat, že se jí nevěnuju, nestarám se o sebe a jenom doma kynu (je pravda, že jsem přibral 30 kilo a nebyl jsem proto na sebe zrovna hrdý), že se pořád točím kolem Aničky a poučuju ji, jak má s Aničkou zacházet... Nevím, mně to tak nepřipadalo. Jasně, nechodil jsem do posilovny nebo s kamarády na pivo, ale měl jsem přece dítě a to bylo a je nejvíc!

Že bych měl něco změnit, mi došlo až pozdě.

Zuzka začala chodit domů čím dál později, byla samé kamarádky nebo pracovní schůzky, a když mi pak lidé řekli, že ji viděli líbat se s jiným, došlo mi, že můj sen o krásné rodině je v háji. Zkoušel jsem to po dobrém i po zlém, přemlouval ji, vyznával lásku, nakonec jsem jí i vyhrožoval, že ji o Aničku připravím... Byly to hlouposti, neudělal bych to, ale nevěděl jsem, jak ji donutit s námi zůstat.

Nakonec se rozhodla odejít.

Aničku jsme se domluvili mít ve střídavé péči, a když je zrovna týden u ní, trpím jako zvíře. Áňa je všechno, co mi zůstalo, celý můj svět. Vrátit se zpátky do Podkrkonoší už nemůžu. Přemýšlel jsem o tom, ale mám tady byt, dobrou práci a hlavně nechci Aničku připravit o kamarády ve školce a o mámu nebo o tátu, protože Zuzka by zpátky nechtěla a neumím si představit, že bychom si malou předávali na takovou dálku. Anička potřebuje stabilní zázemí, a když už se Zuzkou nemůžeme být spolu, ať jsme jí aspoň oba nablízku. Jen nevím, jak budu žít dál sám. Zuzku jsem miloval celým svým srdcem a neumím si představit, že bych ještě někdy dokázal milovat nějakou další ženu. 

Smutný konec manželství, který začal pohádkou… Co myslíte, kdo udělal větší chybu? Měl Tomáš trvat na tom, aby na rodičovské zůstala Zuzka? Měla Zuzka překonat svůj odpor k úloze ženy v domácnosti? A když už se shodli na tom, že maminku bude dělat tatínek – kdo z nich nese větší podíl na rozpadu manželství?  

 Čtěte také:

Reklama