Příčinou vzniku té ošklivosti v ústech jsou specifičtí mikrobi, kteří se vyskytují v lepivém povlaku na zubech, tedy zubním plaku. Škodlivý bakteriální plak vzniká v ústech během dne a můžeme se ho zbavit jedině tak, že si budeme správně denně čistit zuby, všechny jeho plošky i mezizubní prostory. Což je činnost, která není příliš zábavná, ale bohužel je nutná. Zatím nebylo vynalezeno nic jednoduššího a současně efektivního.
Krvácející dásně a ubývající kost
Špatná, dokonce nedostatečná domácí ústní hygiena vede k tomu, že plak zraje a roste a roste, nebezpeční mikrobi se množí a množí a produkují toxiny, což vyvolá zánět na dásni. Dásně jsou opuchlé, překrvené, rudé a krvácejí! První velké varování, že nejsou v pořádku. Zdravé dásně totiž nekrvácejí.
Ale to není všechno! Do vrchních vrstev zralého plaku se začínají usazovat minerály ze slin a měkké povlaky tvrdnou, vzniká zubní kámen. Ten dráždí dásně nejen mechanicky, ale i tím, že na něm snadněji ulpívá další bakteriální plak. Za čas dochází k porušení spoje zubu s dásní a s kostí, mikrobi se dostávají do hloubky podél kořene zubu, a způsobí tím rozšíření onemocnění až na kost. Zubní kámen se pak usazuje i hluboko na kořenech zubů. Zanícená kost ubývá, doslova se ztrácí.
Zpočátku to nebolí
Počínající stádium parodontitidy není bolestivé. Člověk pozoruje krvácení z dásní, nepříjemný pocit v ústech, často i zápach z úst. A to je nejvyšší čas zajít za zubařem. Teprve v pokročilých stádiích onemocnění parodontu je cítit bolest, často je nutný chirurgický zákrok. Pokud je ztráta kosti značná, zuby se kývou a putují a mnohdy už je na jejich záchranu pozdě.
Léčebné postupy
Existují pouze dva základní postupy v léčbě, konzervativní a chirurgický. Hlavním cílem obou metod je odstranění příčin zánětu, aby byly zuby zachráněny. U raných stádií parodontitidy navrhnou lékaři pacientovi konzervativní metodu léčby, která je velmi šetrná. Účinná je ale pouze v počátečních stádiích onemocnění. V pokročilých stádiích je pak doplňkovou metodou před léčbou chirurgickou. Konzervativní léčba zahrnuje především odstranění zubního kamene a plaku ručně nebo v kombinaci s ultrazvukem. Pokud nánosy plaku a zubního kamene není možné důkladně odstranit konzervativní metodou, přijde na řadu chirurgie. Při ní se za použití lokální anestezie dostane zubař i do míst, která jsou konzervativní cestou nepřístupná.
Implantáty
Když se nezadaří a pacient o zuby přece jenom přijde, jsou na řadě zubní náhrady. Náhrady zubů implantáty jsou nejpřirozenější variantou, jak ztrátu zubů vyřešit. Je možno nahradit jeden zub, celou jejich skupinu a stejně tak nahradit všechny zuby. Implantáty doporučují lékaři každému, kdo chce mít moderní, šetrnou a funkční náhradu zubu.
Prevence
Hlavním škodičem je pro naše zuby cukr, který bakteriemi a kyselinami vznikajícími v povlacích způsobuje zničení minerální zubní substance, říkají lékaři. Účinná prevence a úspěšný boj se zubními kazy a vypadáváním zubů je tedy omezení konzumace cukru, a to zaprvé, a zadruhé dostatečná zubní hygiena a návyky. Pro vývoj a upevnění skloviny je navíc nezbytný vitamin A.
Jak se vám tento článek četl? Žádné líbivé téma, že? Bohužel, je to ale nutná připomínka, že je třeba o zuby pečovat, byť je to nuda.
Nový komentář
Komentáře
Můj manžel má silnou paradentozu i s úbytkem kosti. Byl i na operaci a do budoucna přijde o všechny zuby.
ajme: Já si myslím cosi o lobby
Janecka: to samí mám já,taky bych to chtěla vysvětlit.Vždycky mi říkal zubař,že mám krásné zuby,přímo výstavní,žádné kazy.Ve škole mi vadilo,že se nemůžu ulejt a jít k zubaři,protože mi nic nenašešel.A najednou léčím parodontozu,aby se co nejvíc oddálila.Taky používám pastu Lacaluit aktiv i tu samou ústní vodu,což není levná záležitost.Chodím k zubařce za tři měsíce na ultrazvuk.Na zpevnění dásní mi píše kyselou vodičku,mám mezizubní kartáček a dělám co se dá.Můj muž si též zuby čistí jen kvůli tomu,že jde mezi lidi,dost často jen žvýkačkou a je bez problému.K zubaři nejde ani jednou za rok,ani když mu bolí zub a celá rodina se s ním nevyspí.Nějak mu to přejde a k zubaři ho nedostanu ani dodatečně.Proč,když už to nebolí,řekne.Má všechny své zuby,sice trochu zažloutlé,ale své,bez blomb.Já mám už korunku a moc mi nevyhovuje.Nemůžu si na to zvyknout.Dásně se mi uvolňují víc a víc,krvácejí,i přes velkou péči.Mamka měla parodontozu a ve třiceti už měla umělý zuby.Táta měl svý zuby ještě v 65letech.Tak kdo mě to vysvětlí.Rozčiluju se s mužem,že je prase a nečistí si zuby,a on mi řekne, sama za chvíli budeš bez nich,tak neraď.Má pravdu.Tak co je hygiena?
