Věřili byste tomu, že obyčejní komáři zabijí každoročně víc lidí než jakýkoli jiný živočich na Zemi? Kam se na ně hrabou medvědi nebo žraloci. Přenášejí totiž smrtelně nebezpečné tropické nemoci, jako je malárie, žlutá zimnice a horečka dengue. Ty nám naštěstí v našem podnebném pásmu nehrozí, ale přesto není pisklavý vetřelec úplně neškodný. Může nás nakazit třeba takzvanou valtickou horečkou (onemocnění podobné chřipce) a ve vzácných případech i lymskou boreliózou, podobně jako klíšťata. Ta nás navíc můžou obšťastnit i klíšťovou encefalitidou.

Kde se cizopasníkům líbí

Počet těchto mrňavých nepřátel závisí především na třech věcech – na roční době, na počasí a na lokalitě. V oblibě mají vlhké nížiny v povodí velkých řek, jako je Vltava, Labe nebo Morava. Tyto končiny jsou vyhledávanými chatařskými oblastmi, proto by lidé, kteří do takového místa pravidelně jezdí, měli opravdu důsledně dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Důležitý je především výskyt nakažených klíšťat – epidemiologové každoročně sestavují speciální mapy podle nahlášených onemocnění. Z hlediska klíšťové encefalitidy proslulo jako klíštěcí ráj především Mostecko, Prachaticko, Benešovsko, Kladensko a Táborsko. Vyšší výskyt infikovaných klíšťat je hlášen i na Jižní Moravě a především v Brně.

shutterstock-2097254527.jpg

Foto: Shutterstock

Borelióza a encefalitida: zážitek, který si raději odpustíte

Obě onemocnění mají některé společné znaky. Ze začátku se snadno spletou s chřipkou a obě někdy zákeřně udeří řadu týdnů nebo i měsíců po nákaze. A obě mohou ohrozit kvalitu našeho života, za zvlášť nepříznivých okolností dokonce život samotný. Aktivita klíšťat spadá především do období mezi dubnem a říjnem. Nejvyšší je v červnu a v září. Je-li ale krátká a mírná zima, můžeme se s nimi potkat už dřív.

Při zakousnutí infikovaného klíštěte do člověka se nákaza přenáší slinami, může ale proniknout do krve např. při likvidaci klíštěte rozmáčknutím (stačí drobná ranka nebo oděrka na kůži). Mějte na paměti, že klíšťata nepadají ze stromů! Vlezou na vás z trávy, z keře nebo z křoví. Nejrizikovější je listnatý nebo smíšený les s nízkým podrostem. Noste tedy uzavřené boty a dlouhé kalhoty (nejlepší je zastrčit nohavice do bot nebo ponožek). Po návratu domů oblečení protřepte a prohlédněte se. Pozor na larvy, jsou velmi malé (asi 1 mm) a v tělesných záhybech je snadno přehlédnete.

shutterstock-1777559918.jpgFoto: Shutterstock

Než vyrazíte na výlet, postříkejte se

Ani sebepečlivější opatření nemusí stačit. Než vyrazíte na výlet nebo na procházku se psem, ošetřete si nechráněné části těla repelentem. Nebudete se muset obávat klíšťat a vyhnete se i obtěžování létajícím hmyzem, především komáry. Komáry totiž silně přitahuje váš pot, na který mají speciální pachové receptory. Z bohaté nabídky v obchodech si vyberete přípravek přímo na míru – podle toho, jestli budete mít s sebou maličké či trochu větší dítě, jestli vyrazíte k Sázavě nebo rovnou do džungle na jiný kontinent. Některé značky dokonce nabízí ochranné prostředky zaměřené na různé věkové skupiny. 

FoettetoJet.jpg

Repelent Predator BIO sprej, BENU, 249 Kč / Kvitok Repelentní tělový olej pro děti, Folly, 229 Kč /
Alpa Repelent sprej Forte, Benu, 99 Kč / Repelentní přípravek Bondi Wash Stay Away, Myskino, 370 Kč

Foto: Se souhlasem Predator, Kvitok, Benu, Myskino
Zdroje: Tiskové materiály Predátor, The Conversation, Klíště.cz

Reklama