Zdravím všechny ženy-in v tomto deštivém odpoledni,
o parfémech, voňavkách atd. bych toho asi moc nenapsala. Vůbec se v nich nevyznám, mám své oblíbené vůně, kterých se držím, ale když  slyším slovo parfém, vybaví se mi jedna krásná knížka od ještě úžasnějšího autora a o té vám musím napsat a třeba dát tip na zajímavé čtení. Je to knížka Parfém bláznivého tance od amerického spisovatele Toma Robbinse.

Parfém bláznivého tance vypráví velkolepý příběh o nesmrtelnosti, o významu vůní v lidském životě, o silném individualismu i o vzepření se tradicím.
V Parfému bláznivého tance jde samozřejmě o parfém. Jde o něj v raném středověku indické dívce Kudře, která odmítne zemřít na hranici se svým zesnulým manželem, ale i starověkém králi Alobarovi, který potřebuje parfém tak silný, aby přebil zápach z pohlavních žláz boha Pana, s kterým se setkává při svém putování. O parfém jde i servírce Priscile ze Seattlu, voňavkářce Devalierové z New Orleansu i výrobci vůní z Paříže. A podstatou toho jediného opravdového parfému je červená řepa. S parfémem souvisí nesmrtelnost. S řepou souvisí nesmrtelnost. S nekonečnou lidskou touhou překonat myšlenkové stereotypy souvisí nesmrtelnost.
Alobar s Kudrou přežívají až do žhavé americké současnosti, aniž by se na nich čas nějak podepsal. Bůh Pan, který se v současnosti také objeví, není pouhým starým barbarských bůžkem, je živočišnou protiváhou upjatému křesťanskému bohu, je symbolem života a  lidské sexuality,  jejíž význam a moc pohřbili křesťané spolu s pohanskými bohy.
Čtyři základní příběhy, ze kterých se román skládá, jsou jasně oddělitelné a tudíž vám nečiní problém přenést se o stovky let či tisíce kilometrů. Příběhy se samozřejmě prolínají a vzniká tam mnoho komických situací. Robbins je vtipný i sarkastický, geniální autor používající neuvěřitelné metafory, hrající si se slovy a objevující v nich nové významy. Nutí čtenáře přemýšlet a když se k tomu všemu připočte nenucená moudrost, které má Robbins na rozdávání, je těžké se od jeho knížek odtrhnout. Vlastně i konec Parfému bláznivého tance si čtenář musí tak trochu domyslet sám.

Tom Robbins se narodil v roce 1936 v Severní Karolíně a od roku 1962 žije v umělecké komunitní vesnici nedaleko Seattlu. V šedesátých letech se pohyboval v kruzích nejznámějších představitelů éry hippies. Vedle své literární činnosti dnes Robbins působí i jako literární kritik a redaktor v místních novinách. Je kultovní postavou americké literární alternativy, která si získala srdce svých čtenářů naprosto nenapodobitelným osobitým stylem, rozeznatelným po několika řádcích. Robbins používá humor jako médium, které je schopno skrze smích přenášet nejhlubší moudrost světa. Čtenáři jistě neunikne, že množství Robbinsových literárních postav slouží jako nositelé myšlenek buddhismu, taoismu, šamanismu či pestrobarevné tolerance k jinakosti, odlišnosti a provokaci.
Z dalších Robbinsonových knih mohu vřele doporučit Zátiší s Datlem (1980), Další dálniční atrakce (1971), V Žabím pyžamu (1994), Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé (2000) nebo Vila Inkognito (2003).

paviocko


Milá paviocko,
děkuji za tip.
Vida, co všechno se může skrývat pod obyčejným tématem "Vůně".
To se mi líbí 

Reklama