paris

Nejkrásnější a nejromantičtější město vůbec, tak to je Paříž. Tato metropole ležící na řece Seině na severu Francie se stala pomyslným hlavním městem romantiky, historie, kultury, gurmánství a módy. Není divu, když se pyšní velkolepými bulváry, světoznámými památkami, provoněnými kavárnami a kosmopolitní atmosférou. Paříž stojí alespoň jednou za život navštívit!

Paříž není známá jako město zamilovaných, ale také jako město muzeí. Tím nejproslulejším je galerie Louvre a byl by hřích ji nenavštívit. Nejznámější obraz zdejší sbírky, Mony Lisa od Leonarda Da Vinciho, mnozí znají z filmu Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem v hlavní roli. Krom tohoto skvostu zde můžete obdivovat umění od starověkého Egypta, přes Antiku až po novověk. Druhý, velice známým muzeem je Musée D´Orsay, které nabízí slavnou sbírku francouzských impresionistů. Nachází se v budově bývalého nádraží, která byla v roce 1973 prohlášena národní památkou.

Pro romantické duše nabízí Paříž velké lákadlo v podobě projížďky po Seině. Z lodě se vám naskytne netradiční pohled na slavné pařížské památky. Velice působivá je katedrála Notre-Dame, která stojí na ostrově a patří mezi skvosty středověké architektury. Kouzlo Paříže si také vychutnáte při pohledu z Eiffelovy věže a rozhodně byste si z ní neměli nechat ujít podvečerní výhled, kdy se v jednu chvíli rozsvítí celé město.

Umělci Paříž milují

paris

Umělci jako Edith Piaf či Frank Sinatra vystupovali na prknech světoznámého francouzského kabaretu Moulin Rouge, který byl vybudován v roce 1889 ve čtvrti Pigalle. Tento kabaret byl později proslaven v mnoha filmech, třeba v americkém výpravném velkofilmu Moulin Rouge s Nicole Kidman. Před kabararetem můžete vidět dívky, jak stojí na mříži větráku uprostřed chodníku Pigalle a nechávají se od svých známých fotit jako slavná Marilyn Monroe, které vzduch z větráku nadzvedl sukni.

Nedaleko odtud vás romantické uličky plné malebných obchůdků s obrazy, suvenýry a kavárničkami dovedou na nejvyšší kopec Paříže, na Montmartre, ze kterého je úchvatný pohled na celé město. Dominantou tohoto vrcholku je římskokatolický kostel Sacré-Coeur, který se po právu řadí mezi největší pařížské monumenty.

Piknik ve Versailles

versa

Ideálním místem pro odpolední piknik nebo procházku jsou unikátní rozlehlé zahrady kolem zámku Versailles. Okrasné zahrady jsou zdobené fontánkami a sochami. Tento ohromný zámecký areál o rozloze 815 hektarů nechal vystavět král Ludvík XIV. v roce 1661 nedaleko od Paříže. Pokud si budete chtít zahrady důkladně projít, vezměte si pohodlné boty, neboť délka promenády od zámku do jejich nejzápadnějšího okraje je 950 metrů.

Jaké francouzské delikatesy bychom si neměli nechat ujít?

  • Láhev dobrého vína zakoupíte již od 2 eur a věřte, že ať sáhnete po jakémkoliv, neprohloupíte
  • K vínu patří i lahodné sýry, třeba tradiční Camembert či Roquefort nebo Bresse Bleu, jejichž sortiment je ve Francii opravdu široký, jen si vybrat
  • Křupavé bagety dosahující až jednoho metru koupíte v každé pekárně, stejně jako chutné croissanty. Ceny se pohybují do 1 eura
  • Francie nabízí také lahodné zmrzliny, ceny jsou ale trochu vyšší. Kopeček nás přijde zhruba na 2 eura a víc. Určitě byste také měli vyzkoušet ve Francii velice populární Oranginu, která z této země pochází.

Rady a tipy

  • Zapamatujte si dvě kouzelné fráze: „Excusez-moi de vous déranger“ (Omluvte mě, že vyrušuji, výslovnost „ekskyze mua de vu deranžééé“.) a „Pourriez-vous m’aider?“(Můžete mi, prosím, pomoci?, výslovnost „purevu madééér“). Pomáhají především v obchodech. V centru města jsou prodavači zvyklí odpovídat v angličtině, ale v okrajových částech není angličtina tak rozšířená.
  • Pokud se v ulicích Paříže ztratíte, najděte nejbližší hotel a na recepci se zeptejte na cestu. Recepční většinou mluví dobře anglicky, ale pamatujte na slušnost! Jednoduché „Bonjour Monsieur, parlez-vous anglais?“ (výslovnost „bonžůr mesijé, parle vu angléé“) může velmi pomoci.
Reklama