dodavka-do-textu.jpg
Foto: Ilustrační foto, Shutterstock

Když jste studentem vysoké školy, máte ohledně bydlení hned několik možností. Můžete na kolej, můžete zůstat u rodičů anebo bydlet ve sdíleném bytě s dalšími studenty. Daniel a Mary se ovšem rozhodli pro dost netradiční variantu. 

Daniel si koupil starou dodávku Citroen Relay za 5 000 liber, poté utratil dalších 5 000 liber za její přeměnu v dokonalý domov na kolech. Podařilo se mu ušetřit finanční prostředky díky občasným pracím spolu se studiem, včetně fotografování na volné noze, úklidu a práce v cyklistickém obchodě – a využil i část své studentské půjčky.

Pár prací na dodávce strávil tři měsíce během léta 2021. Nyní v ní mohou žít na plný úvazek a plánují cestovat po Evropě, jakmile budou zrušena omezení spojená s pandemií covid-19.

„Vždy jsem měl v plánu mít do třetího ročníku univerzity svůj vlastní domov, konkrétně domov, který byl minimalistický,” vysvětluje Daniel. „Ušetřil jsem peníze na přestavbu dodávky, protože jsem nechtěl rok platit vysoký nájem studentského bytu. Jenom žít ve studentském ubytování deset měsíců by mě stálo 5 000 liber. To, že mám přestavěnou dodávku, je pro mě teď opravdu budoucí finanční aktivum, šetřím peníze tím, že je nemusím utrácet za účty nebo vyděračské nájemné,” shrnuje. 

Mary, grafická designérka na volné noze, dodala: „Než jsem potkala Daniela, nikdy jsem nepřemýšlela o bydlení v dodávce, ale je to pohodlné a je tu tolik dobrodružství, která ještě musíme naplánovat. Kromě toustovače má dodávka vše, co potřebujeme pro náš studentský život.“

K osvětlení dodávky jsem dostal několik LED světel, aby to vypadalo útulně. Stály 20 liber a opravdu funkčně osvětlovaly ten malý prostor. Podařilo se mi sehnat z druhé ruky velšský prádelník za 50 liber, který jsem rozebral a předělal na kuchyňskou linku, kde skladujeme hrnce a pánve. Také jsem vytvořil kompostovací záchod za 50 liber z kousků dřeva, kbelíku a rozdělovačů na pevné látky a tekutiny. Možná to bude znít divně, ale záchod je moje oblíbená část renovace. K neutralizaci pachů používám kokosovou rašelinu a roztok octa, a protože je kompostovatelný, je to všechno velmi šetrné k životnímu prostředí,” vysvětluje zasvěceně Daniel. „Jediné, co bych ještě uvítala je tekoucí voda. Teď se myjeme pravidelně v kempech či veřejných sprchách,” uzavírá Mary. 

Zdroje: Profimedia, Instagram, Metro UK