Příčinou vzniku té ošklivosti v ústech jsou specifičtí mikrobi, kteří se vyskytují v lepivém povlaku na zubech, tedy zubním plaku. Škodlivý bakteriální plak vzniká v ústech během dne a můžeme se ho zbavit jedině tak, že si budeme správně denně čistit zuby, všechny jeho plošky i mezizubní prostory. Což je činnost, která není příliš zábavná, ale bohužel je nutná. Zatím nebylo vynalezeno nic jednoduššího a současně efektivního.

Krvácející dásně a ubývající kost
Špatná, dokonce nedostatečná domácí ústní hygiena vede k tomu, že plak zraje a roste a roste, nebezpeční mikrobi se množí a množí a produkují toxiny, což vyvolá zánět na dásni. Dásně jsou opuchlé, překrvené, rudé a krvácejí! První velké varování, že nejsou v pořádku. Zdravé dásně totiž nekrvácejí.
Ale to není všechno! Do vrchních vrstev zralého plaku se začínají usazovat minerály ze slin a měkké povlaky tvrdnou, vzniká zubní kámen. Ten dráždí dásně nejen mechanicky, ale i tím, že na něm snadněji ulpívá další bakteriální plak. Za čas dochází k porušení spoje zubu s dásní a s kostí, mikrobi se dostávají do hloubky podél kořene zubu, a způsobí tím rozšíření onemocnění až na kost. Zubní kámen se pak usazuje i hluboko na kořenech zubů. Zanícená kost ubývá, doslova se ztrácí.

Zpočátku to nebolí
Počínající stádium parodontitidy není bolestivé. Člověk pozoruje krvácení z dásní, nepříjemný pocit v ústech, často i zápach z úst. A to je nejvyšší čas zajít za zubařem. Teprve v pokročilých stádiích onemocnění parodontu je cítit bolest, často je nutný chirurgický zákrok. Pokud je ztráta kosti značná, zuby se kývou a putují a mnohdy už je na jejich záchranu pozdě.

Léčebné postupy
Existují pouze dva základní postupy v léčbě, konzervativní a chirurgický. Hlavním cílem obou metod je odstranění příčin zánětu, aby byly zuby zachráněny. U raných stádií parodontitidy navrhnou lékaři pacientovi konzervativní metodu léčby, která je velmi šetrná. Účinná je ale pouze v počátečních stádiích onemocnění. V pokročilých stádiích je pak doplňkovou metodou před léčbou chirurgickou. Konzervativní léčba zahrnuje především odstranění zubního kamene a plaku ručně nebo v kombinaci s ultrazvukem. Pokud nánosy plaku a zubního kamene není možné důkladně odstranit konzervativní metodou, přijde na řadu chirurgie. Při ní se za použití lokální anestezie dostane zubař i do míst, která jsou konzervativní cestou nepřístupná.

Implantáty
Když se nezadaří a pacient o zuby přece jenom přijde, jsou na řadě zubní náhrady. Náhrady zubů implantáty jsou nejpřirozenější variantou, jak ztrátu zubů vyřešit. Je možno nahradit jeden zub, celou jejich skupinu a stejně tak nahradit všechny zuby. Implantáty doporučují lékaři každému, kdo chce mít moderní, šetrnou a funkční náhradu zubu.

Prevence
Hlavním škodičem je pro naše zuby cukr, který bakteriemi a kyselinami vznikajícími v povlacích způsobuje zničení minerální zubní substance, říkají lékaři. Účinná prevence a úspěšný boj se zubními kazy a vypadáváním zubů je tedy omezení konzumace cukru, a to zaprvé, a zadruhé dostatečná zubní hygiena a návyky. Pro vývoj a upevnění skloviny je navíc nezbytný vitamin A.

Jak se vám tento článek četl? Žádné líbivé téma, že? Bohužel, je to ale nutná připomínka, že je třeba o zuby pečovat, byť je to nuda. 

Reklama