Mám kamaráda lékaře, který se zajímá také o bylinky. Říká, že (vedle ústní hygieny, samozřejmě) na parodontózu velmi pomáhá denní potírání dásní tinkturou z propolisu. Prý se tím progrese choroby velmi zpomalí až zastaví.
Lilinka: to máš pravdu. Ani nevíš, jak by se mi někdy hodilo, kdyby to šlo.
Mno, implantaty jsou drahe a nejsou vhodne pro kazdeho - a taky kdyz je paradontoza rozjeta, muze byt ubytek kostni tkane z celisti tak velky, ze implantaty neni kam zasadit
Louisa: Já tvoji práci nehaním
Ovšem obecně platné poučky asi nelze aplikovat na všechny. Bohužel
Lilinka: já jsem zase alergická na to cos´ předtím řekla ty, slyším to téměř denně. Ale nechtěla jsem nikomu nic vnucovat, jen že je moje práce, zrovna jako kterákoli jiná, smysluplná. A když pomůžu, mám radost. Samozřejmě se i stalo, že pacient i přes moji i svoji snahu o zuby stejně přišel. Nemyslela jsem to zle, jen jako každý bráním svoje.
Louisa: Tak na tyhle řeči začínám být alergická, nezlob se...
Lilinka: pak zřejmě ty "tanečky" nejsou tak jak mají být. Mám dost pacientů, kteří mi na počátku nevěřili, že se problému zbaví "pouhým" čištěním zubů - a zbavili se. Dokonce se mi podařilo u několika pacošů prodloužit parodontickým zubům život. Obnáší to hodně trpělivosti z jejich strany, a na kontroly chodí co 4-6 týdnů. A i když si to musí zaplatit, tak chodí - bez péče by tyto zuby už něměli. Ale je to každého volba, jestli chce, nebo nechce.
*daisy*: Já bych k hygienikovi stejně nešla. Páč zuby si čistím předpisově, dělám kolem zubů všemožné tanečky a stejně se mi zubní kámen dělá. Aby mě za prachy přesvědčoval, že to fakt dělám blbě, to se radši nechám přesvědčovat zadarmo
Lilinka: to jo, jenze to je stejny, jako by ti pripravu na operaci delali doktori
Ve smyslu vyholovani apod
Jenze to je fakt otazka systemu a chapu, ze si to spousta lidi nechce platit (ja taky ne
) u hygienika
mafi: *daisy*: Moje zubařka mi správné čištění předvádí skoro pokaždé
gerda: Zdravotnické ne, drogistické
mafi: no pardon, ale zubar snad jako odbornik neni placeny za to, ze bude delat to, co by meli delat hygienici. Pravda, druha vec je, ze se u nas ve zdravotnictvi nejak moc neda na prevenci (a kdyz uz, tak maximalne v ramci libivych reklam, ktery tahaji lidem z kapsy penize za nejaky radobyvsemocny preparaty, ale rozumnou informaci z toho clovek nema).. Zubni hygienicky jsou specialistky (a maji na to prostor a cas), ktery maji vysvetlovat jak a cim si cistit zuby poradne, prip. odstranovat zubni kamen (a doktor by mel uz jen delat zakroky).
ještě jí nemám
Je to jenom o cisteni, bohuzel vetsina zubraru vam vynada, ze si spatne cistite zuby, ale uz vam neukazou, jak si je cistit spravne
Docela dobrou alternativou je zubni dentista/ka, ktereho sice zaplatite, ale ma na vas cas a vse vysvetli a ukaze. Pravda cisteni zabere cca 10 minut, ale stoji to za to. Od te doby co pouzivam na cisteni zubu spoustu nastroju a vodicek mam klid, zuby me neboli, neumiraji a nekazi se.
Janecka: To se musíš ptát zdravotnické lobby
Já mám paradontozu už od 15 let.Zuby si čistím poctivě 2x denně.Manžel má bílé zuby bez paradontozy a zuby si čistí z nutnosti a to ještě když nejde do práce, tak si je čistí jen 1x
. Ať mi to někdo vysvětlí.
Jak píše gerda, velký podíl na paradontóze má dědičnost a třeba i voda. Tam, kde je voda s velkým obsahem vápence, se zubní kámen tvoří velmi ochotně, i když si zuby čistíte řádně a často. Mně hodně pomohlo používání zubní pasty Lacalut-aktiv. Dásně po ní nekrvácejí, a zuby se usadily.