„Paroubek na hrad!“ vložil se vrchní v jedné pražské hospůdce do naší politické diskuse o tom, kdo bude budoucím prezidentem. Vrhli jsme na něj napůl vyděšené a napůl znechucené pohledy.
„Tam nenadělá žádnou škodu!“ vyjádřil ten dobrý muž přesvědčení nemalé části národa. Čechové se totiž často domnívají, že prezident republiky je „jen“ taková figurka na parádu. Tak tomu ovšem ani u nás není. Reprezentativní funkce prezidenta totiž není zanedbatelná a v úvahu musíme brát i jeho právo zasahovat do činnosti vlády.
Před-sedící Slůvko prezident pochází z latinského prae sedere – sedět před – tedy předsedat. A to také v podstatě prezident činí – předsedá – ať už nějaké organizaci, společnosti nebo státu. Z hlediska vedení státu pak můžeme rozlišit prezidenta v republice parlamentní, poloparlamentní a prezidentské. |
USA a diktatury
Prezidentské republiky se vyznačují tím, že především výkonná moc je v rukou prezidenta, a ten je často i předsedou vlády. Je relativně nezávislý na parlamentu, zároveň však vůči němu nemá žádné pravomoci a je volen, ať už přímo či nepřímo, občany státu. Prezidentské republiky jsou náchylné ke vzniku diktatury a bývají nestabilní. Jedinou dlouhodobě platnou výjimkou jsou Spojené státy.
Ani ryba ani rak
Poloprezidentské republiky se vyznačují přímou volbou prezidenta, který má právo veta k zákonům a sám může zákony navrhovat. Obvykle má také jistou výkonnou moc, ale omezenější, než v republice prezidentské. Za poloprezidentskou republiku je považována například Francie a Ruská federace.
Ten náš
Čechy jsou takzvanou parlamentní republikou, což znamená, že prezident je především reprezentantem státu navenek. Přesto má několik celkem podstatných pravomocí – může například za přesně stanovených podmínek rozpustit parlament a vyhlásit nové volby. Sám prezident je sice volen parlamentem, ale nemusí se mu zodpovídat. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a může zasahovat do schůzí vlády.
Jak se stát prezidentem? Návrh na kandidáta musí podpořit nejméně deset poslanců nebo senátorů. Ke zvolení v prvním kole dojde tehdy, pokud jeden z kandidátů získá nadpoloviční většinu jak ve Sněmovně, tak v Senátu. V případě že není prezident zvolen v prvním kole, koná se do čtrnácti dnů kolo druhé, do kterého postupují kandidáti s největším počtem hlasů ve Sněmovně a v Senátu. Kandidát musí opět získat nadpoloviční většinu v obou komorách, stejně jako v případném kole třetím. Pokud ani v tomto kole není prezident zvolen, konají se nové volby. |
Dva Václavové
Prvním porevolučním prezidentem České republiky byl Václav Havel. Do druhého volebního období však už vstupoval s mnohem méně výraznou podporou a byl zvolen až ve druhém kole a velmi těsně. Václav Klaus měl nástup do úřadu ještě mnohem komplikovanější – proti Petru Pithartovi v prvních volbách neuspěl, stejně jako proti Jaroslavě Moserové ve volbách druhých, v nichž pohořel i Miloš Zeman. Zvolen byl až ve třetím kole třetích voleb, v nichž stál proti Janu Sokolovi.
Antiklaus?
Václava Klause čeká na počátku příštího roku nový boj o prezidentské křeslo. Tentokrát však zřejmě nebude tak obtížný. I když kdo ví – o neoblíbenosti našeho současného pana prezidenta mezi řadou politiků i občanů nelze pochybovat – už samo označení jeho možného protikandidáta za antiklause vypovídá o mnohém. To, že se dotyčný kandidát pravděpodobně stane figurkou nastrčenou nikoliv pro své osobní kvality, ale proto, že se na něm shodnou Klausovi odpůrci, ovšem tuto pozici nečiní nijak přitažlivou.
