Není prý nad to jednou za čas upustit kohoutek svým emocím. Tým amerických psychologů, vysokoškolských profesorů a lékařů různých oborů nedávno v odborném časopise pro rodinné vztahy Journal of Family Communications zveřejnil výsledky studie, která to potvrzuje.

Podle ní v domácnostech, kde nejsou schopni občas pročistit napjatou atmosféru a ventilovat vzájemný hněv a vztek je úmrtnost partnerů dvakrát vyšší než tam, kde se to daří. Vědci sedmnáct let sledovali bezmála 200 párů. Obzvlášť v partnerských dvojicích, které spolu žijí déle než 17 let, narůstá riziko úmrtí. A to až pětkrát! Proč? Ani jeden z nich totiž není schopen dát v hádce průchod svým citům a emocím.

„Pokud nedáte průchod svému rozhořčení, pokud to děláte opakovaně a pokud přitom ještě máte pocit, že byste měl mít s partnerem soucit, a nehodláte konflikt řešit, pak máte zaděláno na opravdový problém,“  řekl profesor Ernest Harburg z Michiganské univerzity, který průzkum vedl. A tak by si lidé, kteří se dávají dohromady, měli zjistit, zda a jak jsou schopni se usmířit, pokud dojde ke konfliktu. Pokud si tedy chtějí dlouho a zdravě žít…

Snažit se dosáhnout harmonie doslova za každou cenu je tedy škodlivé nejen pro duši, ale i pro tělo. Občasná hádka pročistí vzduch, vyjasní stanoviska, odhalí skutečné city a zbaví nás potlačovaného stresu.

Dřívější studie ukazovaly, že snaha potlačovat svůj vztek zvyšuje riziko nemocí spojených se stresem, jako jsou srdeční problémy, případně potíže spojené s vysokým krevním tlakem. Nynější výzkum rozšířil dopad potlačovaného a skrývaného vzteku na míru úmrtnosti manželských párů.

A pozor, dámy! Hrát si s problémy na schovávanou znamená také zadělávat si na obezitu. Lidé se zlostí, která zůstává kdesi hluboko uvnitř, mají totiž sklony k tloustnutí.

 

Jak na papiňák v duši, když u sebe nemáte partnera?

+ Praštěte s něčím o zem. Nikoliv však s nádobím nebo vzácnou vázou.

+ Vyběhněte do nejbližšího lesa a z plných plic se vyřvěte. Není-li blízko les, poslouží polštář.

+ Roztrhejte noviny, papíry, staré nezaplacené složenky… V koutě na tříděný odpad jich určitě máte dost.

+ Vybijte se do boxovacího pytle. Není asi nejlevnější, ale proti tloustnutí a výbuchu, který není zrovna vhodný, je ideální.

+ Zaběhejte si nebo zaplavte. Je to stará a osvědčená rada. Fyzický výkon je dobrý bojovník se stresem. A zároveň s tloušťkou.

Jak se vypořádáváte s atmosférou tak hustou, že by se dala krájet? Volíte spíš cestu tloustnoucího Otesánka, který brzo umře, nebo si včas s přítelem/manželem vše vyříkáte?

Reklama