Zuby jsou důležitou součástí našeho těla. Nejen proto, že jsou hodně vidět, ale i proto, že je k životu potřebujeme. I proto se v našem magazínu tématem zubů i jejich problémy tak často zabýváme. Tentokrát jsme se zaměřili na téma vleklého onemocnění parodontózy.

zuby

Parodontitida - zánět dásní -  je častější příčinou ztráty zubů než zubní kaz. Je způsoben zubním plakem, přilnavým filmem bakterií, který se neustále vytváří na zubech a v mezizubních prostorech. Pokud se správným čištěním neodstraní, dráždí dásně a způsobuje jejich zduření a následně zánět. Neléčené záněty jsou pak důvodem ztráty jinak zcela zdravých zubů

Dojde-li ke zduření dásní, může se u krčku zubu vytvořit dutý prostor, tzv. „chobot“ či „kapsa“. Jak počet bakterií roste, prohlubuje se i tento prostor. To způsobuje ústup dásní a odhalování stále větší části zubního krčku. Pokud není zánět léčen, může se zub uvolnit a je potřeba jej vytrhnout. Důležité je věnovat pozornost už prvním příznakům zánětu. Pokud objevíte během čištění zubů stopy krve, neřešte ho opatrnější péčí či dokonce omezenou frekvencí čištění. Zakládali byste si tak na další obtíže, které by nemuselo být už snadné léčit.

Jaké jsou příčiny vzniku parodontitidy (laicky - paradentózy, paradentósy, parodontózy):

 • Špatná hygiena či nesprávná technika čištění zubů:

Zanedbávání hygieny dutiny ústní, volba špatných pomůcek (tvrdý kartáček, nesprávná velikost mezizubních kartáčků atd...) a nesprávná technika čištění nejen že nezajistí žádoucí eliminaci povlaků, ale může zapříčinit i další zdravotní komplikace, jako například ústup dásní urychlující ztrátu závěsného aparátu zubu (parodontu)

 • Zubní povlaky a zubní kámen:

Zubní plak je prokazatelně nejvýznamnějším faktorem při vzniku zánětu dásní. Plak obsahuje velké množství bakterií. Jejich působením se snižuje pH, které urychluje průběh choroby. Plak se mění na zubní kámen, který „tlačí“ na dásně a ty začnou ustupovat.

 • Kouření:  

Dochází k chemickým změnám ve složení slin, naruší se jejich ochranné působení na zuby a dásně – změní se pH. Snížení obranyschopnosti organismu horší hojení ran v dutině ústní. Nikotin svým působením snižuje prokrvení dásní, čímž dochází k jejich nedostatečné výživě. Dochází k celkovému zvýšení teploty v dutině ústní, a tím k poškozování buněk či jejich odumírání.

 • Kvalita a množství slin:

Sliny zamezují vzniku infekce kontrolou existence bakterií v ústech. Zvlhčují a čistí ústa tím, že neutralizují kyseliny vznikající ze zubního plaku a odstraňují mrtvé kožní buňky, které se soustředí na dásních, jazyku a vnitřních stranách tváří. Významné je jak jejich množství, tak i složení. Snížení množství slin vlivem nedostatku přísunu tekutin, věkem, léky (spasmolytika, diuretika, antidepresiva, antihypertenziva aj.), stresem a některými celkovými chorobami (např.diabetes mellitus, Sjögrenův syndrom) je tudíž nežádoucí.

 •  Zlozvyky:

Kousání tužek, skřípání zuby - přetěžuje a oslabuje závěsný aparát.

Ortodontické anomálie, vady skusu a postavení zubů - může přetěžovat závěsný aparát a je omezená možnost provedení správné ústní hygieny.

