Chtěla byste si pořídit papouška, nebo třeba vaše děti? Pokud ano, pořádně si rozmyslete, po jakém druhu papoušků sáhnete. Někteří papoušci jsou pro chov v domácnosti vyloženě nevhodní - ačkoli jsou krásní na pohled, jsou například ukřičení nebo stříkají trus.

papousek

Zjišťoval jsem u chovatelů, pro a proti jednotlivých papoušků...

Obecné zásady

Platí, že čím větší papoušek, tím větší problém - místo, demoliční schopnosti. „Zásadně nedoporučuji zabývat se představou papouška na volno, vyléčení z iluzí bývá drahé," radí chovatelka.

Papoušci jsou velmi společenští.Pokud máte jen jednoho papouška, je třeba se mu hodně věnovat, jinak bude tesknit, může být hlučný, může si začít škubat peří, třeba i docela dohola. Nemáte-li tolik času, pořiďte si alespoň pár, nebo raději rybičky..."

Pokud ale máte papoušků více, budou si povídat spolu a nebudou tak krotcí a většinou se ani nenaučí mluvit.

Chce-li ale někdo opravdu krotkého a přítulného ptáka, je nejlépe domluvit se s chovatelem a koupit si ručně dokrmené mládě.Tito ptáci jsou zcela ochočení, a pokud neuděláte nějakou hroznou chybu, máte mazlíčka úplně krotkého a důvěřivého. Zaplatíte sice o trochu více peněz než u normálního odchovu, ale stojí to za to."

Papoušci vhodní do domácnosti

  • Andulka (papoušek vlnkovaný)

PRO: Stačí jí menší klec, dobře se ochočí, naučí se slušně mluvit, je nenáročná, má velkou paletu zbarvení a je levná.
PROTI: Pro spoustu lidí je moc obyčejná.

  • Korela šedá

PRO: K chovu stačí středně velká klec, dobře se ochočí, je nenáročná a relativně levná.
PROTI: Spíš trylkuje a píská, než mluví, je trochu hlučnější.

  • papousekAmazoňani

PRO: Amazoňanů je mnoho druhů a věnuje se jim spousta chovatelů. Jsou poměrně chytří, velice zábavní, jsou to ve většině případů velmi komunikativní ptáci, kteří milují kontakt s lidmi.
PROTI: Jde už o většího papouška, jsou proto náročnější na prostor i na chov, ale při troše zkušeností je zvládnete. Nejsou však pro úplného začátečníka. Mají silný zobák, kterým mohou ledacos poškodit, většinou nemluví a jsou dražší.

  • Kakaduové

PRO: Opět jde o velkou skupina ptáků s dobrou chovatelskou základnou. Podobně jako amazoňani, běžné druhy nejsou nijak náročné, při správném zacházení mohou být velmi mazliví a přítulní.
PROTI: Nemluví, ale nejsou vhodní pro úplné začátečníky bez zkušeností a mají opět vyšší pořizovací cenu.

Další vhodné druhy jsou například: agapornisové (malí a barevní, ale spíše v páru nebo ve skupině) či papoušek zpěvavý.

Papoušci nevhodní do domácnosti

Pro chov v bytě se ptáci nehodí z několika možných příčin...

  • papousekJsou příliš velcí - zamávají křídly a všechno padá, silný zoban funguje jako štípačky, mají poměrně hodně trusu, například všechny druhy papoušků ara.
  • Jsou příliš hluční - sem patří hlavně rosely. Dají se sice běžně koupit a jsou moc hezké, nejsou ani drahé, ale neustále, opravdu neustále nepříjemně křičí. Další hlučný papoušek je například alexandr velký i alexandr malý, ačkoli jde o velice atraktivní a krásně zbarvené ptáky.
  • Složité krmení a tekutý trus - v současné době se dají sehnat některé druhy papoušků lori. Jsou to jedni z nejpestřeji zbarvených papoušků, ale vyžadují specifické krmení: Živí se plody a z toho vyplývá další nepříjemná věc, a sice tekutý trus, který rozstřikují po svém teritoriu, hodí se proto opravdu jen pro velmi zkušeného chovatele a do voliéry.

Extrém v chování

Jako zvláštní skupinu bych chtěla vypíchnout papošky žako - žako šedý a žako kongo." Tito papoušci jsou velice žádaní, spousta lidí po nich touží, protože ze všech papoušků nejlépe mluví, jenže je tu malé ale... Papoušek žako je velice inteligentní a svébytný pták. Neoblíbí si jen tak někoho a dost často se stává, že akceptuje jen některé nebo jen jednoho člena rodiny. Na ostatní může dokonce i z žárlivosti útočit, což je u papouška jeho velikosti a s masivním zobákem dost nebezpečné.

A co říct závěrem?

U všech papoušků platí: Nepořizujte si je, pokud na ně nemáte čas, zvažte svoje zkušenosti, finanční možnosti - nejsou to jen pořizovací náklady, krmení není taky zrovna za babku. „Orientačně lze říct, že čím větší papoušek, tím zkušenější by měl majitel být. Pokud si chcete pořídit papouška, protože nemáte čas na psa nebo kočku, nedělejte to. Pokud budete mít jen jednoho jedince, bude potřebovat vaší každodenní společnost, v přírodě se totiž pohybují většinou v hejnech. Jinak se bude trápit."

Chtěla jste někdy papouška? Uvažovala jste někdy nad jeho koupí?

Reklama