Čtenářka s nickem pinokio se také s námi podělila o své zkušenosti s bezdomovci. Jsou různí. jeden bere slušný důchod, přesto žebrá, jiný je bez peněz, snaží se lidem pomáhat a vezme za vděk i jídlem.

Dobrý den, pár bezdomovců znám: V nedalekém městě žije člověk, který je bezdomovcem pěkných pár let. Chodí o holi a žebrá po každém kolemjdoucím peníze. Co je na tom docela pikantní, že mu chodí invalidní důchod 16 000,- měsíčně. A jak to vím?

Paní na přepážce s ním ztratila nervy, když ji sprostě nadával, že mu přidali po novém roce málo a nedokázal pochopit, že ta paní za to nemůže. Mimochodem patří do národnostní menšiny. Taky už ohrožoval totálně sťatý prodavačku nožem, ale nic se mu nestalo, po městě chodí dál.

Pak je tu pár dětí, které na náměstí žebrají peníze. Pokud jim nabídnete rohlík a salám, pošlou vás jako mně do pr....e. Nevím, jestli jsou to bezdomovci, ale vypadají tak.

U nás na vesnici máme dva bezdomovce. Jeden propil vlastní barák a druhý se k němu přidal z města /tvrdí, že ho manželka vyhodila/ .Jeden pán jim nabídl k přezimování chatku, kam jezdí jen přes léto.Také jim někdo dal kamna, takže nyní žijí tam.

Jsou denními hosty na benzince, která je i místním obchodem. Občas jim někdo koupí pivo, občas jídlo. Přes léto vypomáhají ostatním s čímkoliv, co je třeba. Mně pomáhali vyklidit starou šopu za oběd a každému stovku na pivo.Taky se u nás sprchovali. Můžu říct, že se opravdu snaží.

Po těchhle zkušenostech s těmito lidmi si dovolím říct, že je se nedá říct, kdo je bezdomovcem vlastní vinou a kdo ne. Takže asi tak: Pokud chcete někoho obdarovat, má to být od vás nesobecký akt křestanské lásky, nikoli kritika morálky. Já vím, že chcete mít pocit, že je věnujete člověku, který si je zaslouží nejvíc.

Ale obdarování by mělo být ten nejdůležitější okamžik, nikoli přijímaní, nebo ještě lépe ten přijímající.

pinokio

Takoví bezdomovci, co pomáhají, jsou i ve vsi, kam jezdíme na chalupu. Ale většinou pracují jen za peníze

Jako máte zkušenost s bezdomovci vy, milé ženy-in? Napište nám na redakce@zena-in.cz

Reklama