Od září už bude papírová dvacetikoruna minulostí. Bankovní rada České národní banky na svém jednání včera rozhodla o ukončení platnosti bankovek v nominální hodnotě 20 Kč ke dni 31. srpna 2008.

Málokdo ví, že papírové dvacetikoruny jsou ještě stále v oběhu a platí. Téměř zcela je nahradily dvacetikorunové mince. „Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je, že bankovky v hodnotě 20 Kč přestaly plnit funkci oběživa,“ říká Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB. Ke konci roku 2007 bylo v oběhu 5,3 milionu papírových dvacetikorun za více než 106 milionů korun.

 

Pokud ještě v peněžence nějakou modrou bankovku objevíte i po letošním 31. srpnu, můžete je až do 31. srpna 2009 vyměnit ve všech bankách, pak už jen do roku 2014 v České národní bance. Výměnu bude možné provést v buď hotovosti, nebo uložením na účet vedený u příslušné banky. Bankovka nominální hodnoty 20 Kč byla do oběhu poprvé vydána dne 20. dubna 1994, a poté v inovované verzi dne 1. února 1996.

 Zdroj: Tisková zpráva ČNB

 

Máte raději v peněžence papírové bankovky, nebo je vám to jedno a klidně si necháváte „trhat kapsu“ kovovými mincemi? Schováte si papírovou dvacetikorunu na památku, nebo ji určitě vyměníte?

Reklama