5f20288c09561obrazek.png
Foto: Shutterstock
Ema a Pavel spolu chodí více jak rok. Za celou dobu u nich nenastal žádný zbytečný problém, a tak si Ema říkala, že si snad ani lépe vybrat nemohla. Jenže jak to tak bývá, téměř každý má ve skříni nějakého toho kostlivce. Ten Pavlův se však páru drží zuby nehty. 
„To, že by můj vztah mohla ohrozit minulost, mě ani ve snu nenapadlo. Myslela jsem si, že si s Pájou říkáme vše. Jsme otevření, upřímní jeden ke druhému a máme stejné představy o životě a fungování v páru. Jenže to by se jeho maminka nesměla při společném obědě prořeknout a zcela tak změnit můj pohled na nás dva,” přiznává na úvod Ema. 

„Když se u oběda Pavlova matka zmínila o tom, co si se synem prožili, když byl před více jak dvěma lety ve fázi truchlení a nemohli ho zvednout z postele, nevěděla jsem, která bije,” popisuje situaci Ema a dodává: „V ten moment zavládlo trapné ticho a všem bylo jasně, že na povrch vyplulo něco, o čem neměla být rozhodně řeč. A rozhodně ne v mé přítomnosti.”
Pár od rodičů odešel za hrobového mlčení a Ema se odvážila toto téma otevřít až doma za zavřenými dveřmi. A tehdy se dozvěděla pravý důvod, proč je její přítel často zamlklý, melancholický, občas duchem nepřítomný a to, co u něj považovala za krásné - velké smutné oči - nejsou smutné pro nic za nic. Pavel se nevyrovnal s událostmi minulosti. 

„Že Pavel chodil s nějakou Petrou, to jsem věděla, ale protože se mi nechtělo zjišťovat, co za jejich rozchodem bylo, neptala jsem se. Ale fakt, že byla důvodem smrt, by mě ani ve snu nenapadlo,” říká Ema. 
Petra, bývala partnerka Pavla, zemřela při tragické dopravní nehodě. Přestože u ní nebyl Pavel přítomný, kladl si ji za vinu. Důvod, proč sedla do auta, byla jejich hádka. 
„Pavel mi řekl, že se po tom, co mu zavolali její rodiče a informovali ho o tom, co se stalo, úplně složil a několik dní nebyl schopen vylézt z postele. Pohřeb si prakticky kvůli alkoholovému oparu nepamatoval a následující dny měl jako v mlze,” popisuje stav svého partnera Ema.

Pavlovi trvalo půl roku, než se byl ochotný vrátit k běžnému životu. Za pomoci terapeuta a trpělivých rodičů. 
„Historka o mrtvé bývalé přítelkyni mě šokovala. Zejména proto, že mám vedle sebe muže, který stále truchlí pro svou ex. Po tom, co mi vše otevřeně řekl, jsem se sbalila a musela jsem na čas odejít ke kamarádce. Došlo mi totiž, že jsem vlastně takový převozník nebo někdo, kdo Pavla drží nad vodou. Ale byla naše láska ryzí? Nemiluje pořád Petru? Čeká nás společná budoucnost? To všechno byli otázky, které se mi honily hlavou.”

V tuto chvíli je pár stále spolu a Ema se snaží zahnat všechny černé myšlenky. „Pavel se snaží, říká mi, jak mě miluje, má asi pocit, že si musí tuhle informaci a minulost vyžehlit, ale není tomu tak. O to nemám zájem. Mrzí mě, že jsem mu nestála za to, aby mi vše řekl na rovinu hned na začátku našeho vztahu a raději se rozhodl to ututlat. Myslím, že to svědčí jen o tom, že nemá Petru odžitou a já jsem bohužel jen záplata na jeho zlomené srdce.”

Také si přečtěte:

Reklama