Žádný zaručený recept na spokojené a dlouhodobé manželství neexistuje. Jana a Tomáš ho možná našli. Jejich vztah i po odchodu dětí stmeluje společný koníček, a tím je sport.

sam

Podmínkou pevného a dlouhotrvajícího vztahu jsou vzájemná komunikace, sexuální přitažlivost a společné zájmy. Když jedno z těch tří důležitých „pojítek“ chybí, vždycky něco skřípe.

Když jsem tak přemýšlela o párech, kterým přes všechny krize, kterými prošly, manželství vydrželo, musím uznat, že na tom něco bude.

Pro příklad bych uvedla manželství Jany a Tomáše, které je přímo ukázkové a mohlo by být inspirací pro ty, které onen recept na dlouhotrvající vztah hledají.

Oba mají přibližně stejné vzdělání, stejný věk a hlavně spoustu společných zájmů. Jednou jsem se Jany ptala, jak to dělají, že stále vypadají jako zamilovaný pár, a ona mi odpověděla:

Nemysli si, že jsme nikdy neměli krize, to by snad nebylo ani možné, ale vždycky jsme se na věci dokázali podívat společně a snažili se je vyřešit. Když byly děti malé, za pochodu jsme přestavovali dům, ve kterém bydlí i moji rodiče. To samo o sobě přineslo dost krizových situací, které by mnohé páry neustály. Nebudeš mi to možná věřit, ale nám strašně pomohl sport.
I když jsme tenkrát neměli moc peněz, vždycky jsme se snažili „vypadnout“ a společně jako rodina něco podnikat. Ať už to byly lyže v zimě, nebo kola v létě. A myslím, že se nám to vyplatilo. Naše děti jsou teď už dospělé a pomalu vylétávají z hnízda a my s Tomášem najednou zůstáváme čím dál častěji sami. To bývá další krizový bod v mnoha manželstvích. Najednou si ti dva zbudou, a co? Chybí jim to pojítko v dětech, a když nemají nic jiného, čím by se „zabavili“, začnou mít roupy a hledat na sobě mouchy. 
Nám naštěstí zůstal společný koníček, a teď se mu můžeme věnovat opravdu naplno. Koupili jsme si nová kola, a společně vyrážíme na celodenní výlety. Když se k nám občas ještě děti přidají, je to hrozně fajn, ale ani bez nich nenudíme.

Věřím, že i díky sportu se k nám budou děti třeba i s vnoučaty rády vracet.

A jak to děláš v zimě? Ty přece „sjezduješ“ a Tomáš „běžkaří!?“
Omyl, Tomáš si kvůli mně koupil i sjezdovky a skoro v padesáti se na nich učí, abych měla na svahu parťáka!“

Reklama