Mikuláš je postava tak trochu tajuplná a což teprve v parním vlaku. Právě na tuhle poněkud nezvyklou kombinaci sázejí pořadatelé tradičních Mikulášských parních jízd, tentokrát v sobotu 4. a v neděli 5. prosince.

Každý den se pojede hned třikrát, vyjíždí se vždy z Prahy-Bráníka, kam se vlak opět vrací: v 10:08 vyjíždí směrem do Libně, ve 13:00 do Radotína a nejkrásnější bude zřejmě večerní trasa osvětlenou Prahou, na niž vlak vyráží ve čtyři hodiny odpoledne. Povede přes pražský semmering v Hlubočepích do Zličína a v sobotu ji navíc zakončí ohňostroj v Braníku.

V parních vlacích bude procházet Mikuláš se svojí družinou, přičemž všechny hodné děti dostanou od Mikuláše malý dárek. Pro ty zlobivé má čert připraveno uhlí z lokomotivy. Vlak potáhne rychlíková lokomotiva Albatros. Dospělí za jízdu zaplatí 100 korun, děti polovic, ty mladší 6 let pojedou zadarmo.  Předprodej jízdenek na nádraží Praha-Braník.

Výlet parním expresem na Advent na Křivoklátě 2004 

Kdo má rád delší výlety, může se svézt v sobotu 11. prosince až na Křivoklát, kam z Prahy vyrazí rychlíková lokomotiva Albatros z roku 1947. Odjezd z Prahy-Bráníka v 9:11, ve Vršovicích staví v 9:25 a na Smíchově v 9:38.  Lokomotiva potáhne třináct historických vozů 3. třídy včetně vozu bufetového. Kromě občerstvení bude k mání i pamětní pohled „Výlet na Křivoklát“ a razítko vydané u příležitosti parní jízdy. 

Pozor, jízda na Křivoklát trvá kolem dvou hodin, a proto si raději rozmyslete cestu s hodně malými dětmi, mohlo by to být nad jejich síly.

Přímo na hradě Křivoklát by se nikdo nudit neměl. Již v poledne začne na dolním nádvoří Hra tříkrálová v podání Akademie Tábor. V jednu hodinu zazpívá v Královském sále Sbor Václav Adventní písně a ve tři hodiny vystoupí v Královském sále sbor SUDOP s Českou mší vánoční. Koho by nelákala mše, může rovněž ve tři zhlédnout opět na dolním nádvoří hru táborských akademiků, tentokrát půjde o Hru pastýřskou. Během odpoledne bude hrát mimo jiné hudební skupina KRLEŠ.

V Královském sále bude vystaven jedinečný Křivoklátský betlém. Na hradě i na nádvoří bude velký řemeslnický a vánoční jarmark, kde bude kromě galerie, svíčkařství, řezbářství také třeba košíkář a kovář. Komu bude zima, může se zahřát medovinou či svařeným vínem.

Odpoledne se parní expres vrací z Křivoklátu v 16.06 a do Prahy-Braníka přes zastávky Smíchov a Vršovice by měl dorazit po šesté večer. 

Předprodej jízdenek a místenek je na nádraží Praha-Braník denně od 7 do 18 hodin.

Více informací: Podrobnější  informace v železniční stanici Praha-Braník, tel.: 224 628 853 (pokladna), 224 628 851 (výpravčí) nebo 224 628 850 (dozorčí).

E-mail: pavlik@epos.cd.cz

               
Reklama