Pouhým okem je postřehnete jen stěží, jsou desetkrát menší než špendlíková hlavička (0,2 až 0,3 mm). Jenže jak jsou malinké, tak se také činí. Jediná parazitická vosička dokáže za svůj krátký život zmařit stovky škůdců.

Moli, nebo mšice?

5e38058e5f408obrazek.pngNa potravinové i šatní moly je expertem vosička Trichogramma evanescens, které se také říká drobněnka. Díky své (ne)velikosti se snadno dostane i do těch nejmenších prostor, kde vypátrá i sebelépe ukrytá vajíčka nevítaných škůdců. Naklade do nich svá vlastní vajíčka, čímž je zahubí, a vychová tak další generaci okřídlených bojovnic, které se budou činit dál.

V chlévech a stájích nasazují chovatelé hospodářských zvířat, které potřebují zbavit dotěrných much, parazitické vosičky Muscidifurax raptorellus.

5e3804698f269obrazek.pngTrochu jinak pracuje expert na mšice, takzvaný mšicomar, tedy parazitická vosička Phidius colemani. Nevyhledává vajíčka, ale maří rovnou dospělé jedince. Vpíchne do jejich těl po jednom vajíčku, ze kterého se uvnitř stane larva, která parazituje na své oběti. Tím ji znehybní a pak i zahubí. Stačí dva týdny na to, aby z mumifikované mšice vylétla nová bojovnice proti těmto škůdcům.

Bonusem je i fakt, že napadené mšice před nebezpečím varují poplašným feromonem své kolegyně. Ty reagují tak, že spadnou na zem, kde často zahynou.

Kde se dá taková vosička sehnat?

V létě si je můžete chytit na louce, kde jsou přirozenými nepřáteli mšic a motýlů. Dobrá, žertujeme. Byla by to fuška a jedna vosička by vám proti přesile škůdců nebyla moc platná. Parazitické vosičky si můžete koupit ve specializovaných prodejnách, i online. Tedy jejich vajíčka na speciálních kartičkách. Stačí zadat do vyhledávače heslo „parazitická vosička“.

Kolik to stojí?

5e3804a22b2d3obrazek.pngBoj proti molům nebo mšicím prostřednictvím parazitických vosiček nevyjde zrovna nejlevněji. Zaplatíte za něj stokoruny až tisícikoruny – podle míry zamoření a velikosti dané místnosti. Oplátkou za to je ale ekologický a účinný.

Co bude pak?

Kartičky umístíte tam, kde se potřebujete škůdců zbavit, a necháte vosičky dělat svou práci. Ale musí to být v interiéru. Někdy je třeba celý proces opakovat. Ale pozor, vosičky nikdy nenasazujte preventivně. Jakmile ke svému rozmnožení nenajdou žádnou oběť, vyhynou. Ostatně – tak také vaši domácnost opustí, až dodělají svou práci.

Čtěte také:

Reklama