 • Odchylky v anatomickém uspořádání (připojení slizničních řas, mělké vestibulum):

Můžou mít za následek ústup dásní, obnažování zubních krčků a vznik jejich zvýšené citlivosti. Orto anomálie + anat. odchylky mohou znesnadňovat provedení správné ústní hygieny

Znesnadňují, někdy až znemožňují provedení řádné hygieny (např. u převislé výplně způsobí neprůchodnost mezizubního prostoru, kde se usazuje plak, který způsobí chronický zánět dásně)

 • Převislé výplně a nevyhovující protetické náhrady:

Mohou způsobit přetížení parodontu. Převislý skus může vést až k defektům na gingivě.

 • Dědičné dispozice:

Nehrají zřejmě zase až tak velkou roli a pokud přeci jen ano, tak se dají eliminovat správnou péčí o dutinu ústní (pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře, návštěva dentální hygienistky)

 • Vlivy stresu:

Bruxismus (skřípání zubů), clenching (zatínání zubů), chabá hygiena, změna stravovacích návyků....atd

 • Léky, které pacient užívá:

Je řada léků, které mohou ovlivnit zdraví dutiny ústní a přispět k prohloubení zánětů dásní a následné parodontitidy  (antikoncepce, léky na epilepsii, hypertenzi, ischemickou chorobu srdeční, chemoterapeutika či imunosupresiva...)

 • Ústní dýchání:

Vede ke zvýšené lepivosti plaku a k omezení obranných schopností sliny.

 • Piercing:

Piercing může porušit povrch sliznice či kůže. Usnadňuje průnik infekce a navíc otevírá komunikaci mezi vnějším a vnitřním prostředím (např. piercing rtu). Dlouhodobý tlak piercingu na měkké tkáně vyvolává jejich dráždění. Dáseň může zraňovat nevhodný tvar či přílišný objem ozdoby, vzniká dlouhodobá traumatizace, která může vést k výraznému ústupu dásně.

Jak se dá parodentóza léčit nebo zpomalit, pozastavit její průběh. Jde to, i když má už pacient velké potíže?

Parodontóza se dá léčit, zpomalit nebo zastavit její průběh. Záleží na stupni postižení. Léčebný postup určuje ošetřující lékař – parodontolog.  Vždy, i při velkých potížích se stanoví léčba, která vede jednoznačně ke zlepšení, pokud pacient spolupracuje.

Existuje nějaké speciální vyšetření, které odhalí dispozice a stav dásní a chrupu v souvislosti s propuknutím paradentózy?

Diagnostika parodontitidy je založena na: vyšetření klinickém (tj. rozhovor lékaře s pacientem a pohled do úst pacienta), rentgenologickém a na mikrobiologickém průkazu parodontálních patogenů (PCR testy). Lze využít i testů na zjištění přítomnosti bakterií a obranných látek ve slinách i v krvi.

 

Náš tip: Pokud vás trápí odhalené krčky nebo parodontóza, vyzkoušejte ústní vodu ELUDRIL CLASSIC

ELUDRIL CLASSICPři specifických potížích v dutině ústní je vhodnou podpůrnou péčí ústní voda ELUDRIL CLASSIC. Její dvojí účinek aktivních látek chlorhexidinu a chlorbutanolu zajistí čištění dutiny ústní a zároveň snižuje podráždění dásní. Tyto dvě složky pomáhají omezovat tvorbu zubního plaku v ústech, zabraňovat vzniku nebo zhoršování problému s dásněmi a cíleně působí proti bakteriím.

Speciální patentované složení ústní vody je přizpůsobené péči po chirurgickém zákroku v dutině ústní.

Slouží jako doplňková péče po extrakci zubu, při léčbě periodontitidy nebo parodontálních kapes, v případě vložení implantátu nebo po provedení poddásňového odstranění zubního kamene. Ústní voda ELUDRIL CLASSIC pomáhá zmírňovat projevy zánětu dásní a lze ji také jako čisticí prostředek snímatelných zubních náhrad.

Doporučená doba použití jsou dva týdny 2-3x denně.

Ústní voda ELUDRIL CLASSIC je dostupná v lékárnách.

Více na www.eludril.cz a www.elugel.cz

Čtěte také: