Není osoby povolanější všude tam, kde se rodí cosi, co je pak veřejně prezentováno, než je editor. Nemá lehkou úlohu, protože pokud se mu nepodaří zadržet chybu, tato je pak zveřejněna a všechno jde na jeho hlavu. U nás je to Klára Milošová. Mou košilku v „mrdavé barvě“ skoro nerozdýchala…

preklep

Nejsem to jen já, také mám kolegy, kteří se občas rovněž dopustí zajímavých modelů v psaném projevu. A co nezvládnou neposedné prsty, to za nás občas „upraví“ milý Word, který pokud slovo nezná, udělá z něj výraz, který mu už něco říká, což je také občas k uzoufání.

Celé dnešní téma dne se točí nejen kolem našich překlepů, které si v článku můžete přečíst, ale také kolem těch vašich.

A nejen kolem překlepů. Dnes si povídáme i o přežbleptech, které pokládáte za vydařené, a vůbec o tom, jak lze z jedné holé věty, jedním mávnutím jazyka nebo prstu udělat dokonalou pitomost.

Tak například ZDE - jste si mohli nedávno přečíst o dárcích pro ženy ve znamení Raka…

Touhle větou jsem Klárku sundala ze židle. A já to nevěděla. Že něco s mým článkem není pořádku, mi došlo, když jsem přes několik stěn slyšela řev a následně slova „Ty voe, já to tam snad nechám!!“

Místo tohohle: „Radost jí ale udělá například saténová noční košilka v odstínu stříbrné nebo modravé barvy“

jsem k editorce Klárce poslala toto:

„Radost jí ale udělá například saténová noční košilka v odstínu stříbrné nebo mrdavé barvy…“

Jo, občas se zadaří.

A nejen mně

Klárka: Je toho hodně, mám teď zafixovanou hlavně tu Míšinu košilku, ale spíš, protože články nepíšu, ale čtu, jsou můj problém po mém pojmenované „PŘEČTEPY“. Tak například jsem v článku Evy Soukupové do Magie TADY místo „kouzelný olej FAST LUCK“ četla „FAST FUCK“. Chvíli jsem zůstala úplně zkoprnělá... Eva tam to L měla, to jen mně se to v hlavě pošmodrchalo...

Anebo můžu přidat můj úlet z porady, jenže to už budu za definitivní máčo... nu což.
Kdosi navrhl téma na článek, které mi bylo povědomé. Chtěla jsem říct: Ne ne, o tom jsme nedávno psali, ale šéf Radek to začal s dotyčným redaktorem už řešit... tak jsem do toho vstoupila legendární větou: Já mám tady na těch poradách pořád pocit, že mám fata morganu! (déja vu je „těsně vedle“, no :))


Eva: Už jsem to myslím někde psala, ale tenhle je pro mě nejvydařenější, na ten fakt nezapomenu: Psala jsem smsku kamarádovi, kterej zůstal viset o několik hodin déle v práci a hledal příčinu jakési zkratu systému. Normálně by se na to vykašlal, ale byl pod dozorem šéfky.

Chtěla jsem mu teda poradit, aby svoji šéfku vyhledal a řekl, že příčinu toho zkratu nemůže najít a že to nechá na další den. Jenže mi vynechávala klávesa 4 (písmena GHI).

Napsala jsem tedy: „Tak bez za tou svou nadrzenou, ze nemuzes tu prcinu najit, at bud pomuze, nebo ze ji udelas az zejtra.“
Eva


Jakub:  Tak třeba teď se mi jeden náhodou stal. Přijde mi, že nejvtipnější překlepy vytváří automatické opravy ve Wordu, například v dnešním článku o cestování v budoucnosti jsem měl scifistický časopis XB-1, Word ale neznal slovo „scifistický“, tak z něj vyrobil slovo sofistický“ - naštěstí si toho všiml šéfredaktor.

Ale bylo to ultrazákeřné, jsem trochu slabozraký a rozeznat ve slově „c“ a „o“, když to druhé očekáváte... hm... fujtajbl vesplek!
Kuba
...(ten „vesplek“ jsem tam, Kubo, nechala, neb nevím, co to je. Jestli je to překlep, práce Wordu, nebo moje mezera ve vzdělání. Míša :))


Linda: Více než překlepy při psaní plácám často nesmysly v běžné komunikaci. Ale z dob studia... člověk slyší a píše. Jenže někdy mu v hlavě jen zní cosi, co slyšel, a pak píše nesmysly. Co takové „strhy ze zdi?“ ...srážky ze mzdy!“ :-)
Linda


Dana : Mojí překlepovou specialitou je slovo „dnešní“. Někdy se musím opravdu hodně soustředit, abych nenapsala „dnenší“. Když edituji, tak je tohle slůvko dost frekventované, takže si dokážete představit, jak se navztekám. Jinak běžně přehazuji písmenka nebo nějaké přidám, jak se mi povedlo dnes ve slově nápověda. „nápúověda“, hezké, co? Někdy si připadám jako blázen, když to po sobě čtu. :-)
Dana
(Dano, nic si z toho nedělej, já nejsem na poprvé schopná napsat slova „partner“ a „starší“. A ani teď NE!! Míša)


O vašich překlepech, přežbleptech a také, jak říká Klárka, „PŘEČTEPECH“ si dnes povídáme v denním tématu. Podělte se s námi na redakce@zena-in.cz.

Mám i vypečenou soutěž, vyhlášení té silvestrovské a mnoho dalšího.

Hezký den!

Reklama