Tak co je hlavním rituálem u čtenářky s nickem Paradajka, to je patrno z titulku, ale která je jednou z nejoblíbenějších knížek, to se dozvíte jedině v příspěvku.

Dobrý den, 
asi jako ve většině rodin, je našim hlavním denním rituálem večerní čtení. Staršímu synovi bude 5 let a od jeho 2,5 let chodíme pravidelně i do knihovny. Zrovna včera jsme si byli pro novou várku knížek s našim druhorozeným - 2 a 1/4 letým capartem. Celé odpoledne si pak oba kluci prohlíželi knížky, které jsme donesli a pořád chtěli číst. Tak je to u nás vždy, když se vrátíme z knihovny. Někdy mám pocit, že by nás ty naše děti učetly.

Ale v knihovně jsme si nepůjčili jen pohádky. Donesla jsem si především Broučky a několik knížek o denních rituálech, slušném chování, ale i o různých nebezpečích. 

Náš starší trošku zlobí. Někdy zlobí jako většina dětí, někdy trošku víc - třeba když se musím věnovat mladšímu... A pak jsem přemýšlela jak na něj. Doma máme starší videokazetu s Broučky a je opravdu výborná. Syn si ji teď oblíbil a oblíbila jsem si ji i já. Když mě zlobí, snažím se nevypěnit a jen mu třeba řeknu „Broučku, ty neposloucháš!“ Nebo mu připomenu některou situaci, kdy Brouček zlobil a co se pak stalo. A zdá se mi, že to funguje. V knihovně jsem si půjčila i knížku a večer ji syn vždy přichystá a dává jí teď přednost i před knížkami o hasičích, vláčcích a autíčkách. Navíc je v Broučcích celý koloběh života, všechny rituály (narození, běžný život během celého roku, oslavy, svatba, ale i smrt). Ani nevíte, jak jsem za ty Broučky teď vděčná a jak je společně hltáme. 

Různé svátky a narozeniny slavíme, zdobíme, pečeme a vaříme. Prostě to k tomu neodmyslitelně patří. A taky si často prohlížíme staré fotografie a videa z různých rodinných událostí. To děti mají hodně rády. Konečně začalo jaro a já se chystám, že při nejbližší příležitosti musím vytáhnout u rodičů fotografie mých babiček a jejich domečků, jak to tam dřív vypadalo. Nedávno jsme byli na procházce a stavili jsme se podívat na koně. Syn byl překvapený, že ještě děda (můj tatínek) měl jako kluk doma koně a orali pole. Tak si nejdříve vytáhneme fotky a pak se půjdeme podívat k mému strýci, který zdědil babiččinu usedlost. A se synem projdeme všechno staré nářadí ve stodole a jsem zvědavá, co najdeme. Nedávno jsem slyšela, že je to pro děti důležité, slyšet vyprávění prarodičů, jak žili. Tak už se na to vypravování a objevování historie moc těším. 

Přeji Vám všem krásný den,
Paradajka

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Děkuji za milý příspěvek. Opravdu příjemné zjištění, že se ještě i dnes čtou Karafiátovy Broučci. Já je milovala (a vlastně dodnes miluji).
Přeji vám krásný víkend ve společnosti broučků, kmotřičků a Janinky ))
Saša

Téma 30. 3. 2012: Rodinné tradice a rituály

  • Dodržujete rodinné tradice a rituály?
    př. čtení pohádek na dobrou noc, rodinné výlety, přání k narozeninám a svátkům, nejen našim, ale i babičkám a dědečkům… ad.
  • Máte nějaké vlastní, nové rodinné rituály?
  • Vzbouřily se někdy vaše děti?
  • Vzbouřily jste se Vy?
  • Považujete dodržování rodinných rituálů za staromilské?
  • Snažily jste se rodinné rituály dodržovat třeba i po rozchodu s partnerem, když jste zůstaly s dětmi samy?

Napište vaše názory, životní příběhy i zkušenosti k tomuto tématu. Budeme se těšit.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Dva vybrané příspěvky odměníme balíčkem se sušenkami Oreo, každý v hodnotě 200 Kč.

foto

Reklama