Kdy jste začala poprvé přemýšlet o skladbě svého jídelníčku?
Asi někdy na druhém stupni základní školy, když jsem si začala všímat toho, že vyváženější strava má pozitivní vliv na moje výkony ve škole i ve sportu. Byla to dlouhá cesta a v té době jsem byla asi jediný člověk v mém okolí, který chtěl jíst zdravěji. Teď už mi to přijde jako dávná historie, ale pamatuju si, že když jsem doma v 15 letech uvařila dýňové rizoto, tak si naši klepali na čelo.

Takže rodiče vás ke zdravé stravě nevedli?
Popravdě ani moc ne, já spíš dovedla ke zdravé stravě své rodiče. Doma jsme byli vedení hlavně k pravidelnému sportu a na jídlo se zase tolik nedbalo. Ale myslím, že rodina nakonec změnu přístupu ocenila.

Vyzkoušela jste v mladších letech nějakou dietu nebo specifický stravovací styl?

Asi od 14 let jsem měla období zkoušení různých diet a nesmyslů. Naštěstí jsem se rychle srovnala.

Jak funguje projekt Fitrecepty, jehož jste součástí, a co je vašim cílem?
Naším cílem je hlavně nepodléhat trendům a zpřístupnit zdravé stravování všem bez rozdílu. Teď už jsme se konečně sešli v jednom státě a na jednom místě, takže naše fungování začíná mít trochu řád a zlepšuje se i komunikace.

Pro Fitrecepty vymýšlíte recepty, kde berete inspiraci?
Když jsem recepty vymýšlela já nebo já s Bárou, braly jsme inspiraci především z kuchařek našich babiček a ingredience jsme obměňovaly – byl to naprosto jednoduchý princip, který fungoval. Dál jsme se pak inspirovaly z našich pobytů a zkušeností v zahraničí. Já jsem nabrala pár zkušeností při studiu v Dánsku a Barča zase při cestování po vyhlášených restauracích. Naštěstí celý náš tým má trošku mezinárodní background, takže když chceme inspiraci i z dalších zemí, stačí se jen zeptat nějakého kolegy/kolegyně.  

Jak dlouho recept ladíte? Kolikrát ho třeba uvaříte, než s ním jdete ven?
S tím, kolik jsme jich už uvařili, nám stačí jeden až dva pokusy.  

Nikdy jste se nechtěla stát profesionální kuchařkou nebo pracovat v gastronomii?
Určitě ne, tu práci obdivuju, ale nikdy bych se do gastronomie dobrovolně nepustila. Raději si nechám zájem o jídlo jako koníček. V rámci Fitreceptů se mimo jiné starám o obsahy a grafiku kuchařek. 

Foto: Členové týmu Fitreceptů Barbora Hlubučková, Petr Novák a Barbora Lundgren

Které jídlo máte nejraději?
Neodmítnu nic s koriandrem, římským kmínem, nebo hummusem. Ale chutě se mi liší a ráda zkouším nové kuchyně. 

Je nějaká surovina, se kterou naopak nepracujete ráda?
Moc nejím maso, takže jsem ráda, že při jeho přípravě už si s ním ví rady náš kuchař. 

Setkáváte se s předsudky, že co je zdravé, je automaticky „hnusné“?
Velmi často. Ale už jsem se naučila, že přesvědčovat někoho nemá vůbec cenu. Člověk si musí na specifickou chuť zdravých jídel zvyknout. Obecně mám pocit, že každému stačí maximálně týden na to, aby se cítil lépe a aby se mu vrátily chutě. Ale u nás doma taková proměna trvala pár let.

Koho kromě rodiny jste inspirovala ke zdravějšímu jídelníčku?
Mám pocit, že všechny, kteří se se mnou kdy setkali. Při studiu v Dánsku jsem pravidelně „šikanovala“ své slovenské spolubydlící a mojí poslední obětí je přítel, který už se začíná svých nezdravých návyků pomalu vzdávat.  

Jaké jsou tři již vyšlé kuchařky? Kdo by si je měl koupit?
Vydali jsme knihy Jíme zdravě s Fitrecepty, Jíme zdravě s Fitrecepty II. díl a Jíme zdravě ve městě i na venkově a z ohlasů můžu říct, že se nenašel téměř nikdo, kdo by si kuchařku nemohl vyzkoušet. Jedná se většinou o lidi, kteří na zdravou stravu teprve přecházejí a nechtějí se vzdávat klasických jídel. Nebo si nemůžou dovolit drahé suroviny, které se občas ve zdravé stravě používají. Myslím, že naše kuchařky jsou pro ty, kteří si chtějí pochutnat a cítit se lépe. 

Jaká bude chystaná čtvrtá kuchařka?
Půjde o trochu odlišný formát než dosud. Všechny nás trápí plýtvání jídlem a dovážení cizokrajných surovin přes půlku Evropy. Udělali jsme tedy sezónní kuchařku, ve které je zastoupena většina české dostupné zeleniny a ovoce. Práce na kuchařce nás moc bavila a doufáme, že se bude našim fanouškům líbit. Tentokrát nám totiž pomáhali i s testováním receptů a my si tak mohli ověřit, jestli všechno, co chutná nám, chutná i jim. 

Foto: Fitrecepty.info

O projektu Fitrecepty.info
Za Fitrecepty stojí parta mladých nadšených lidí, pro které je důležité dávat tělu to, co potřebuje, ale zároveň si na jídle pochutnat. Kromě webové stránky Fitrecepty.info, která je plná receptů na zdravé a chutné pokrmy, společně vydali už tři kuchařky a chystají čtvrtou. Recepty jsou dostupné také formou stejnojmenné aplikace.
Reklama