Snad každá žena chce nejen pěkně vypadat, ale také hezky vonět. To, že existují různé vonné látky, využívaly už ženy v dávnověku. Navíc bylo "voňavkářství" zahaleno do roucha tajemna, protože nejdůležitější voňavé látky jako myrha, vanilka, santalové dřevo, jasmín byly dováženy z orientu. Jednou z nejdražších látek byl růžový olej.


Každý člověk má svůj osobitý pach a to způsobuje, že stejný parfém vyvine u různých lidí trochu odlišnou vůni. Z toho vyplývá, že když si k někomu přivoníte a nadchnete se pro tuto vůni, budete překvapení, že na vás voní jinak. Je dobré vůně střídat, nakonec, používat atále stejnou vůni může být nuda. I když, pro konzervativní jedince to platit nemusí. Ale život je změna a třeba můžete najít takovou vůni, která se vám bude líbit ještě víc, než původní oblíbená. Navíc, jiné vůně se používají pro denní čas a jiné pro večer, když jdete na nějaký večírek nebo ples. Také roční období odlišuje vůně letní a zimní.


Co vám mohou v parfumérii nabídnout?


Parfém má nejvyšší koncentraci vonných esencí, zpravidla 15 až 20%. Také bývá nejdražší.
Parfémová voda Eau do Parfum má 8 až 15% vonných látek.
Toaletní voda Eau se toilette obsahuje 4 až 10% vonných látek.
Kolínská voda Eau do Cologne má jen 3 až 5% vonných látek a bývá nejlevnější.
S vyšším procentem zastoupení vonných látek se snižuje prchavost vůně. Pokud se potřete parfémem, ještě po delší dobu můžete cítit vůni (v textilu déle než jeden den, na pokožce asi tak den, i když místo umýváte.


Pokud si chcete vybrat tu správnou vůni, která vám vyhovuje, máme pro vás několik rad:


1) Vůni netestujte na papírku, ale na kůži. Nejlépe na vnitřní straně zápěstí. Nechte počáteční odér vyprchat, vůně se rozloží a vy poznáte její pravou "podobu". Pokuste se nezkoušet více jak dvě vůně, jinak se vám budou zdát všechny podobné.
2)Parfémy kupujte odpoledne, vaše čichové buňky pracují nejintenzivněji.
3)Dopřejte si na výběr klid. To, že za vámi stojí fronta a prodavačka na vás vyvíjí tlak, abyste si už něco vybrala, vás může dovést k unáhlené koupi.
4)Mastná pleť drží vůni lépe než suchá. Pamatujte na to při nanášení vůně.
5)Aby vaše pokožka voněla déle, vyberte si místo na těle, kde pulzuje krev přímo pod kůží. Jsou to místa například na ušních lalůčkách, na zápěstí, mezi ňadry, na zátylku. Pokud vůni aplikujete na zátylek, vůně se šíří pohybem hlavy.