...nám prozradí naše čtenářka s nickem Setury. Tak si pozorně přečtěte její příspěvek, možná se vám budou její rady hodit do budoucna.

Mějte hezký den v klidu a bez trémy. Zažil to snad každý, nervózní těkavý pohled, potící ruce a strach z neúspěchu. Ať je to pohovor, prezentace nebo vystoupení před publikem.

Každý zodpovědný člověk má alespoň nějakou obavu z výsledku. Znám jen jednoho člověka, který jak sám říká, trému nemá a nikdy neměl - Michal David, ale to je výjimka. Mluvení před lidmi je věcí cviku a osobní jistoty, i největší profík se to musel někdy naučit a stál před lidmi poprvé.

Když se zadíváte na řečníky a zaposloucháte se do jejich slov, dá se vysledovat pár triků, které se dají použít v běžném životě a pomohou i největším trémistům. Obecné rady jako představit si na ředitelské poradě před vlastním předneseným příspěvkem ostatní, jak sedí v pyžamech na záchodě, známe. Ale může se stát, že spíš vyprskneme smíchy v nevhodnou dobu a budeme vypadat jako blázni, než jako úspěšní manažeři.

Jak radí kouč na zvládnutí trémy, je dobré držet se několika důležitých bodů a nezabíhat do podrobností. Soustředíme se na podstatu, tu odprezentujeme a dáme prostor diskusi. Člověk, který ví o čem mluví, se nemusí cítit nejistě. Jde především o cvik, můžeme začít s menším publikem a trprve později předstoupit před více lidí. Je jasné, že kdo nikdy nemluvil před větším obecenstvem, je nervózní. Také jsem musela mluvit před skupinou lidí, nebyla jsem zvyklá a měla jsem strach. Na přípravu jsem dostala dva dny a tak jsem se domluvila se sousedkami, že mi pomohou.

Sešly jsme se ve staré kočárkárně, přivedly s sebou koho měly po ruce, aby nás bylo víc a zkušební prezentace mohla začít. Udělaly jsme improvizaci naší firemní zasedačky a vypadalo to zhruba takto: pingpongový stůl suploval obrovský stůl, kolem kterého všichni seděli. Stoupla jsem si k sušákům na prádlo a začala se svojí řečí. Když jsem se dostala k procentům za předchozí čtvrtletí, čtyřletá Kristýnka upustila na zem panenku. Ztratila jsem nit, ale za tohle přerušení jsem byla ráda, protože v práci to probíhá podobně, že vás někdo přeruší a mohla jsem si vyzkoušet, jak nahodit ztracenou myšlenku.

Jak se říká, těžko na cvičišti lehko na bojišti. Můžu říct, že mi to pomohlo, zvykla jsem si na pozornost mnoha obličejů upřených na mě. Napřed se mi třáslo koleno, zajímavé je že jenom levé. První myšlenka byla, že si na tu akci raději vezmu kalhoty, kdyby se mi to stalo, tak ať to není vidět. Prý jsem měla normální hlas, já myslela že ne, ale jak mi bylo řečeno, dalo se to poslouchat.

Když jsem se vytrénovala v tom suterénu, už jsem se necítila tak nejistě. Na ten velký den jsem si oblékla kalhotový kostým, abych neriskovala to koleno a při mluvení jsem si představila kočárkárnu s pingpongovým stolem v kombinaci ředitele na záchodové míse. A dopadlo to dobře, paměť neselhala a koleno také ne.

Tréma vůbec dokáže divy, i ti kteří běžně mluví před lidmi, se mohou zaseknout třeba před kamerou. Mají nějaké zatmění mozku a blábolí nesmysly, často ani nevědí čí jsou, jako třeba Anežka Lídlová, která je zkrátka úžasná, podívejte se.

http://youtu.be/zoV-oiWgipQ 

setury

Milá setury, díky za rady, a v každém případě máte můj obdiv

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s trémou vy, milé ženy-in?

  • Zvládáte ji, nebo vás občas paralyzuje?
  • Kdy a z čeho jste měla největší trému?
  • Jak se u vás tréma projevuje.
  • Co jste proti ní dělala, nebo stále ještě děláte? Co vám pomáhá zbavit se trémy?
  • Zažila jste někdy pořádný trapas, ze který může tréma?
  • Jste trémistka, nebo kliďas?
  • Napište nám o svých zkušenostech s trémou

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

n

Autorka vítězného příspěvku si bude moci obalit nervy (gumovými bonbony Haribo) a zabránit pocení Rexonou.

Reklama