Možní antiklausové: Jiří Dienstbier Jan Švejnar – ten ovšem kandidovat nechce Václav Pačes Karel Schwarzenberg – ten by dal přednost účasti ve vládě ??? - záhadný antiklaus z dílny Bursíka a Paroubka |
Koho byste na postu prezidenta ČR nejraději viděla Vy? Někoho z navržených kandidátů? Nebo máte svého vlastního favorita? Proč byste ho podpořila? Líbila by se Vám přímá volba prezidenta občany?
Nový komentář
Komentáře
drobek: ja bych rekla, ze pred rokem 1989 tady lidi nebyli ani chudi ani bohati, meli na jidlo a na najem a na skromnou dovolenou...uzka vrstva byla bohata (vekslaci, smelinari apod.), ale ta byla poctem nevyznamna...a jak to dnes klukovi vysvetlit, ze?
Proti Paroubkovi na Hradě nemám námitky. Záleželo by ovšem na tom, co by tam dělal. Třeba jako vrátný...
drobek: To máš sice pravdu, ale problém je v tom, jak velké rozdíly mezi nimi jsou a jak přišli k tomu bohatství.
7kraska: dovoluji si oponovat, chudí a bohatí byli, jsou a budou...
OlgaMarie: Jsem rada, ze pamatuju Valecka i tzv. komouse, jinak bych si tu dobu neumela predstavit, jako napr. muj 16-lety nevlastni syn, ktery ma uplne zkreslene predstavy a mysli si, ze pred Listopadem nas vsude na ulici porad jen kontrolovali policajti (policejni stat) a nechape treba, ze tehdy nebyli chudi a bohati. Ale jinak jsem se dost poucila a klidne bych podporila pana knizete nebo Jiriho D.
7kraska: Kdo pamatuje Válečka,pamatuje i komouše a nepoučil se.
Fofo: Z jeho doprošování u komoušů mi bylo zle.Ale zavinili jsme si to sami.Alespoň jme zažili,jakého ponížení je člověk schopen,touží-li po moci.
Válečka Marka Ebena bych teda nepodporila. Nemuzu uz videt ten jeho vykuleny oblicej uz ani Na plovarne, natoz temer kazdy den ve zpravach. Ani "pana" Zdenka Sveraka.
OlgaMarie: Ještě bych byla ochotna podpořit pana Marka Ebena.
Ví,co je slušné chování a má smysl pro humor.
A já bych tam nechala Klause. Představa kandidátů (před 4 lety) mi nahání hrůzu
Tenkrát hledali až dohledali.
1.K.Schwarzenberga
2.ano
3.K.Schwarzenberga
4.Má NOBLESU aristokrata,tedy HLAVY STÁTU
5.Ano
...a za případné překlepy se omlouvám, představa soudruha Paroubka na hradě mě zvedla ze židle...
Taky bych hlasovala pro pány Tošovského nebo Teličku. Ale Ti dva jsou příliš schopní na to, aby se takhle zahazovali. Stát se českým prezidentem na základě předchozího trapného politického žabomyšího hašteření je myslím pro ně ztráta času, pocta nikoliv. Nejsem pro všelidovou volbu prezidenta, ale způsob, jakým je prezident v současnosti volen, tento post do značné míry dehonestuje...
Eva_Fl: Radši svobodný bordel, než vynucený pořádek. Stokrát radši
Radar ten bordel spraví
No , mě by se docela líbil pan Tošovský, bankovní expert.Bude to schopný a chytrý člověk, když už ho navrhlo na kandidátku Rusko, jako šéfa Mezinárodního měnového fondu.Jenže naši "prdolízalové" ho nemohou podpořit, samozřejmě znelíbili by se EU.Škoda pana Tošovského, ale asi mu je ve Švycarsku lépe.
Pan Telička, také má mojí úctu.
Eva_Fl: bordel je všude
a tady je docela dobře
Nyotaimori: bordel, Nyo. Ne svoboda.
Dva odkazy pro ty, kteří podezírají Schwarzenberky z kolaborace:
http://www.cs-magazin.com/2003-09/view.php?article=articles/cs030915.htm
http://virtually.cz/?art=14859