Natálie pracovala před pandemií ve více sektorech, ale tím hlavním pro ni byl event managament. Tento obor zahrnuje nejrůznější aktivity související s pořádáním mnoha druhů akcí, seminářů, školení apod.

„Tohle odvětví je úplně mrtvé v podstatě už od vypuknutí epidemie. Po první vlně jsem si myslela, že jde jen o přechodnou záležitost. Vše se rychle vrátí do normálu a do konce roku budu moct zase organizovat akce. Na konci léta jsem ale už věděla, že aktuální situace bude trvat dlouho a musím se přeorientovat na něco jiného,“ říká Natálie.

5f9bd16867c6cClipboard.jpgFoto: Natálie Halmanová

Ta nejprve hledala práci v oblasti, která alespoň nějak souvisí s tím, co dělala předtím, ale brzy začala vnímat personální problémy ve zdravotnických a sociálních službách.

„Najednou jsem měla potřebu využít svůj čas ve prospěch boje s pandemií a jako výhodu jsem vnímala i to, že jsem Covid-19 sama prodělala. Následně jsem náhodně narazila na kurz Červeného kříže Pomáhám pečovat a než se mi ozvali s volným termínem, oslovila jsem několik nemocnic v okolí a do jedné nastoupila na brigádu,“ popisuje mladá žena.

Následně absolvovala i zmíněný kurz v délce osmi hodin, kde se naučila, jak zacházet s pacienty na lůžku a jak se orientovat v nemocničním prostředí. Účastníci probrali také zásady hygienické péče, podávání stravy, manipulace s lůžkem nebo psychohygienu.

„Cílem kurzu je připravit takzvané pečovatele v záloze. Pokud by se dokázali postarat o člena rodiny nebo třeba souseda, mohla by se tím v případě potřeby uvolnit lůžka v nemocnici. Je to bezvadný počin od Červeného kříže a já za něj děkuji,“ hodnotí Natálie.

Ta zatím poznatky z ošetřovatelského kurzu v praxi nevyužila, protože momentálně v nemocnici pomáhá v odběrovém boxu na Covid-19. Zabývá se tam administrativou a je k dispozici sestřičkám, které provádějí odběry.

Z práce v nemocnici má velmi silné dojmy. „Nemocniční prostředí a jeho fungování je pro mě něco nového a nestačím koukat, jací jsou zdravotníci borci. Nemocnice trpí nedostatkem personálu i mimo Covid-19 a teď je úbytek ještě větší kvůli onemocněním a karanténním opatřením. Zaměstnanci tak musí často fungovat mnohem víc – ubyli zaměstnanci, ale přibylo práce např. s testováním PCR testů a uvolňují se další lůžka pro pacienty s koronavirem. Tohle určitě není něco, co by bylo v médiích přibarvováno. Situace není dobrá a je třeba to brát vážně,“ říká z vlastní zkušenosti.