Aktuálně se hodně diskutuje téma parazitů v lidském organismu. Jaké to jsou, jak vypadají a jaké problémy mohou způsobit? Přinášíme přehled těch hlavních, se kterými se můžete snadno setkat.

Myslíte si, že se vás to netýká. Dodržujete hygienu, myjete si ruce, dáváte pozor na to, co jíte... Možná ale patříte mezi rizikové skupiny obyvatelstva, které mají mnohem vyšší pravděpodobnost nakažením parazitů.

Přenos parazitů na člověka bývá různý, ale nejčastěji se střevní parazité do těla dostanou v potravinách, které nebyly dostatečně tepelně upraveny – tatarák, sushi atd. Parazité se do těla dostávají ale také při kontaktu s kočkou (toxoplazmóza) či psem (škrkavka psí) nebo od nakažené osoby (roupi). Ohroženou skupinou mohou být i lidé, kteří pracují s hlínou, tzn. zahrádkáři či zemědělci. Parazitům se nevyhnou ani děti. Běžně můžeme získat střevní parazity i konzumací nemytého ovoce či zeleniny.

Řada lidí parazity má, ale nemusí jim způsobovat žádné obtíže, které si s parazity dokážou spojit. Řada lidí je pouze unavených, trpí zažívacími problémy, což ale nepřipisují střevním parazitům.

Přehled hlavních parazitů v lidském organismu:

Toxoplasma gondii

toxoToxoplasma gondii je parazitický prvok, který parazituje na buňkách člověka i zvířat. Definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy, ale mezihostitelem se může stát většina teplokrevných živočichů, včetně člověka. Tato nákaza není nikterak vzácná: např. ve Francii nebo v Německu se Toxoplasmou v průběhu života nakazí 80 % populace, v Česku asi třetina obyvatel, v rámci celého světa přibližně 50 %.  Udává se, že Toxoplasma gondii manipuluje s lidským chováním. Lidé s Toxoplasmou reagují pomaleji v kritických situacích – pramení to z prosté skutečnosti, že Toxoplasma „ví“, že myši s pomalejšími reakcemi se snadno stanou úlovkem koček.

Roup dětský (Enterobius vermicularis)

roupRoup dětský patří mezi nejčastěji se vyskytující střevní parazity v lidském organismu. Je rozšířený na celém světě. Střevní paraziti se nacházejí zejména v organismu dětí a nejvíce se rozšiřují právě v dětské komunitě. Larvy střevních parazitů se vyvinou ve dvanáctníku, odkud migrují do tlustého střeva. Dospělí střevní paraziti jsou přibližně 1 cm dlouzí, tencí, připomínající bílou nit. Roup dětský ukládá svá vajíčka do perianální oblasti (v oblasti konečníku). To způsobuje nejcharakterističtější příznak onemocnění – svědění v oblasti konečníku.

Tenkohlavec lidský (Trichuris trichiura)

tenkoDruhým nejčastějším střevním parazitem je tenkohlavec lidský. Infekce zapříčiněná tenkohlavcem lidským se vyskytuje obvykle bez příznaků, proto je velmi těžké přesně určit nakažené jedince. K infekci tenkohlavcem lidským dochází i přes ústa – kontaminovaným jídlem anebo nápojem, popřípadě kontaminovanou půdou. Larvy se vylíhnou v tenkém střevě a dospělí červi se uhnízdí v tlustém střevě. Tenkohlavec lidský v nejhorším případě způsobuje pouze bolesti břicha, průjem anebo nevolnost.

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides)

škrkŠkrkavka dětská patří mezi střevní parazity. Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky až 25 cm. Jejími příznaky jsou nejčastěji únava a kašel, které se obvykle připisují jiným příčinám. Po roupu dětském je to druhá nejčastější nákaza u dětí. Vajíčka škrkavky se většinou dostanou do organismu konzumací nemyté zeleniny a ovoce. Larvy se uhnízdí a vylíhnou ve sliznici tenkého střeva a proniknou střevní stěnou. Krevním a lymfatickým oběhem se dostanou až do plic. Nejčastějším zdrojem infekce jsou nakažené lidské či zvířecí výkaly.

Tasemnice bezbranná (Taenia saginata, Taenia solium)

taseTasemnice patří mezi nejstarší a nejznámější střevní parazity. Dva nejběžnější typy tasemnic jsou tasemnice dlouhá (Taenia saginata) a tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium). Oba typy tasemnic se objevují po konzumaci syrového anebo nedostatečně tepelně upraveného masa. Vajíčka tasemnice dlouhé se usazují v tenkém střevě. Larvy tasemnice dlouhočlenné mají schopnost „prožírat se” přes sliznici střeva do krve, která je dopraví do svalů a do mozku, kde se usadí.

 

Setkali jste se někdy s nějakými parazity? Řešili jste jejich odstranění nebo prevenci?

Čtěte naše články: