První jednání o koalicích v krajích naznačují, že o tom, kdo usedne s vítěznými sociálními demokraty v krajských radách, rozhodne přístup k poplatkům ve zdravotnictví. Oficiální rozhovory mezi stranami mají začít během dneška, v jejich duchu se ale mnohde nesla už neděle.

V Sokolově bude ČSSD jednat o koalici se všemi stranami, záležet bude na postoji k jejímu volebnímu programu. Podmínkou je postoj k přeměně kontroverzní Karlovarské nemocnice z akciové společnosti na neziskovou. „Dlouhodobý postoj KDU-ČSL je, že krajské nemocnice se nemají prodávat a privatizovat,“ vyjádřil se Jiří Čunek.

Na Vysočině startují povolební jednání dnes večer a bude hlavně záležet, jak se strany postaví k poplatkům v nemocnicích. Sociálnědemokratický lídr Jiří Běhounek nevyloučil spolupráci všech čtyř stran: „Všichni deklarovali, že mají hlavně zájem o rozvoj Vysočiny. Takže začneme jednat a uvidíme,“ popsal horký kandidát na hejtmana.

Jihomoravská KDU-ČSL byla pozvána na dnešní povolební jednání s ČSSD. Podle současného hejtmana kraje Stanislava Juránka bude schůzka spíše informativní o programových shodách. „Našim úkolem je plnit jihomoravský program. Pokud se nám podaří se dostat do takové koalice, budeme takto pracovat, jinak jsme připraveni odejít do opozice,“ řekl Juránek. Jednoznačně však vyloučil spolupráci s komunisty.

 

Za příčinu volebního debaklu ODS označil odstupující hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník to, že se ČSSD povedla negativní kampaň, která voliče oslovila. „Počkáme na koaliční jednání, a jaká případná nabídka na spolupráci od vítěze voleb nám bude předložena,“ řekl.

Ve Středočeském kraji by ČSSD chtěla menšinovou vládu s tolerancí ODS nebo KSČM. Tichá podpora menšinové vlády je ale pro komunisty obecně nepřijatelná. „Akceptovali bychom, že mají většinu v krajské radě a my budeme mít menšinu a hejtmana,“ řekl odstupující hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

„To byl myslím takový vtip a my jsme to jako vtip brali,“ reagoval vítěz krajských voleb David Rath. Rath taky naznačil, jak si představuje zrušení poplatků. Nemocnice vykáže kraji částku, kterou vykazuje pojišťovně a kraj ji zaplatí, lidé by tak neplatili nic.

Slib rušení poplatků sociální demokracii zřejmě volby vyhrál, ODS se jich ale vzdát nehodlá, uznává pouze, že je veřejnosti špatně vysvětlilo. Volební porážka má podle Topolánka řadu důvodů. Premiér upozornil, že žádná vládnoucí strana v České republice ještě krajské volby nevyhrála. Chybou byla podle Topolánka i absence celostátní kampaně.

Reklama