Raclette a fondue v perlivé společnosti

Stolování formou zábavy, kdy si jídlo připravujete sami, je ideální pro setkání s přáteli. Sady na přípravu fondue a raclette snadno seženete a pak nic nebrání tomu si plně vychutnat sýrové radovánky. „U fondue se rozpustí sýr v kameninové míse nad hořákem a na dlouhých vidličkách sýr nabíráte na kousky chleba či brambor. Základem pro přípravu sýrové směsi je česnek, muškátový oříšek, malé množství třešňové pálenky a sýr. Nejčastěji se pro přípravu používá kombinace sýrů Emmental a Gruyère, zkuste je třeba od tradiční značky Entremont,“ doporučuje Jana Nyklová, dovozce prémiových zahraničních sýrů. Teplé sýrové pochoutky je ideální doplnit perlivými víny jako je Prosecco, sekt, Cava či suchým bílým vínem jako je Tramín, či Chardonnay.

Náš tip: 

Freixenet Carta Nevada - Cava má zelenkavou barvu se zlatavými odlesky a jemným, dlouhotrvajícím perlením. Ve vůni je výrazná s tóny zralého exotického ovoce s podtónem pomela. Chuť této cavy je bohatá, vyvážená a svěží s optimálním poměrem kyselin a zbytkového cukru. Ve sklepě zraje 10-15 měsíců. Na trh byla uvedena již v roce 1941 a rychle se stala ikonou své kategorie.

Jemné sýry vyniknou s lehkými víny

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že k sýrům se lépe hodí silná červená vína, není tomu vždycky tak. „Červená vína mohou mít vysoký obsah taninu, což je tříslovina nutná pro správné stárnutí vína. Jeho výrazná chuť může zcela zastínit jemnou chuť sýra. Pro část sýrů jsou tedy vhodnější lehká červená a bílá vína. U nevýrazných, krátkou dobu zrajících sýrů, jako je Feta Dodoni, Plaisir Frais Saint Agur, Mozzarella di Bufala Zanetti, zdůrazní jejich něžnou chuť svěží bílá a červená vína s ovocnými tóny a s nižším obsahem alkoholu. Příkladem mohou být Svatovavřinecké, Sylvánské zelené, Chablis a Veltlínské zelené,“ říká Jana Nyklová.

Kozí sýry s růžovými víny

Kozí sýry si stále více nacházejí své příznivce, což potvrzují i statistická čísla. Například v Nizozemí, které se řadí mezi největší producenty sýrů obecně, se v roce 2000 vyprodukovalo jen 3 700 tun kozího sýra, zatímco v roce 2012 to už bylo 19 780 tun. Kozí sýr zkrátka zdomácněl a odboural některé předsudky. „Kozí sýry velmi harmonizují s ovocnými nebo růžovými francouzskými víny. Sáhnout můžete po tradiční francouzské značce převážně čerstvých kozích sýrů Soignon či vyzkoušejte vyhlášené kozí sýry La Colline z nevelké rodinné farmy v Rumunsku. Pochutnat si můžete i na vynikající holandské kozí goudě Landana, která se již řadí mezi polotvrdé sýry a je vyráběna podle staré tradiční receptury. Kozí goudu Landana můžete ochutnat i v neotřelých kombinacích jako je kopřiva s česnekem, koriandr s fenyklem nebo med s tymiánem. K ní už se hodí spíše lehčí červená vína a suchá bílá vína jako Chardonnay, Rulandské bílé, Merlot či Bordeaux,“ dává tip Jana Nyklová.

Náš tip:

Zkuste suché barikové víno Merlot z vinařství Gotberg z roku 2016, které zrálo celých 12 měsíců v sudu. Z vína je proto cítit příjemná vůně, ve které jsou dominantní kouřové tóny, dále pak černý rybíz a tmavé lesní ovoce. Vyznačuje se rubínově červenou barvou, kultivovanou tříslovinou a dlouhou dochutí.

Ušlechtilé plísňové sýry v područí plných vín

Čím chuťově výraznější sýr, tím plnější víno. Francouzský Roquefort Cantorel, který nese ochrannou známku původu, je přímo ukázkovým sýrem pro kombinaci s plným vínem. Polotvrdý sýr s modrou plísní uvnitř velebily již staří Římané. „Vyrábí se ze syrového plnotučného ovčího mléka a je téměř roztíratelný. Vyniká slanou chutí a vůní hrozinek s oříšky. Nejvíce jeho chuť podpoří silná červená vína jako je Cabernet Sauvignon, Dornfelder, André, Portské či Madeira. Z Itálie bych pak upozornila na chuťově výraznou Gorgonzolu Ballarini. Dvou až tříměsíční zrání propůjčuje aroma až alkoholickou vůni. Pikantní a kořeněná chuť s tóny hub a jemného akcentu lesní zatuchlosti potěší opravdové gurmány,“ uzavírá Jana Nyklová, dovozce prémiových zahraničních sýrů. Pokud byste chtěli vyzkoušet dvojitou dávku ušlechtilé plísně, pak sáhněte rozhodně po Bresse Bleu. Tento francouzský sýr je nerozšířenější francouzský dvouplísňový sýr. Vnitřní modrou plíseň doplňuje bílá plíseň na povrchu a tento typ sýra má ve Francii dlouhou tradici.

Reklama