Pokud milujete památky a budete v Paříži, nesmíte minout slavnou katedrálu Notre – Dame.

Notre – Dame

Slavnou katedrálu spojil s příběhem krásné Esmeraldy a postiženého zvoníka Victor Hugo ve svém románu Chrám Matky Boží v Paříži. Toto dílo se stalo námětem na divadelní hru a na muzikál, dosáhlo celosvětového úspěchu.

Žádná jiná budova není tak těsně spjata s dějinami Paříže jako Notre – Dame. Katedrála Notre-Dame v Paříži v překladu  katedrála Panny Marie, zastarale se nazývala Chrám Matky Boží.

Majestátně se vypíná na Ile de la Cité, kolébce města. Základní kámen pro výstavbu katedrály položil v r. 1163 papež Alexandr III. Od té doby se zde po celých 170 let lopotily zástupy gotických architektů a středověkých řemeslníků a třemi hlavními vchody pod impozantními věžemi prošlo množství slavných umělců.

Tento klenot gotiky stojí na místě římského chrámu. V roce svého dokončení (1330) byla katedrála 130 m dlouhá a měla opěrný systém, prostornou příčnou loď, hluboký chór a 69 metrů vysoké věže.

Při prohlídce si nenechte ujít:

  • Galerie des Chiméres
  • Opěrný systém
  • Rozetová okna
  • Západní průčelí a portály

Notre – Dame

HISTORICKÝ PŘEHLED

1163 -  Papež Alexandr III. Pokládá základní kámen

1572 – Markéta z Valois si bere Jindřicha Navarského (pozdějšího Jindřicha IV.)

1708 – Ludvík XIV. splnil otcův slib, že na počest Panny Marie přestaví chór

1793 – Revolucionáři vyplenili katedrálu a přejmenovali ji na Chrám rozumu

1795 – 1802 – Katedrála uzavřena

1804 – Napoleon se prohlašuje francouzským císařem

1944 – Děkovná modlitba za osvobození Paříže

1970 – Státní pohřeb generála Charlese de Gaulla

Co vás čeká při prohlídce?

Vznešenost interiéru katedrály je zjevná již při pohledu na vysokou klenbu hlavní lodi. Tu protíná obrovská příčná loď, která je na obou koncích zakončena středověkými rozetovými okny o průměru 13 metrů. Katedrálu zdobí díla mnoha sochařů – dřevořezba na chórové přepážce je od Jeana Ravyho, pieta od Nicolase Coustoua a socha Ludvíka XIV. od Antoina Coysevoxe. V tomto majestátním prostředí byli korunováni králové a císařové a žehnáno tu bylo královským křižákům. Notre – Dame se však stala také svědkem bouří a nepokojů. Revolucionáři ji vyplenili, zavrhli náboženství, přeměnili ji na „Chrám rozumu“ a pak ji využívali jako sklad vína. V roce 1804 Napoleon znovunastolil náboženství a architekt Eugéne Emmanuel Viollet – le – Duc později obnovil stavbu, doplnil chybějící sochy, postavil věžičku a vytvořil chrliče.

Notre – Dame

Tento skvost navštívila i zástupkyně šéfredaktora Vendula Kubalíková. Jaké jsou její vzpomínky?

kniha„Do katedrály Notre-Dame jsme zavítali již před mnoha lety, přesto si dodnes dokážu vybavit onen úžas, který vám tento ohromný prostor způsobí. Uvnitř je katedrála obrovská, nádherná, až se vám tají dech, a pokud si to správně pamatuji, dovnitř se vejde až 9 tisíc lidí. Přes rozetová okna dovnitř proudí barevné střípky světla a vy nemáte slov. Navštívit něco takového určitě stojí za to.“

Nemáte zrovna cestu do Paříže, ale chcete se o ní dozvědět zajímavé informace, máme pro vás tip na knížku: Paříž – Společník cestovatele. Více informací najdete zde.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Objevte krásy Paříže s Air France

S jakou jinou společností letět do Paříže než s Air France?! Nejen, že je na pařížských letištích Charlese de Gaulla a Orly doma, ale také má největší výběr spojů. S Air France se z Prahy během chvilky přenesete do města módy, umění a hlavně lásky – Paříže, a to s výběrem z hned 6 letů denně! Snadno si tak odlet i návrat přizpůsobíte vašim potřebám.

Francií „načichnete“ hned během letu. Vše je tady „chic“, od obsluhy, přes výborné jídlo a pití. Pokud jste navíc členem věrnostního programů Flying Blue jako 27 milionů cestovatelů po celém světě, pak za každý let se kteroukoliv ze společností Sky Team Alliance získáte míle, které vám zpříjemní další cestování nižší cenou letenky, zařazením do vyšší třídy, levnějšími službami v hotelích nebo u dalších partnerů, či jiným benefitem, který si sami vyberete.

Čtěte další naše články:

Reklama